Zaparcia u dziecka -jak pomóc dziecku

Jeśli maluch wypróżnia się rzadziej niż dwa razy w tygodniu i w dodatku oddawanie stolca wiąże się z ogromnym wysiłkiem, należy sądzić, że cierpi na zaparcia. Trzeba jak najszybciej znaleźć przyczynę ich powstawania i pomóc dziecku. Tylko ustalenie prawdziwych powodów zaparć umożliwi skuteczne leczenie. Zaparcia u dziecka, które nie będą skutecznie usunięte mogą zamienić się w zaparcia nawykowe.

Objawy zaparć u dzieci

Zaparcia u dziecka to nie tylko zbyt rzadkie oddawanie stolca. Problem ten łączy się także z twardymi, obfitymi stolcami (czasem z domieszką krwi) oraz ogromnym bólem przy wypróżnianiu.

Kał ma formę zazwyczaj małych, twardych kulek. Niekiedy w połączeniu ze śluzem lub krwią. Najmniejsze dzieci często się napinają i prężą mocno brzuszek, gdy mają problem z zaparciami. Łatwiej im opróżnić się, gdy są w pełni ubrane niż wtedy, gdy sadza się je na nocnik.

Obserwując starsze dziecko, można dostrzec, że nagle przestaje się bawić, stoi bez ruchu, krzyżuje nogi, zaciskając pośladki, staje na palcach, trzyma się za pupę, często jest nerwowe. Dopiero po wypróżnieniu staje się radosne. Bywa też, że można dostrzec niewielkie ilości kału na majteczkach, co sugeruje, że dziecko celowo wstrzymuje się przed oddaniem stolca, co może wiązać się z wcześniejszymi niemiłymi doświadczeniami, bólem i dyskomfortem w trakcie wypróżniania. Niezależnie od wieku, dziecko cierpiące na zaparcia, może dodatkowo mieć wzdęcia. Często dodatkowo cierpieć z powodu braku apetytu i wymiotów.

Zaparcia u dziecka

Zaparcia nawykowe

Bardzo często po zbyt dużych problemach z wypróżnianiem u dzieci pojawia się kłopot w postaci zaparć nawykowych. Polega on na świadomym wstrzymywaniu przez dziecka stolca, przez co zalega on w jelitach i staje się coraz twardszy i później trudniej jest go wydalić.

Zaparcia nawykowe najczęściej są spowodowane stresem i obawą przed wypróżnieniem (gdy np. dziecko kiedyś odczuwało ból lub niezadowolenie rodzica, bo zrobiło kupkę w pieluszkę lub w majtki), co w konsekwencji prowadzi do bardzo rzadkiego i bolesnego wypróżniania.

Przyczyny zaparć u dzieci

Zaparcia u dziecka mogą mieć różne przyczyny:

  • Zbyt słaba praca jelit
  • Czynniki genetyczne
  • Nieprawidłowa dieta uboga w błonnik i płyny – dziecko je zbyt wiele słodyczy, gotowych dań typu fast food, pije niewielkie ilości płynów
  • Nieprawidłowy dobór mleka, dziecko może źle tolerować daną mieszankę, mogą też wystąpić problemy z zaparciami po podaniu dziecku mleka krowiego
  • Stres związany z odpieluchowaniem,  brakiem dostępnej toalety czy pierwszymi dniami w przedszkolu
  • Choroby jelit, tarczycy,
  • Przebycie leczenia antybiotykami,  czego efektem ubocznym może być grzybica powodująca zaparcia, a także nadmiar witaminy D3 (trzeba  zmniejszyć jej dawkę lub czasowo zaprzestać jej podawania).
  • Rozszerzanie diety – zbyt szybkie podawanie dzieciom przetworów z mleka krowiego a także podawanie zbyt dużej ilości produktów zapierających
  • Alergia pokarmowa po podaniu mleka krowiego, białka jaja kurzego, orzechów, ryb, czekolady, miodu.

