Zapalenie spojówek u dzieci – jak rozpoznać, jak leczyć i jak zapobiegać?

Zapalenie spojówek u dzieci to nieprzyjemna choroba, która pojawia się nagle i może być zaraźliwa (jeśli ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, tylko zapalenie spojówek na tle alergicznym nie jest zaraźliwe).

Każdy, kto choć raz doświadczył zapalenia spojówek wie, że jest to szczególnie niemiłe. Typowy jest silny świąd skóry, łzawienie, obrzęk powiek oraz wydzielina, która podczas snu może nawet prowadzić do sklejania powiek i utrudniać, a czasami uniemożliwiać ich otwarcie. Bardzo często pojawia się też światłowstręt, drażliwość, a u najmłodszych dzieci problemy z zasypianiem i obniżony apetyt.

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć źródło wirusowe bakteryjne lub alergiczne. Poznanie przyczyny choroby pozwala prawidłowo wyleczyć zmiany.

Zapalenie spojówek u niemowląt

Zapalenie spojówek u niemowląt pojawia się zazwyczaj na początku infekcji. Może być oznaką ataku wirusa lub bakterii. Czasami rozpoczyna się pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych czy w konsekwencji na pył, ostre światło, dym tytoniowy, morską lub chlorowaną wodę. Niemowlak cierpiący na zapalenie spojówek zazwyczaj jest rozdrażniony, płaczliwy, pociera oczka piąstką.

Jak odróżnić zapalenie spojówek u niemowlaka o podłożu wirusowym, a jak to spowodowane przez bakterie?

Jeśli infekcje wywołały wirusy, oko jest zaczerwienione, a wydzielina przezroczysta. W przypadku ataku bakterii, oko lub oczy wyglądają zazwyczaj znacznie gorzej – wydzielina jest żółta, mętna. Ropa sprawia, że powieki się sklejają i dziecko płacze, bo nie może ich otworzyć.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

zapalenie spojówek u dzieciNajczęściej u dzieci pojawia się bakteryjne zapalenie spojówek, wywoływane przez gronkowce lub paciorkowce, które atakują od razu dwoje oczu. Chorobie towarzyszy gęsta wydzielina ropna. Typowe są przekrwienia i obrzęk powiek.

Bakteryjne zapalenie spojówek często pojawia się po katarze i bólu gardła. Jest zaraźliwe, dlatego często dzieci przebywające razem chorują i zarażają się nawzajem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Iga Iga

    Warto dodać, że zapaleniu spojówek może sprzyjać klimatyzacja w pomieszczeniu np galeriach handlowych, co sprzyja r rozprzestrzenianiu się bakterii

  2. Nati Nati

    U nas zapalenie spojówek pojawiło się pierwszy raz po pojsciu do przedszkola i miesiaca na basenie
    ciezko bylo sie uporac z tym…