Zapalenie gardła u dzieci to powszechny problem. W sezonie wzmożonych infekcji zdarza się wyjątkowo często, niektóre dzieci chorują z tego powodu nawet kilkanaście razy w roku. Najbardziej podatni na chorobę są alergicy i dzieci o obniżonej odporności.
Zapalenie gardła u dzieci najczęściej spowodowane jest atakiem wirusów. Jak objawia się choroba i jak przynieść szybką ulgę dziecku?
Zapalenie gardła u dzieci – bardzo częsta przypadłość
Zapalenie gardła u dzieci to jeden z głównych powodów, dla których rodzice udają się z maluchem do pediatry. Termin ten jest bardzo ogólny, po zbadaniu dziecka stwierdzić można różne choroby: zapalenie migdałków, zapalenie błony śluzowej nosogardzieli, anginę.
Zapalenie gardła u dzieci może mieć:
- pochodzenie wirusowe – najczęściej wywoływane przez wirus grypy lub przeziębienia lub na przykład przez wirus odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną,
- pochodzenie bakteryjne – najczęściej wywoływane przez paciorkowce z grupy A prowadzące do anginy.
Dużo częściej objawy zapalenia gardła u dzieci wywoływane są przez wirusy niż przez bakterie. Szacuje się, że w 80% przypadków to wirus jest odpowiedzialny za chorobę. W tym przypadku przebieg jest dużo łagodniejszy i powrót do zdrowia możliwy bez większej ingerencji z zewnątrz.
Choć doświadczony lekarz może ocenić, co wywoływało chorobę, to jedynie wymaz z gardła może jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wirusy, czy bakterie odpowiadają za zapalenie gardła.
Objawy zapalenia gardła
Zapalenie gardła u dzieci daje charakterystyczne objawy:
- ból podczas połykania,
- biało-żółte plamy na tylnej stronie gardła,
- powiększone węzły chłonne po obu stronach gardła,
- chrypka,
- suchy kaszel,
- wodnisty katar,
- uczucie zatkanego nosa,
- wysypka,
- swędzące podrażnione oczy,
- mogą pojawić się też nudności, wymioty, bóle brzucha,
- mniejszy apetyt,
- drażliwość
- kłopoty ze snem.
Jak dochodzi do zarażenia?
Zapalenie gardła u dzieci przenosi się drogą kropelkową. Choroba jest szczególnie często stwierdzana u dzieci przebywających na co dzień w dużych skupiskach – w żłobkach, przedszkolach. Najczęściej drobnoustrój przenosi się, gdy chora osoba kichnie lub zakaszle. Niestety chorobę może roznosić nawet osoba, która nie ma żadnych objawów, ale jest nosicielem bakterii w śluzówce nosa.
Leczenie zapalenia gardła u dzieci
Jeśli problemem jest atak wirusów, objawy zapalenia gardła znikają samoistnie. Zazwyczaj potrzeba 3-5 dni, by dziecko poczuło się wyraźnie lepiej.
W trakcie choroby stosuje się leczenie objawowe, w trudniejszych przypadkach podaje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.
Co można zrobić, by ulżyć dziecku?
Warto dbać o nawilżenie śluzówki gardła, częste picie, by nie dopuścić do odwodnienia. Na rynku jest wiele środków do stosowania miejscowego na ból gardła – warto z nich skorzystać. W trakcie choroby dobrze podawać dziecku lekkie posiłki w temperaturze pokojowej, by nie podrażniać gardła. Powinny być przygotowane w ten sposób, żeby były łatwe do połknięcia. W sezonie grzewczym dobrze zadbać o optymalne nawilżenie powietrza. Suche powietrze dodatkowo wysusza śluzówkę i pogarsza stan dziecka.
Zapalenie gardła u dzieci wywołane przez bakterie często leczone jest antybiotykami. O konieczności podania tego typu leku decyduje lekarz po starannym obejrzeniu małego pacjenta.
Komentarze