Zaparcia nawykowe u dziecka – sytuacja beznadziejna?

Zaparcia nawykowe u dzieci mogą znacznie utrudniać codzienność, są powodem stresu, bólu i niepewności. Niestety problem jest dość częsty i dotyczy dzieci w każdym wieku, a do tego jest najczęstszym źródłem przewlekłych kłopotów z wypróżnianiem u najmłodszych. Jak sobie radzić, gdy dziecko odmawia pójścia do toalety i na samą myśl o wypróżnianiu robi się blade i przerażone?

Czy to zaparcia nawykowe?

Zaparcia nawykowe to takie, które towarzyszą dziecku od dłuższego czasu i nie są skutkiem ze złej diety, czy czynników pozostających poza obszarem wpływu dziecka, ale wynikają ze świadomej decyzji dziecka. Maluch z jakiegoś powodu unika wypróżniania, boi się go, nie lubi tej czynności i robi wszystko, by nie musieć odwiedzać toalety, by zrobić kupę.

Wstrzymywanie oddawania stolca niestety nie jest korzystne dla dziecka. Zamiast ułatwiać późniejsze wypróżnianie, jeszcze bardziej je utrudnia, co nakręca spiralę niechęci. Poza tym pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha. Dziecko, które w końcu odda stolec, musi mierzyć się ze sporym dyskomfortem, dlatego unika kolejnej wizyty w toalecie. Dzieje się tak dlatego, że wstrzymywanie stolca prowadzi do rozluźnienia napięcia mięśniowego, w ten sposób odbytnica jest w stanie pomieścić więcej kału. Zmniejsza się czucie rozdęcia jelit, zwiększa się wchłanianie wody, stolec staje się bardziej twardy. Wypróżnianie robi się jeszcze bardziej nieprzyjemne. I problem się pogłębia.

Skąd się biorą zaparcia nawykowe u dzieci?

Zaparcia nawykowe mogą powstać z błahego powodu – odparzenia, obtarcia, czy innego dyskomfortu odczuwanego przez dziecko, które staje się źródłem kłopotów z wypróżnianiem. Dziecko trochę zaboli podczas robienia kupki i uruchamia się mechanizm strachu przed kolejnym razem.

Zdarza się, że kłopot występuje w przełomowych dla dziecka momentach. Na przykład wtedy, gdy dziecko przestaje korzystać z pieluszki. Maluch czujący strach przed oddawaniem stolca wstrzymuje kał, protestuje przed pójściem na toaletę. Jednym sposobem, by dziecko się wypróżniło jest założenie mu pieluszki, na co rodzice się decydują a kłopot się pogłębia.

zaparcia nawykowe

Zaparcia nawykowe mogą jednak rozwinąć się w różnym wieku, także wtedy, gdy dziecko idzie do przedszkola, czy szkoły. Kilkulatek zestresowany myślą wypróżniania się poza domem, wstrzymuje stolec, czego konsekwencją są zaparcia. Jednak nie tylko obca toaleta może być przyczyną tego mechanizmu.  Czasami winny jest wstyd, presja, pośpiech w trakcie porannych wypróżnień, które są najbardziej naturalne...

Niekiedy problem pojawia się w trudnych okresach (rozwód, kłótnie, śmierć bliskiej osoby), kiedy dziecko doświadcza skomplikowanej atmosfery w domu.

Jak leczy się zaparcia nawykowe u dziecka?

Leczenie zaparć nawykowych jest żmudne i długotrwałe. Problemu nie da się rozwiązać od razu, potrzeba morza cierpliwości i empatii po stronie rodziców i opiekunów dziecka. Jednak zawsze trzeba reagować, bo zaparcia powstałe na tle psychologicznym mogą się utrwalić fizycznie.

Najlepiej po pomoc udać się do lekarza. Często pierwszym krokiem jest usunięcie zalegającego kału, wykonuje się lewatywę, która niestety w warunkach szpitalnych może być źródłem sporego stresu. Następnie lekarz często decyduje o podawaniu środków zmiękczających stolec, by uniknąć kłopotu z bolesnym wypróżnianiem, co ma zachęcić dziecko do regularnego oddawania stolca.

Warto rozważyć również wizytę u psychologa, który pomoże rodzicom trafić do dziecka.

W tym czasie wskazana jest empatia i wrażliwość rodziców i opiekunów. Trzeba popracować nad strachem dziecka. Pomocne mogą być książeczki opisujące problem, wspólne rysowanie, rozmowa, chodzenie razem do toalety. Najważniejsze, by okazać dziecku wsparcie, nie zawstydzać, nie karać, nie ośmieszać, ale rozumieć, że to dla dziecka również poważny problem, z którym próbuje ono sobie poradzić.

Ponadto należy unikać pobudzania wypróżniania u dziecka poprzez włożenie mu do odbytu termometru lub palca. Regularnie powtarzany zabieg może uzależnić wypróżnianie od takich sposobów radzenia sobie z problemem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy