Zapalenie krtani u dziecka – metody, które pomagają

Zapalenie krtani u dziecka może występować w każdym dniu roku, jednak najczęściej pojawia się zimą i wczesną wiosną. Dziecko, które doświadcza tego problemu może mieć problem z mówieniem (chrypka, zanik głosu, skrzeczenie, wydobywanie się dziwnych odgłosów), może kaszleć niczym mały szczeniaczek. Na szczęście większość infekcji gorzej wygląda niż jest w rzeczywistości. Podłoże wirusowe sprawia, że mija samoistnie w przeciągu 5-7 dni.

Antybiotyki w przypadku zapalenia krtani u dzieci nie będą skuteczne, bo infekcja ma charakter wirusowy. Co najwyżej mogą się przydać, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

zapalenie krtani u dziecka

Czym jest zapalenie krtani u dziecka?

Zapalanie krtani u dziecka to infekcja gardła, strun głosowych i krtani. Może być wywoływana przez wiele wirusów, które rozprzestrzeniają się tak jak inne wirusy, na przykład przeziębienie – poprzez kontakt z przedmiotami, z którymi miała do czynienia chora osoba, jak również za pośrednictwem powietrza.

Zapalenie krtani u dziecka: objawy

 • często zaczyna rozwijać się jako przeziębienie,
 • wyściółka gardła staje się czerwona i opuchnięta,
 • rozwija się suchy kaszel,
 • głos staje się zachrypnięty,
 • kaszel jest silniejszy w nocy,
 • dziecko może mieć problem z oddychaniem,

Leczenie zapalenia krtani u dziecka

Zapalenie krtani u dziecka zazwyczaj mija samoistnie. Może być niebezpieczne u najmłodszych dzieci, jak również alergików, astmatyków, powodować problemy z oddychaniem, co może wymusić bardziej zdecydowaną reakcję, na przykład wizytę w szpitalu. Interwencji wymaga również gorączka u najmłodszych niemowlaków (poniżej 6 miesiąca życia) lub utrzymująca się dłużej niż 3 dni.

W przypadku zapalenia krtani kluczowe jest leczenie objawowe, zwłaszcza nawilżanie śluzówki poprzez dostarczenie sporej ilości płynów. W razie gorączki podajemy paracetamol lub ibuprofen – przeczytaj więcej. Sprawdza się również używanie soli fizjologicznej do nawilżania nosa, jak również regularne stosowanie inhalacji, co ułatwia oddychanie i regenerację śluzówki gardła.

Lekarz może zalecić również kortykosteroidy, które zmniejszą stan zapalny i ułatwią oddychanie. Warto wspierać dziecko, by nie nadwyrężało strun głosowych i więcej milczało, co może być dość trudne.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Aluna Aluna

  Nie polecam ignorowania zapalenia krtani zwłaszcza u niemowlaków, moze bowiem prowadzic do dusznosci! takze uwaga rodzice

 2. mama wojtka mama wojtka

  polecam inhalacje z soli…systematycznie!