Zanim zatrudnisz nianię. Zadaj jej te pytania

Szukasz opiekunki? Oto lista pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które rodzice powinni zadać, aby dowiedzieć się jak najwięcej przed zatrudnieniem osoby, która będzie spędzać dużo czasu z ich dzieckiem.

Wiele rodzin potrzebuje opiekunki. Niektóre tylko od czasu do czasu na jeden wieczór, inne na kilka popołudni w tygodniu, inne na stałe.
Nie jest łatwo powierzyć swoje dzieci innej osobie. Znalezienie niezawodnej niani jest zatem nadzwyczaj istotne.
Niezależnie od tego, czy dzieci chodzą do przedszkola czy szkoły (dlatego nie potrzebują opieki w pełnym wymiarze godzin), czy też mają zostać bez rodziców po raz pierwszy, wybór niani stanowi podstawowy moment dla wielu rodziców chcących powierzyć opiekę nad swoim potomstwem obcej osobie.

Gdzie rekrutować?

Możliwości rekrutacji są oczywiście szerokie: można skontaktować się z wyspecjalizowaną agencją, zgadzając się zapłacić dodatkową prowizję za pomoc w wyborze personelu; można  zdecydować się na “córkę przyjaciół”, która szuka dodatkowego dochodu, aby mogła zaokrąglić swój miesięczny budżet lub na uczennicę/studentkę, która już opiekuje się dziećmi naszych znajomych.

niania

Krótko mówiąc, istnieje wiele sposobów poszukiwań. We wszystkich przypadkach konieczne jest jednak zrozumienie, jakie są Twoje potrzeby, a w konsekwencji ustalenie listy pytań, które należy zadać kandydatowi.

10 PODSTAWOWYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH WYBORU NIANI

  1. