Zapalenie spojówek u dzieci – jak rozpoznać, jak leczyć i jak zapobiegać?

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci

Najczęściej u dzieci występuje bakteryjne zapalenie spojówek, które zajmuje oboje oczu. Rzadziej jest to wirusowe zapalenie spojówek, które najczęściej wywoływane jest przez adenowirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Najczęściej choroba dotyczy jednego oka, a później przenosi się na drugie – dotąd zdrowe.

Niestety wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest bardzo zaraźliwe, łatwo się przenosi przez dotyk czy przez przedmioty, np. zabawki.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek dokucza wiosną oraz wczesnym latem i jest powiązane z pyleniem roślin – traw, zbóż, niektórych drzew i chwastów. Niestety u niektórych dzieci podrażnienie oczu utrzymuje się przez cały rok i jest spowodowane na przykład reakcją na sierść zwierząt, pleśń, roztocza w kurzu domowym, pierze, metale ciężkie, itp.

Kiedy zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne? Można to rozpoznać po objawach – lepkiej i białej, śluzowatej wydzielinie. Powieki są opuchnięte i swędzą.

Choroba pojawia się szczególnie w dużych miastach, gdzie jakość powietrza jest niska. Jest związana z zanieczyszczeniem powietrza dymem przemysłowym, spalinami, jak również może być reakcją na kontakt z środkami czystości czy kosmetykami. Dla niedojrzałego układu odpornościowego kontakt z wieloma składnikami chemicznymi może być zbyt obciążający dlatego alergiczne zapalenie spojówek może pojawiać się szczególnie ciężko u najmłodszych dzieci.

Zapalenie spojówek: leczenie

Jeśli zapalenie spojówek ma źródło w alergii, pomocne może być wykluczenie niektórych składników pokarmowych. Najczęściej głównymi winowajcami są: mleko, jaja, pszenica, soja, orzechy ziemne, dodatki chemiczne do żywności, grzyby Candida oraz drożdże.

Alergiczne zapalenie spojówek leczy się lekami przeciwuuczuleniowymi. Zazwyczaj gdy nie jest znane źródło alergii, lekarz zleca testy, które mogą wskazać na winowajcę.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek zazwyczaj łatwo wyleczyć. Wystarczy przemyć oczy maluszka płynami przepisanymi przez lekarza.

Gdy zmiany mają charakter bakteryjny, lekarz przypisze krople lub maść z antybiotykiem.

W przypadku wirusowego zapalenia spojówek, podstawą jest leczenie objawowe, czyli łagodzenie zmian, swędzenia i podrażnienia. Nie należy  jednak nadużywać przypisanych leków, czy podawać ich przy kolejnej infekcji bez konsultacji lekarskiej, bo w ten sposób można przyczynić się do powstania przewlekłych stanów zapalnych.

Czy da się przeciwdziałać zapaleniu spojówek? W celach profilaktycznych warto przemywać oczy dziecka solą fizjologiczną, używając do higieny oka zawsze nowego wacika. Warto uczyć dziecko dobrych nawyków – mycia rąk i niepocierania oczu brudnymi rękami.

Nawracające zapalenie spojówek u dziecka

Nawracające lub przewlekłe zapalenie spojówek u dziecka to konsekwencja źle leczonej choroby. Może się pojawić na przykład wtedy, kiedy krople lub maści były stosowane zbyt krótko i nie udało się w 100% wyeliminować przyczyny choroby, jej objawy powróciły przy kolejnym osłabieniu organizmu.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Iga Iga

    Warto dodać, że zapaleniu spojówek może sprzyjać klimatyzacja w pomieszczeniu np galeriach handlowych, co sprzyja r rozprzestrzenianiu się bakterii

  2. Nati Nati

    U nas zapalenie spojówek pojawiło się pierwszy raz po pojsciu do przedszkola i miesiaca na basenie
    ciezko bylo sie uporac z tym…