Zapalenie mięśnia sercowego u dziecka

Zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić zarówno u niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Tego typu schorzenie występuje najczęściej jako powikłanie po chorobie infekcyjnej. W jaki sposób rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego u swojego dziecka? Jak nie przeoczyć objawów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Zapalenie mięśnia sercowego u dziecka

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego to poważna choroba, która prowadzi do uszkodzenia narządu serca. W tym przypadku stan zapalny obejmuje nie tylko komórki mięśnia sercowego, ale również naczynia oraz tkanki śródmiąższowe.

Wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego może być powiązane z różnymi przyczynami. W przypadku dzieci czynnikiem dominującym są infekcje, a szczególnie te długotrwałe i nieleczone. Zapalenie mięśnia sercowego u najmłodszych pacjentów często jest wywołane wcześniejszym zakażeniem wirusami z grupy Coxsackie B i A, a także grypą, świnką i różyczką.

Kolejną częstą przyczyną pojawienia się schorzenia jest zapalenie płuc, szczególnie w etiologii atypowej. W tym przypadku za zapalenie mięśnia sercowego odpowiada drobnoustrój Mycoplasma pneumoniae.

Zapalenie mięśnia sercowego może być także następstwem chorób współistniejących np. na tle reumatycznym. W przypadku dzieci jest do najczęściej młodzieńcze zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy.

Czym objawia się zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego ma różny przebieg. Schorzenie może występować w postaci bezobjawowej, jak również prowadzić do szybkiej niewydolności serca. Rodzaj objawów zapalenia mięśnia sercowego zależy w dużym stopniu od wieku dziecka. W przypadku niemowląt schorzenie najczęściej objawia się bladością skóry, trudnością w karmieniu, a także dusznością. Powodem do niepokoju rodziców powinny być również nawracające biegunki, wymioty oraz brak wzrostu masy ciała.

Do typowych objawów zapalenia mięśnia sercowego należy zaliczyć:

 • duszności w spoczynku,
 • męczliwość,
 • obrzęk kostek,
 • ogólne osłabienie,
 • przyspieszenie rytmu serca,
 • bolesność w klatce piersiowej,
 • zwiększona potliwość ciała,
 • częste uczucie zmęczenia.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów u dziecka bezpośrednio po przebyciu grypy lub infekcji dróg oddechowych konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego u dziecka?

Rozpoznanie zapalenia mięśnia sercowego u dziecka wymaga wykonania określonych badań. Nagłe pogorszenie się stanu dziecka po infekcji wirusowej lub bakteryjnej jest podstawą do konsultacji z pediatrą. Lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych, które pozwolą potwierdzić obecność zapalenia oraz jego nasilenie na podstawie:

 • liczby białych krwinek,
 • stopnia białek ostrej fazy,
 • odczynu opadania krwinek OB.

Podwyższone wskaźniki wyżej podanych aspektów w połączeniu z wyżej opisanymi objawami świadczą o występowaniu zapalenia mięśnia sercowego. Aby ustalić sposób leczenia wczesnej fazy koniecznym jest także wykonanie badań bakteriologicznych i wirusologicznych. W niektórych przypadkach zaleca się również wykonanie badań EKG i RTG, celem ustalenia jakości pracy serca.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego u dzieci

Jednym z najważniejszych elementów leczenia zapalenia mięśnia sercowego u dzieci jest odpoczynek. Ograniczenie wysiłku sprawia, że komórki mięśnia mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na tlen, co z kolei hamuje namnażanie się w nich chorobotwórczych drobnoustrojów. W trakcie leczenia koniecznym jest także regularne monitorowanie pracy serca przy użyciu aparatury specjalistycznej.

Jeśli zapalenie mięśnia sercowego jest wywołane chorobą bakteryjną, w trakcie leczenia podaje się też antybiotyki. W przypadku ciężkiego przebiegu niezbędnym jest stosowanie leków kardiologicznych np. inhibitorów enzymu konserwującego angiotensynę.

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba, która w początkowej fazie może być trudna do wykrycia. Istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia na skutek przebytej choroby bakteryjnej lub wirusowej. Z uwagi na to, że zapalenie mięśnia sercowego może nie dawać żadnych objawów, warto więc skonsultować się z lekarzem w przypadku wyleczenia dziecka ze świnki czy różyczki. W ten sposób można uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych wywołanych bezobjawowym wariantem zapalenia mięśnia sercowego u dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.