Zaparcia u dziecka a uczulenie na mleko

Przeprowadzono badanie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w latach 1998-2008, podczas których obserwowano prawie 9,5 tysiąca dzieci. Wśród tych dzieci wyłoniono maluchy z zaparciami. Udało się ustalić przyczynę – najczęściej była nią alergia na mleko. Przyczyna ta była wiążąca w przypadku 72,8% dzieci. Po zastosowaniu u tych dzieci dietę eliminacyjną zauważono znaczną poprawę.

Niektórzy badacze tłumaczą zjawisko zaparć u dzieci uczulonych na mleko powstawaniem nacieków eozynofilowych błony śluzowej, co prowadzi często do zaburzenia motoryki jelit i w konsekwencji do zaparć.

U dzieci, u których zaparcia powstają z powodu uczulenia na mleko, obserwuje się rumień wokół odbytu i bolesność oddawania stolca.

Jak postępować przy zaparciach?

Zaparcia u dziecka to Twój problem? Przeczytaj, jak sobie z nimi poradzić.

Jeśli zaparcia zdarzają się sporadycznie, można spróbować pomóc dziecku samodzielnie w domu. Niemowlakowi pomoże podanie herbatki koperkowej lub rumiankowej w połączeniu ze specjalnymi ćwiczeniami. Należy zginać nóżki dziecka w kolankach, delikatnie dociskając do brzuszka i potem wyprostowywać.

Szybką pomoc przyniesie również masaż brzuszka. Wykonujemy go okrężnymi ruchami wokół pępka, pamiętając by zawsze masować w jedną stronę.

Jak najszybciej należy zmienić sposób odżywiania dziecka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, trzeba przyjrzeć się diecie matki, natomiast jeśli jest karmione sztuczne, należy rozważyć zmianę mleka.

Starsze dzieci powinny jeść potrawy z dużą zawartością błonnika: kasze, suszone śliwki, ciemne pieczywo, rodzynki, warzywa i owoce, zaś unikać produktów zapierających : ryżu, bananów, czekolady.

Kolejne metody

Należy również wzbogacić dietę dziecka w dość sporą liczbę płynów w postaci ziołowych herbatek, wody czy soków.

Starsze dzieci warto zachęcać do ruchu i aktywnego trybu życia, by przyspieszyć metabolizm. Wskazane są również próby wypróżnienia 10 minut po zjedzonym posiłku, najlepiej w domu, by dziecko nie było skrępowane ani zestresowane, dodatkowo można zachęcić malucha do wypróżniania poprzez delikatne motywowanie, jednak niezbyt nachalne, by niepotrzebnie nie stresować malca.
Jeśli dziecko choruje i przyjmuje antybiotyki, pamiętajmy o osłonowym spożywaniu suplementów diety czy stosowaniu specjalnej diety, która pomoże odbudować mikroflorę bakteryjną w jelitach.

Doraźnie można dziecku pomóc, stosując czopek glicerynowy, podając syrop Dulphalac (lub Lactuloza), ewentualnie parafinę. Absolutnie nie powinno się wkładać maluchowi termometru do odbytu, bo w ten sposób możemy uszkodzić jego ścianki i tylko pogorszyć stan dziecka.

Jeśli problem zaparć pojawia się bardzo często, obserwujemy krew w stolcu lub zbyt długo trwa i domowe metody nie pomagają, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który spróbuje znaleźć przyczynę zaparć i jak najszybciej wyleczyć malca. Zaparcia to bardzo poważna choroba, której nie należy bagatelizować, a tym bardziej zbyt długo leczyć na własną rękę. Nieleczone zaparcia mogą być przyczyna wielu chorób jelit, problemów ze wzrostem a nawet depresji.

