Zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka – o objawach i leczeniu

Dzieci są szczególnie narażone na stany zapalne uszu, które często rozwijają się niespodziewanie i dają niejednoznaczne objawy. Nie zawsze pojawia się gorączka, ból może być nieznaczny, a jedynym objawem bywa dziwne „pukanie w uchu”, czy swędzenie. Jakie symptomy daje zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka, nazywane również „uchem pływaka”? Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza?

Dlaczego dziecko ma zapalenie ucha?

Zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka zazwyczaj wywołują wirusy. Jest konsekwencją infekcji, przeziębienia. Często pojawia się w okresie osłabienia odporności. Chorobie sprzyja wilgotne środowisko, chorobę szczególnie często diagnozuje się u osób często korzystających z basenów, pływających, nurkujących i niewystarczająco dobrze osuszających uszy (warto rozważyć stosowanie zatyczek). Choroba częściej dotyczy osób chorujących na cukrzycę oraz alergików. Problemem jest też niewłaściwa higiena ucha. Wbrew powszechnej opinii, do czyszczenia uszu nie należy używać patyczków.

Gdy źródłem problemu są wirusy, zazwyczaj infekcja sama mija i jeśli nie powoduje większego dyskomfortu, wymaga jedynie obserwacji. Nie zawsze konieczne jest leczenie. Jednak o tym każdorazowo decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta.

Niestety ucho dotknięte infekcją wirusową jest podatne na zakażenie bakteryjne (szczególnie przez gronkowca złocistego) czy grzybiczne (np. grzyby Candida). Z tego powodu wielu lekarzy decyduje się w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego podać krople z antybiotykiem i kortykosteroidem (sterydem), które pozwalają na szybkie wyleczenie problemu.

zapalenie ucha zewnętrznego

Jakie objawy daje zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka?

Zapalenie ucha zewnętrznego bywa bolesne (w przeciwieństwie do zapalenia ucha środkowego, które często rozwija się bez bólu), ale czasami choroba ma łagodny przebieg, a ból nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Zapalenie ucha zewnętrznego w tym drugim przypadku często zostaje rozpoznana podczas rutynowego badania.

Stan zapalny może mieć różny przebieg i dotyczyć wybranych obszarów – błony bębenkowej, małżowiny usznej, kanału słuchowego, czemu towarzyszy zaczerwienienie skóry i obrzęk. Najczęstszymi objawami (mogą występować wszystkie lub niektóre) są:

  • świąd,
  • bóle głowy,
  • ból podczas jedzenia lub dotykania ucha,
  • rozpieranie w uchu,
  • czasami wyciek z ucha,
  • czasami gorączka lub stan podgorączkowy (niekoniecznie),
  • zaczerwieniona, rozpulchniona skóra,
  • „pukanie w uchu”, szumy,
  • czasami pogorszenie słuchu (niekoniecznie).

Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza?

Choć często zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu wirusowym (a takie obserwuje się najczęściej) mija samo, to w przypadku dzieci, szczególnie tych najmłodszych, warto z każdą infekcją ucha iść do lekarza, najlepiej otolaryngologa, który wykona badanie otalaryngologiczne. Specjalista posiada wiedzę, sprzęt i umiejętności w badaniu aparatu słuchu, czego niestety nie można powiedzieć o każdym pediatrze. W warunkach polskich w praktyce często wizyta u specjalisty wymusza wybranie się do lekarza prywatnie (ze względu na duże kolejki i odległe terminy przyjęć).

Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego co prawda może skończyć się bez konsekwencji, może jednak powodować liczne powikłania takie, jak: bakteryjne zapalenie ucha, półpasiec, zapalenie węzłów chłonnych.

Po badaniu lekarz decyduje o leczeniu. W przypadku zapalenia ucha o podłożu bakteryjnym zaleca się zazwyczaj krople o działaniu miejscowym, rzadziej antybiotyk doustny. Istotne jest, by stosować się ściśle do zaleceń lekarza i skończyć zalecaną terapię.

Jeśli miejscowe leczenie nie sprawdzi się, w drugiej kolejności zleca się leczenie ogólne. W trakcie leczenia można stosować leki przeciwbólowe. Pomocne mogą być ciepłe okłady. Nie zaleca się moczenia ucha, pływania.W trakcie mycia należy osłaniać ucho, by nie doszło do jego zamoczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.