Ostre podgłośniowe zapalenie krtani zaczyna się nagle i może być niebezpieczne

Zdrowe dziecko, niezdradzające żadnych objawów choroby w jedną noc może dostać napadów szczekającego kaszlu i duszności. Objawy te często stanowią przyczynę wzywania karetki i nocnej interwencji na oddziale ratunkowym. Przyczyna? Zapalenie krtani, które najczęściej atakuje dzieci od 4 miesięcy do 6 roku życia (i w tej grupie wiekowej zazwyczaj jest to ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Choroba uaktywnia się zazwyczaj w nocy, bez wcześniejszej zapowiedzi. Szczyt zachorowań pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. Jak się objawia choroba i co zrobić, by przynieść błyskawiczną ulgę maluchowi?

Ostre zapalenie krtani u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych

Zapalenie krtani u osoby dorosłej zazwyczaj może być leczone w warunkach domowych. U dzieci przebieg choroby może być znacznie poważniejszy. Powód jest prosty, inna budowa – krtań u dzieci znajduje się wyżej, jest mniejsza, pod śluzówką znajduje się sporo tkanki, która łatwo ulega obrzękowi, co może doprowadzić do błyskawicznego zwężenia przestrzeni w gardle utrudniającej oddychanie.

zapalenie krtani

Dobra wiadomość jest taka, że ostre zapalenie u krtani pojawia się nagle i odpowiednio leczone szybko mija – zazwyczaj po kilku dniach. Po chorobie może pozostać jednak kaszel, który może towarzyszyć dziecku nawet kilka tygodni.

Przyczyna

Zapalenie krtani to najczęściej choroba wywoływana przez wirusy. Atakuje głównie dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli.

W rzadszych przypadkach choroba ma podłoże bakteryjne.

Zapalenie krtani może pojawić się także po przebyciu przeziębienia.

Jak się objawia?

Choroba pojawia się w nocy, najczęściej nagle, nic nie wskazuje wcześniej na jej wystąpienie. Dlatego rodzice dziecka zazwyczaj nie spodziewają się tak szybkiego pogorszenia stanu dziecka.

Podstawowe objawy to:

 • świst krtaniowy obecny w czasie wdechu (przypominający pianie koguta), wystarczy raz go usłyszeć, by później go łatwo móc zidentyfikować,
 • szczekający kaszel,
 • ból gardła,
 • pieczenie, uczucie suchości w gardle,
 • duszność,
 • chrypka.

Dziecko z zapaleniem krtani jest zazwyczaj niespokojne, często przestraszone, co nie ułatwia oddychania. Budzi się w nocy i płacze. Ważne, by zachować w tej sytuacji spokój, by dodatkowo nie pogłębiać zdenerwowania dziecka.

Co robić?

Nagły atak choroby może wywołać zdezorientowanie u rodziców. Najważniejsze to zachować spokój i działać możliwie szybko, co zwiększy szansę na zatrzymanie rozwoju choroby.

Jeśli dziecko kaszle, płacze i jest wyraźnie niespokojne, można podać lek przeciwwirusowy dostępny w formie syropu, inne rozwiązane to lek przeciwzapalny na bazie ibuprofenu.Wskazane jest nawodnienie poprzez podawanie dużej ilości płynów, poza tym schładzamy otoczenie dziecka (w przypadku duszności sprawdza się okrycie dziecka kocem i otworzenie okna, by zapewnić dopływ świeżego chłodnego powietrza), warto zadbać o to, by w pokoju, w którym śpi dziecko powietrze miało optymalną wilgotność (żeby nie było za suche). Przy współistniejącej alergii warto zastosować leki przeciwhistaminowe. Jeśli dziecko płacze, należy zrobić wszystko, by je uspokoić, by dodatkowo nie utrudniać oddychania. Wszystkie te sposoby leczenia nie zwalniają z wizyty u lekarza.

Specjalista po zbadaniu dziecka często zaleca wykonanie inhalacji ze sterydami (w przypadku duszności) oraz inhalacji z solą fizjologiczną (pomocną na suchy kaszel). Jeśli dziecko nie gorączkuje i dobrze się czuje, można zdecydować się na krótkie spacery.

Przeczytaj, jaki nebulizator wybrać dla dziecka

Jeśli stan dziecka jest poważny lub szybko się pogarsza a nie jesteśmy w stanie ocenić powagi sytuacji, lepiej nie zostawać w domu, tylko:

 • wezwać karetkę reanimacyjną,
 • udać się do szpitala, najlepiej na ostry dyżur laryngologiczny.

