Zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić zarówno u niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Tego typu schorzenie występuje najczęściej jako powikłanie po chorobie infekcyjnej. W jaki sposób rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego u swojego dziecka? Jak nie przeoczyć objawów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.
Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego to poważna choroba, która prowadzi do uszkodzenia narządu serca. W tym przypadku stan zapalny obejmuje nie tylko komórki mięśnia sercowego, ale również naczynia oraz tkanki śródmiąższowe.
Wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego może być powiązane z różnymi przyczynami. W przypadku dzieci czynnikiem dominującym są infekcje, a szczególnie te długotrwałe i nieleczone. Zapalenie mięśnia sercowego u najmłodszych pacjentów często jest wywołane wcześniejszym zakażeniem wirusami z grupy Coxsackie B i A, a także grypą, świnką i różyczką.
Kolejną częstą przyczyną pojawienia się schorzenia jest zapalenie płuc, szczególnie w etiologii atypowej. W tym przypadku za zapalenie mięśnia sercowego odpowiada drobnoustrój Mycoplasma pneumoniae.
Zapalenie mięśnia sercowego może być także następstwem chorób współistniejących np. na tle reumatycznym. W przypadku dzieci jest do najczęściej młodzieńcze zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy.
Czym objawia się zapalenie mięśnia sercowego?
Zapalenie mięśnia sercowego ma różny przebieg. Schorzenie może występować w postaci bezobjawowej, jak również prowadzić do szybkiej niewydolności serca. Rodzaj objawów zapalenia mięśnia sercowego zależy w dużym stopniu od wieku dziecka. W przypadku niemowląt schorzenie najczęściej objawia się bladością skóry, trudnością w karmieniu, a także dusznością. Powodem do niepokoju rodziców powinny być również nawracające biegunki, wymioty oraz brak wzrostu masy ciała.
Do typowych objawów zapalenia mięśnia sercowego należy zaliczyć:
- duszności w spoczynku,
- męczliwość,
- obrzęk kostek,
- ogólne osłabienie,
- przyspieszenie rytmu serca,
- bolesność w klatce piersiowej,
- zwiększona potliwość ciała,
- częste uczucie zmęczenia.
W przypadku wystąpienia tego typu objawów u dziecka bezpośrednio po przebyciu grypy lub infekcji dróg oddechowych konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego u dziecka?
Rozpoznanie zapalenia mięśnia sercowego u dziecka wymaga wykonania określonych badań. Nagłe pogorszenie się stanu dziecka po infekcji wirusowej lub bakteryjnej jest podstawą do konsultacji z pediatrą. Lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych, które pozwolą potwierdzić obecność zapalenia oraz jego nasilenie na podstawie:
- liczby białych krwinek,
- stopnia białek ostrej fazy,
- odczynu opadania krwinek OB.
Podwyższone wskaźniki wyżej podanych aspektów w połączeniu z wyżej opisanymi objawami świadczą o występowaniu zapalenia mięśnia sercowego. Aby ustalić sposób leczenia wczesnej fazy koniecznym jest także wykonanie badań bakteriologicznych i wirusologicznych. W niektórych przypadkach zaleca się również wykonanie badań EKG i RTG, celem ustalenia jakości pracy serca.
Leczenie zapalenia mięśnia sercowego u dzieci
Jednym z najważniejszych elementów leczenia zapalenia mięśnia sercowego u dzieci jest odpoczynek. Ograniczenie wysiłku sprawia, że komórki mięśnia mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na tlen, co z kolei hamuje namnażanie się w nich chorobotwórczych drobnoustrojów. W trakcie leczenia koniecznym jest także regularne monitorowanie pracy serca przy użyciu aparatury specjalistycznej.
Jeśli zapalenie mięśnia sercowego jest wywołane chorobą bakteryjną, w trakcie leczenia podaje się też antybiotyki. W przypadku ciężkiego przebiegu niezbędnym jest stosowanie leków kardiologicznych np. inhibitorów enzymu konserwującego angiotensynę.
Zapalenie mięśnia sercowego to choroba, która w początkowej fazie może być trudna do wykrycia. Istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia na skutek przebytej choroby bakteryjnej lub wirusowej. Z uwagi na to, że zapalenie mięśnia sercowego może nie dawać żadnych objawów, warto więc skonsultować się z lekarzem w przypadku wyleczenia dziecka ze świnki czy różyczki. W ten sposób można uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych wywołanych bezobjawowym wariantem zapalenia mięśnia sercowego u dziecka.
Komentarze