Zapalenie oskrzeli u dziecka – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie oskrzeli u dziecka najczęściej wywoływane jest przez wirusy, rzadziej bakterie. Najczęściej ma charakter ostry i jest powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. W nielicznych przypadkach przechodzi w przewlekły stan zapalny. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dzieci? Jak leczyć? Czy zawsze potrzebne są antybiotyki?

Zapalenie oskrzeli u dziecka: przyczyny

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej wywołują:

  • adenowirusy,
  • rhinowirusy,
  • wirusy grypy,
  • wirusy paragrypy,
  • rzadziej bakterie.

Jak objawia się zapalenie oskrzeli u dzieci?

Zapalenie oskrzeli u dziecka przebiega z nadmierną produkcją śluzu, czego konsekwencją jest silny, uporczywy, pojawiający się napadowo kaszel. Początkowo jest on suchy, męczący, z czasem przechodzi w mokry z odkrztuszaniem sporej ilości wydzieliny.

Pierwsze objawy? Dziecko najczęściej ma katar i zaczerwienione, podrażnione gardło, jest osłabione, męczliwe, drażliwe. Czasami pojawia się gorączka (niewysoka, do 37,7 stopni), ból brzucha, ból głowy, a nawet wymioty

Najgroźniejsze objawy towarzyszą u niemowląt, u których zapalenie oskrzeli może powodować duszności i problemy z oddychaniem. Jego częstym objawem jest sapka.

Jak długo trwa zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli trwa zazwyczaj tydzień.

Pamiątką po chorobie jest jednak długo utrzymujący się kaszel, który może trwać nawet kilka tygodni.

zapalenie oskrzeli u dziecka

Czy zawsze konieczny jest antybiotyk?

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej wywołane jest przez wirusy, z tego powodu nie trzeba podawać antybiotyku w celu leczenia choroby. Wystarczą leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Dziecko powinno przebywać w domu, dużo odpoczywać, sporo pić. Warto przeprowadzać domowe inhalacje, ułatwiające usunięcie zalegającego śluzu i oklepywać plecy dziecka.  W sezonie grzewczym warto nawilżać powietrze w domu.

Naturalne sposoby na zapalenie oskrzeli u dziecka

Dobrze wypróbować domowe metody na zapalenie oskrzeli: majeranek, syrop z cebuli i syrop z marchwi.

Należy podawać dziecko dużo płynów, ziołowych herbat z imbirem, sokiem z cytryny, syropem z pigwy i miodem.

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Nieleczone zapalenie oskrzeli lub leczone nieskutecznie może przerodzić się w zapalenie płuc. Nie ma jednak co panikować i podawać silnych leków na wszelki wypadek. Należy bacznie obserwować dziecko, by móc ocenić, czy jego stan się poprawia czy pogarsza. Warto również po umówionym czasie udać się z dzieckiem na wizytę u specjalisty. Lekarz oceni, czy drogi oddechowy dziecka się oczyściły.

Po chorobie dobrze zadbać o odporność dziecka i unikać miejsc, w których łatwo o następną infekcję.

Często powtarzające się stany zapalne oskrzeli mogą być objawem alergii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy