Zapalenie migdałków – kiedy mija samo, a kiedy wymaga leczenia?

Zapalenie migdałków często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Kojarzy się je zwłaszcza z chorobami u dzieci. Prawda jest jednak taka, że stan zapalny migdałków może rozwijać się też u dorosłych.  W każdym wypadku wymaga leczenia.

Po co nam migdałki?

Migdałki to ważny element układu immunologicznego, zbudowany z tkanki limfatycznej. W tej kategorii wyróżniamy migdałki boczne, językowe i tak zwany trzeci migdał (gardłowy, zlokalizowany w części nosowej gardła). W wieku około 20-25 lat zanika tak zwany trzeci migdał.

Zadaniem migdałów jest rozpoznawanie drobnoustrojów i czynników chorobotwórczych i przekazywanie informacji o nich do centrum układu immunologicznego.

Jak można rozpoznać zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków to stan, który łatwo zdiagnozować. Jest on łatwy w rozpoznaniu przy otwieraniu gardła, kiedy można zobaczyć powiększone tkanki.  Za większość stanów zapalnych (około 70%) odpowiadają wirusy. W pozostałych przypadkach winne są bakterie. Gdy zaatakują one niestety wzrasta ryzyko przykrych powikłań, z najgorszych warto wymienić zapalenie kłębuszków nerkowych.

W większości przypadków stan zapalny migdałków, choć bolesne, mija samoistnie. Najczęściej chorują dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat.

Zapalenie migdałków: objawy

Stan zapalny migdałków może przynosić wiele objawów. Do najczęstszych należą:

  • ból gardła, zwłaszcza przy przełykaniu,
  • wysoka gorączka z dreszczami,
  • bolesność migdałków,
  • obrzęk węzłów chłonnych.

Powszechnie na stan zapalny migdałków często mówimy angina, będąca ostrą reakcją organizmu na atak wirusów lub bakterii. Typowe objawy to batrdzo silny ból gardła, wysoka gorączka i dreszcze.

Kiedy najczęściej występuje?

Migdałki chorują zwłaszcza zimą. To właśnie w sezonie zimowym musimy się najczęściej mierzyć z bolesnymi infekcjami gardła.

zapalenie migdałków

Jak przenosi się choroba?

O chorobę nietrudno. Szczególnie w dużych skupiskach ludzi, gdzie infekcja, która wywołuje stan zapalny migdałków może roznosić się przez kichanie, kaszel czy ślinę.

Czy zapalenie migdałków jest groźne?

Choroba rzadko jest groźna, zazwyczaj mija samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak jest wywołana przez bakterie, istnieje ryzyko powikłań. Na szczęście te zdarzają się bardzo rzadko i dotykają zazwyczaj osoby z obniżoną odpornością.

Po czym poznać, że choroba została wywołana przez wirusy czy bakterie? Najczęściej infekcja spowodowana przez wirusy ma łagodniejszy przebieg i szybko mija samoistnie. Natomiast spowodowana przez bakterie często przebiega z wysoką temperaturą i jest trudniejsza w leczeniu. Bakteryjne zapalenie migdałków łatwo rozpoznać po ropie powlekającej migdałki i gardło.

Sposoby leczenia

Zazwyczaj choroba mija sama. Na dokuczliwe objawy stosuje się leki łagodzące ból i przykre symptomy. Zapalenie migdałków wywołane przez wirusy najczęściej po kilku dniach mija. Jeśli choroba nie mija po 10 dniach, najprawdopodobniej konieczna staje się wizyta u lekarza i podanie antybiotyku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy