Zapalenie oskrzeli u dzieci – najlepsze sposoby

Zapalenie oskrzeli u dzieci to wirusowe lub bakteryjne zakażenie błony śluzowej dróg oddechowych. U małych dzieci bywa niebezpieczne i jest zazwyczaj poprzedzone typowymi objawami infekcji kataralnej. Zapalenie oskrzeli u najmłodszych wymaga interwencji pediatry, dlatego rodzice nie powinni bagatelizować żadnych objawów, które mogą wskazywać na tą chorobę.

Najczęstsze przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci

U dzieci typowe zapalenie oskrzeli jest najczęściej wywoływane przez drobnoustroje powodujące grypę lub przeziębienie. 
Tego typu infekcje mają zazwyczaj ostry przebieg, trwający około tygodnia. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się przez co najmniej trzy miesiące w ciągu roku, wówczas można podejrzewać przewlekłe zapalenie oskrzeli. W takim przypadku przyczyną mogą być również czynniki środowiskowe, w tym długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy (bierne palenie), kurz, alergeny lub mocno zapylone powietrze. 

Jakie są typowe objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Zapalenie oskrzeli to jedna z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego. Najbardziej charakterystyczne objawy dla tego schorzenia to:

  • mocny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny w białym, żółtym lub zielonkawym odcieniu,
  • głośny, świszczący i płytki oddech,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • ból gardła,
  • bóle mięśniowe,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • wymioty (jeśli dziecko nie odkrztusza wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych)
  • brak apetytu
  • ogólne osłabienie.

Należy pamiętać, że powyższe objawy nie muszą występować jednocześnie i do momentu postawienia diagnozy przez pediatrę, często bywają mylone z grypą. Większość z nich utrzymuje się około siedmiu dni, po czym powoli ustępuje. Wyjątek stanowi kaszel, który u dzieci może trwać nawet do trzech tygodni.

Jak postępować w przypadku zapalenia oskrzeli u dzieci?

W sytuacji, kiedy zapalenie oskrzeli pojawia się u niemowlęcia, dziecko powinno być natychmiast hospitalizowane. U nieco starszych dzieci zazwyczaj wystarcza wizyta u lekarza, która postawi diagnozę i zaproponuje ścieżkę postępowania.

Leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka jest uzależnione od tego, co wywołało chorobę. Jeśli schorzenie zostało wywołane przez bakterie (podczas kaszlu pojawia się ropna wydzielina) wówczas wskazane są antybiotyki. To jednak bardzo rzadkie przypadki. Najczęściej bowiem, zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez wirusy.

Wówczas leczenie obejmuje podawanie leków mukolitycznych, czyli preparatów, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Jeżeli kaszel jest suchy i męczący, wówczas skuteczne okazują się preparaty przeciwkaszlowe (z lewodropropizyną i butamiratem) przeznaczone do podawania na noc. Należy przy tym pamiętać, że choć takie leki umożliwiają dziecku spokojny sen, to jednocześnie zatrzymują naturalne odkrztuszanie,  a zatem wydłużają naturalny proces zdrowienia.

W przypadku dzieci z silnym kaszlem lub dusznościami lekarz może także zaordynować wziewne leki rozkurczające oskrzela, które ułatwiają dziecku oddychanie. Inhalacje to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci. Ich skład oraz częstotliwość ustala lekarz. W ten sposób podaje się zarówno antybiotyki, jak i środki rozkurczające, przeciwzapalne, a także sól fizjologiczną. W przypadku dzieci idealnie sprawdzają się nebulizatory. Wysoką temperaturę można natomiast zbijać lekami przeciwgorączkowymi oraz zimnymi okładami. 

W procesie leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci należy szczególnie zadbać o lekkostrawną dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy zatem często poić dziecko niegazowaną wodą mineralną, ciepłymi naparami ziołowymi lub ewentualnie mocno rozcieńczonym sokiem owocowym, najlepiej świeżo wyciskanym. 

Równie istotny jest odpoczynek w odpowiednio nawilżonym i często wietrzonym pomieszczeniu. Można stosować elektroniczne nawilżacze powietrza lub rozwiesić mokre ręczniki w pomieszczeniu, w którym odpoczywa mały pacjent. Nie warto natomiast przegrzewać malucha, szczególnie podczas snu, gdyż zbyt ciepłe powietrze może zwiększyć obrzęk błon śluzowych i utrudnić dziecku oddychanie. Najbardziej optymalna temperatura powietrza to około 19-21 stopni Celsjusza. 

Zapalenia oskrzeli nie należy nigdy lekceważyć. Choć występuje sezonowo i zdarza się często, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Należy zatem do minimum ograniczyć kontakt z chorymi, a także przypominać dziecku o częstym myciu rąk. 

Bibliografia:
1. https://centrum-pediatrii.com.pl/pub/publikacje/4/dr-TRzemieniuk_standardy_w_infekcjach.pdf
2. https://www.bmj.com/content/4/5679/321.short
3. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*