Zapalenie przydatków – objawy, zapobieganie i sposoby leczenia

Przydatki to jajniki i jajowody, ważne narządy kobiecego układu rozrodczego. Leżą tak blisko siebie, że wszelkie stany zapalne szybko się przenoszą z jednego na drugi. Najczęściej infekcja bakteryjna zaczyna się od jajowodu i przechodzi na jajnik. Jak objawia się zapalenie przydatków i jak je leczyć?

Czym jest zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków, inaczej nazywane zapaleniem narządów miednicy mniejszej, pelvic inflammatory disease – PID, to choroba typowa dla młodych, aktywnych kobiet. Chorują najczęściej na nią aktywne seksualnie kobiety między 16 a 30 rokiem życia.

Objawia się stanem zapalnym, który może dotyczyć jajników, jajowodów, błony śluzowej macicy.

Nie wyróżnia się stanu zapalnego jajnika czy jajowodu, bo infekcja między nimi błyskawicznie się przenosi i „chorują” najczęściej oba narządy. Stąd używa się terminu zapalenie przydatków.

Kiedy najczęściej jesteśmy narażone na zapalenie przydatków?

Choroba najczęściej rozwija się:

 • w trakcie miesiączki,
 • po poronienia,
 • po porodzie, w trakcie połogu,
 • po zabiegach ginekologicznych,
 • podczas stosowania wkładek wewnątrzmacicznych.

Jak dochodzi do zapalenia przydatków? I jakie są jego konsekwencje?

Najczęściej w organizmie występuje stan zapalny (np. w zębie, migdałkach), który za pośrednictwem krwi przenosi się do narządów układu rozrodczego. Bakterie przedostają się do jajowodu i tam rozwija się stan zapalny.

zapalenie przydatków

Gdy powstaje stan zapalny, niestety konsekwencją tego jest pogorszenie zdrowia. W jajowodzie dochodzi do zniszczenia błon wyścielających, powstają miejscowe zrosty, które niekorzystnie wpływają na płodność kobiety i mogą utrudniać poczęcie dziecka. Podczas gojenia jajowodu zmienia się jego konstrukcja, ścianki jajowodu stają się grube i nieelastyczne, co utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Takie zmiany anatomiczne niestety drastycznie zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Zapalenie przydatków może prowadzić również do zamknięcia ujścia jajowodu. Z jednej strony w ten sposób infekcja jest zablokowana, nie szerzy się. Z drugiej długotrwałą konsekwencją zamknięcia jajowodu jest niepłodność kobiety.

Zapalenie przydatków: objawy

Zapalenie przydatków może prowadzić do różnych objawów, które w okresie ostrym, kiedy dopiero powstaje stan zapalny, objawiają się:

 • nagłym bólem w dole brzucha, czasami tak dotkliwym, że kobieta nie jest w stanie wstać z łóżka. Ból ma charakter skurczowy, nasila się podczas stosunku.
 • gorączką lub stanem podgorączkowym,
 • pogorszeniem samopoczucia, osłabieniem,
 • zaparciami, biegunką, nudnościami, wymiotami, kolką jelitową.

Objawy występują najczęściej po miesiączce, poronieniu, ciąży, łyżeczkowaniu macicy.

Jeśli z pochwy wydziela się cuchnąca, ropna wydzielina, krwawienie przedłuża się, nie zwlekaj, idź do lekarza! Jeśli jesteś po porodzie, w okresie połogu – nie usprawiedliwiaj braku reakcji dobrem dziecka. Powyższych objawów nie wolno ignorować ani bagatelizować! Należy udać się do ginekologa.

W okresie przewlekłym, jeśli ostry stan chorobowy nie zostanie wyleczony, występują następujące objawy:

 • uczucie dyskomfortu, ciągnięcie w brzuchu,
 • upławy,
 • zaburzenia miesiączkowania, nieregularne cykle,
 • ból w trakcie współżycia.

Zapalenie przydatków to choroba nawracająca. Okresy bezobjawowe mogą przeplatać się z okresami, kiedy ponownie pojawia się ból. Do nawrotu objawów może doprowadzić infekcja, przeziębienie, osłabienie organizmu, zwłaszcza w okresie, kiedy jesteśmy bardziej podatne na choroby – np. w okresie okołomiesiączkowym.

Jak leczy się zapalenie przydatków?

Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, powinna udać się do ginekologa. Po przeprowadzeniu badania pobiera się wymaz bakteriologiczny z antybiotykogramem. To bardzo istotne, bo w ten sposób można dowiedzieć się, z jaką bakterią mamy do czynienia i jak przeprowadzić skuteczne leczenie.

Kuracja zazwyczaj trwa 7-14 dni. Antybiotyki dobiera się do konkretnej pacjentki, w trakcie ich stosowania (doustnie i dopochwowo) niezbędne jest przyjmowanie środków o działaniu osłaniającym. Dodatkowo lekarz zaleca również środki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym (ibuprofen). W trakcie leczenia należy się oszczędzać, dużo odpoczywać, najlepiej pod ciepłym kocem, należy zrezygnować ze współżycia (najlepiej do następnej miesiączki).

Czy da się zapobiec zapaleniu przydatków?

Można poczynić pewne kroki, by zmniejszyć zapalenie przydatków. Bardzo istotne są:

 • właściwa higiena intymna,
 • noszenie ciepłego ubrania, unikanie przewiania i wyziębienia,
 • zdejmowanie zimnego stroju kąpielowego od razu po kąpieli,
 • systematyczne leczenie stanów zapalnych zarówno w drogach rodnych, jak i w innych obszarach ciała, na przykład w zębach.
 • po akcie seksualnym należy udać się do toalety i oddać mocz,
 • jeśli często zmieniasz partnera, stosuj prezerwatywę podczas stosunku,
 • po poronieniu, zabiegach ginekologicznych nie decyduj się na seks przez 4 tygodnie, nie chodź na basen, kąp się pod prysznicem,
 • nie decyduj się na seks w trakcie miesiączki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.