U małych dzieci zapalenie krtani może skończyć się na hospitalizacji, a w najtrudniejszych przypadkach nawet intubacją umożliwiającą oddychanie. Choroba może mieć poważny przebieg (często występują duszności), dlatego nie należy jej ignorować.

Niestety raz przebyte zapalenie krtani „lubi wracać” aż do czasu, gdy dziecko skończy miej więcej osiem lat. Dlatego warto mieć w apteczce leki, które można podać w razie ataku choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ewelina Ewelina

  Do dziś dnia pamiętam pierwsze zapalenie krtaniu u 3latka…nie życzę nikomu! Po pierwszym razie przynajmnie 4-5razy w roku zapalenie krtani pocieszający fakt na dzień dzisiejszy ukończył 8 lat choroba ustaje w tym roku odpukać w cisza. także cierpliwość i spokój to wskazany… Mając historycznie płaczące i bojące się dziecko wymaga mega opanowania

 2. Anna Anna

  Mielismy 3 razy pierwszy raz to szpital bo nie wiedziałam co to. Teraz juz umiemy postępować z tym. Przede wszystkim trzeba dziecko obudzić i uspokoić. Bieganie i nerwy tylko to pogarszają. Młody jak zobaczył karetkę powiedział ioio i zaabsorbowany przestał kaszleć

 3. Ewelina Ewelina

  Na nagle nocne zapalenie krtani polecam inhalacje z ZIMNEJ soli fizjologicznej. Wiadomo że jeżeli się przytafia pierwszy raz to zapasu w lodówce nie ma, ale później. .. u nas zapalenie krtani średnio 2-3x do roku. Sól w lodówce jest zawsze na czarną godzinę. Pomaga błyskawicznie i do rana można jakoś przetrzymać żeby isc na spokojnie do lekarza. Sposób naszej pediatry z ta zimna solą.

 4. Justyna Justyna

  Ufff u nas w nocy kiedyś I. dopadło i od razu inhalację zrobiliśmy. Można też opatulić dziecko i stanąć przy oknie

 5. Joanna Joanna

  u nas tez znany temat….nie wiadomo kiedy choroba zaatakuje i to jest najgorsze

 6. Anna Anna

  Niestety właśnie najgorsze jest to zaskoczenie. Narazie ratuje nas ventolin .

 7. Agata Agata

  Ktoś, kto pisał powyższy artykuł swoją wiedzę musiał oprzeć na wiedzy zaczerpniętej z różnych źródeł, nie mając pojęcia, jak powinno się postępować.
  Przede wszystkim każda matka, którego dziecko doznaje skurczu krtani musi mieć w domu Pulmicort lub Nebbud w razie nocnego skurczu krtani. Jeżeli dziecko budzi się w nocy spanikowane, zaczyna kaszleć i słychać charakterystyczny stridor to niezwłocznie trzeba zrobić inhalację z któregoś z powyższych sterydów. Schładzanie pomieszczenia jak najbardziej wskazane, ale jakiekolwiek płyny do picia można podać dopiero aż oddech się unormuje! W przeciwnym wypadku dziecko może się zakrztusić!!
  Po inhalacji, czyli po ok 10 minutach powinna być słyszalna poprawa. Jeżeli inhalacja nie pomogła to wówczas najlepiej udać się na pogotowie, gdzie podadzą steryd w zastrzyku domięśniowym. Następnego dnia trzeba udać się do pediatry, aby zbadał dziecko i wdrożył leczenie, najczęściej konieczne jest robienie inhalacji ze sterydów przez kilka kolejnych dni. My już nie wzywamy karetki, na którą trzeba długo czekać, w której nie ma lekarza, a ratownik medyczny nie może zrobić zastrzyku ze sterydu. W praktyce wyglada to u nas tak, że w czasie, gdy robię inhalację, mąż przebiera się szybko, przygotowuje nam rzeczy w razie, gdyby trzeba było szybko na pogotowie pojechać.
  Doświadczenie mam bardzo duże, bo moja dwuletnia córka (2l 2 m-ce), reaguje zapaleniem krtani na każde przeziębienie, a że ma styczność z dziećmi przedszkolnymi to przechodzi infekcję praktycznie raz w miesiącu. Stąd też zapalenie krtani mieliśmy już 7 razy….