Bibliografia

  • Janusz Książyk, „Zaparcia u dzieci”, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2015.
  • Anna Dobrzańska, „Pediatria”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  • Marek Kulus, „Choroby układu pokarmowego u dzieci”, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2016.
  • Beata Cieślińska, „Alergie pokarmowe i nietolerancje u dzieci”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  • Joanna Szczepańska, „Dietetyka pediatryczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. xxx

    Nigdy nie mieliśmy problemu z zaparciami, może to zasługa zbilansowanej diety, dużo warzyw, owoców, ruchu? Nie wiem czy zdrowe dziecko, dobrze jedzące, bawiące się na świezym powietrzu odczuje w ogóle problem tego typu…chyba, że naprawdę jakoś genetycznie można mieć predyspozycje do zaparć? Jednak jeśli nie, to jednak wina otoczenia, że maluch się tak męczy…

    • Sylwia

      Bzdury! dlaczego niby wina otoczenia że dziecko ma zaparcia? Moja Emilka ma dużo ruchu i odpowiednio ją odżywiam , ma leniwe jelita, tak powiedziała mi Pani dr.podaje jej dicopeg junior by pomóc dziecku w wypróżnianiu sie, to nie jest prawda ze ma mało ruchu .

  2. Wioleta

    u nas problem z zaparciami pojawił się gdy zaczęliśmy rozszerzać dietę. Syn pił, jadł dużo owoców i warzyw a jednak zaparcia były, na szczęście pomagało podanie suszonych śliwek i kłopot z głowy. Choć do dziś np. po zjedzeniu banana problem narasta, więc staramy się go unikać.

  3. ewa

    To my uczymy dzieci co i jak jeść, nie zawsze udaje się je przyzwyczaić do wartościowych produktów, skutkiem niewłaściwego odżywiania mogą być zaparcia. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem można sięgnąć po dicopeg junior, łagodny środek medyczny dla dzieci od 6 miesiąca życia.

  4. mała

    przyznaję że nie jest to takie łatwe jak mi się wydawało, nie stosowałam żadnych środków, o dicopegu nie słyszałam męczyliśmy się po prostu :(

    • Jolka

      Nam dicopeg junior bardzo pomógł przy zaparciach u córki. Córka wprost nie znosi czopków, co powodowało nie małe problemy przy próbie zaaplikowania.

  5. helena

    U mojej córki przyczyną zaparć, jest alergia pokarmowa.Teraz jesteśmy w etapie zmiany diety, ale czasami jeszcze się zdarzy córce zjeść coś co jej zaszkodzi.

  6. Dania

    ja juz traciłam nadzieję ze pozbęde zaprać synka ale odkryłam dicopeg junior i po tym leku przeszło mu od ręki. Cieszę się ze wreszcie odnalazłam metodę na Szymka

    • Tommy

      This design is amazing! Have been looking online for days for robot fabric and finally stumbled upon this! Strange request but do you do smaller items and direeffnt colours? I only ask as i'd love a pocket square but based on a dark red colour. Either way love the site and you designs :)

  7. brej

    u maluchów trzeba działać szybko bo tylko biedaczki się męczą i cierpią. Ja podaję mojemu synkowi dicopeg junior na jego przykre dolegliwosci i mu przechodzi ;)

  8. Emi

    u nas pare razy pojawiły się zaparcia, niestety nie pomogła nawet zbilansowana dieta i maluch cierpiał. pediatra polecił dicopej junior, który przyniósł szybką ulgę

  9. Amelia

    A czy karmiąca matka może stosować czopki? Męczą mnie te zaparcia, ale karmię piersią i nie wiem jak sobie już pomóc, żadne suszone owoce nie działają :(

  10. beata

    zaparcia to chyba problem, który dosięga i małych i dużych..ja w ciąży miałam, ratowałam się czopkami musującymi evaqu, córka miała kolki i zaparcia, dopóki nie zaczęła jeść stałych pokarmów jabłuszka, marchewki itp. problem trwał..pomagały trochę herbatki trawienne dla dzieci, ale niedawno dopatrzyłam się, że chyba jest tez wersja dla dzieci takich czopków, ale nie próbowałam, bo problem już ustał.

  11. Irenka

    Najlepiej to zmianą diety i stylu życia u dziecka, o ile to możliwe w krótkim czasie do zrealizowania. Doraźnie można stosować dobre czopki przeciwzaparciowe np. NACHALNA REKLAMA. Ulga jest bardzo szybka i pozwala dziecku normalnie funkcjonować.

  12. Tami

    Zamiast glicerynowych ja stosuję czopki REKLAMA. Działają bardzo delikatnie na zasadzie musowania. Nie przeczyszczają i nie rozleniwiają jelit.

Zobacz również