Zaparcia u dzieci to częsty problem. Oto sposoby, które działają!

Zaparcia u dzieci to częsty problem. Dziecko może go doświadczyć na różnych etapach swojego życia. Typowe objawy to: trudności z wypróżnianiem, suche i twarde stolce.

Nie musisz patrzeć, jak maluszek cierpi i unika zrobienia kupki z obawy przed  bólem. Oto sposoby, które działają!

Zaparcia u dzieci: przyczyny

Zaparcia u najmłodszych dzieci mają zazwyczaj dwie przyczyny wynikające albo ze stosowanej diety, albo ze zbyt wcześnie rozpoczętego treningu toaletowego, prowadzonego w atmosferze napięcia i strachu. Często problemy wynikają z natury emocjonalnej, kiedy dziecko ignoruje potrzebę wypróżniania, wstrzymuje, unika wizyty w toalecie, bo na przykład nie chce przerywać zabawy. Zdarza się, że dzieci nie chcą korzystać z toalety poza domem, odmawiają zrobienia kupki nie w swojej toalecie. Maluch może również odczuwać ból brzucha wynikający z ruchów jelit i przechodzenia dużych mas kałowych, dlatego z obawy przed dyskomfortem zaczyna wstrzymywać oddanie stolca.

Zaparcia u dzieci często pojawiają się na etapie zmiany diety z płynnej (mlecznej) na opartej głównie na pokarmach stałych. Gdy ta zmiana następuje gwałtownie, problem staje się naturalny. Poza tym często przyczyna leży w unikaniu warzyw i owoców. Na czynność jelit mają też wpływ inne zmiany – wynikające z pogody (np. upał), podróży, stresów. Zaparcia mogą pojawić się również w trakcie stosowania niektórych leków, jak również być konsekwencją nietolerancji pokarmowych. Niektórzy lekarze wskazują, że przyczyną zaparć u dzieci może być stosowanie zbyt wielu produktów mlecznych. Ryzyko zaparć wzrasta również w rodzinach, w których problem ten występuje u rodziców, rodzeństwa.

Na szczęście zazwyczaj zaparcia mają charakter przejściowy, wystarczy kilka zmian w codziennym jadłospisie, by sobie z nimi poradzić. Jeśli jednak nie zostaną potraktowane poważnie, mogą zmienić się w zaparcia nawykowe, które są dużo trudniejsze w leczeniu.

zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci: objawy

Rodzice raczej nie mają problemu z oceną, czy dziecko cierpi na zaparcia. Dla porządku warto jednak wymienić kilka objawów, które towarzyszą zaparciom:

 • mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu, stolec jest suchy, twardy i trudny do wydalenia,
 • stolec w formie małych „bobków”,
 • ból towarzyszący wypróżnieniu,
 • ból brzucha,
 • nudności
 • krew na powierzchni stolca.

Dzieci cierpiące na zaparcia unikają wypróżniania, mogą płakać, łapać się za pupkę, uciekać w trakcie parcia na stolec i odmawiać siedzenia na nocniku czy toalecie.

Zaparcia u dzieci zazwyczaj nie są poważnym problemem. Jednak czasami, gdy przechodzą w zaparcia przewlekłe, towarzyszyć im może gorączka, wymioty, krew w stolcu, utrata masy ciała, obrzęki okolicy brzucha, bolesne uszkodzenia skóry w okolicy odbytu, wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza.

Pierwsza pomoc w przypadku zaparć u dzieci

Jeśli dziecko często cierpi na zaparcia i skarży się na ból brzucha, wskazana jest wizyta u lekarza. Doraźnie i na dłuższą metę można maluchowi pomóc, decydując się na jedną lub kilka poniższych metod:

 • podanie dziecku soku ze śliwek lub jabłek,
 • upewnienie się, czy dziecko wypija wystarczającą ilość płynów, najlepiej wody,
 • unikać produktów, które mogą prowadzić do zaparć  i spowalniać trawienie (szczególnie u starszych dzieci) – np. mleko i ser, produkty bogate w cukier i skrobię,
 • powoli wzbogacanie diety dziecka w produkty bogate w błonnik (np. warzywa), upewniając się, że dziecko wystarczająco dużo pije,
 • najlepiej, by posiłki były regularne, odbywały się o tych samych porach, co pomaga wyregulować pracę jelit,
 • warto tak zaplanować dzień, by dziecko miało czas na spokojne wypróżnienie, najlepiej rano (jeśli chodzi do szkoły, przedszkola),
 • dbanie o regularną aktywność fizyczną – zabawę na świeżym powietrzu,
 • jeśli podejrzewasz, że przyczyną problemów może być trening toaletowy, zrezygnuj ze starań w tym zakresie lub zmień swoje podejście tak, by dziecko nie odczuwało presji i stresu związanego z porzuceniem pieluszki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. beata beata

  Te porady się sprawdzają, potwierdzam je w stu procentach, ale zdarza się że to nie zadziała od razu

 2. krewi krewi

  na mojego synka nie działa dieta i domowe sposoby dlatego używamy dicopeg junior na takie problemy bo jest bezpieczny i lekarka nam go poleciła

 3. Estela Estela

  ja mam skłonności do zaparć przy zmianie miejsca, klimatu np. przy okazji urlopu, niestety córka odziedziczyła chyba to po mnie…teraz to już dziewczyna 14 lat, więc w takich sytuacjach i ja i ona ratujemy się czopkami eva/qu, lekarz powiedział, że są bezpieczne więc z powodzeniem, doraźnie możemy korzystać z tego samego leku.

 4. Mama Kubusia Mama Kubusia

  U mojego syna przy rozszerzaniu diety zaczęły się zaparcia, robi kupę co kilka dni i do tego bardzo twardą, wymaga to również dużo wysiłku. Zaczęłam mu podawać czopki REKLAMA, po aplikacji w ciągu kilkunastu minut wypróżnia się.