Zapalenie gardła u dzieci – bardzo częsta choroba, jak ją leczyć?

Zapalenie gardła u dzieci to powszechny problem. W sezonie wzmożonych infekcji zdarza się wyjątkowo często, niektóre dzieci chorują z tego powodu nawet kilkanaście razy w roku. Najbardziej podatni na chorobę są alergicy i dzieci o obniżonej odporności.

Zapalenie gardła u dzieci najczęściej spowodowane jest atakiem wirusów. Jak objawia się choroba i jak przynieść szybką ulgę dziecku?

Zapalenie gardła u dzieci – bardzo częsta przypadłość

Zapalenie gardła u dzieci to jeden z głównych powodów, dla których rodzice udają się z maluchem do pediatry. Termin ten jest bardzo ogólny, po zbadaniu dziecka stwierdzić można różne choroby: zapalenie migdałków, zapalenie błony śluzowej nosogardzieli, anginę.

Zapalenie gardła u dzieci może mieć:

 • pochodzenie wirusowe – najczęściej wywoływane przez wirus grypy lub przeziębienia lub na przykład przez wirus odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną,
 • pochodzenie bakteryjne  – najczęściej wywoływane przez paciorkowce z grupy A prowadzące do anginy.

Dużo częściej objawy zapalenia gardła u dzieci wywoływane są przez wirusy niż przez bakterie. Szacuje się, że w 80% przypadków to wirus jest odpowiedzialny za chorobę. W tym przypadku przebieg jest dużo łagodniejszy i powrót do zdrowia możliwy bez większej ingerencji z zewnątrz.

Choć doświadczony lekarz może ocenić, co wywoływało chorobę, to jedynie wymaz z gardła może jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wirusy, czy bakterie odpowiadają za zapalenie gardła.

zapalenie gardła u dzieci

Objawy zapalenia gardła

Zapalenie gardła u dzieci daje charakterystyczne objawy:

 • ból podczas połykania,
 • biało-żółte plamy na tylnej stronie gardła,
 • powiększone węzły chłonne po obu stronach gardła,
 • chrypka,
 • suchy kaszel,
 • wodnisty katar,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • wysypka,
 • swędzące podrażnione oczy,
 • mogą pojawić się też nudności, wymioty, bóle brzucha,
 • mniejszy apetyt,
 • drażliwość
 • kłopoty ze snem.

Jak dochodzi do zarażenia?

Zapalenie gardła u dzieci przenosi się drogą kropelkową. Choroba jest szczególnie często stwierdzana u dzieci przebywających na co dzień w dużych skupiskach – w żłobkach, przedszkolach. Najczęściej drobnoustrój przenosi się, gdy chora osoba kichnie lub zakaszle. Niestety chorobę może roznosić nawet osoba, która nie ma żadnych objawów, ale jest nosicielem bakterii w śluzówce nosa.

Leczenie zapalenia gardła u dzieci

Jeśli problemem jest atak wirusów, objawy zapalenia gardła znikają samoistnie. Zazwyczaj potrzeba 3-5 dni, by dziecko poczuło się wyraźnie lepiej.

W trakcie choroby stosuje się leczenie objawowe, w trudniejszych przypadkach podaje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Co można zrobić, by ulżyć dziecku?

Warto dbać o nawilżenie śluzówki gardła, częste picie, by nie dopuścić do odwodnienia. Na rynku jest wiele środków do stosowania miejscowego na ból gardła – warto z nich skorzystać. W trakcie choroby dobrze podawać dziecku lekkie posiłki w temperaturze pokojowej, by nie podrażniać gardła. Powinny być przygotowane w ten sposób, żeby były łatwe do połknięcia. W sezonie grzewczym dobrze zadbać o optymalne nawilżenie powietrza. Suche powietrze dodatkowo wysusza śluzówkę i pogarsza stan dziecka.

Zapalenie gardła u dzieci wywołane przez bakterie często leczone jest antybiotykami. O konieczności podania tego typu leku decyduje lekarz po starannym obejrzeniu małego pacjenta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.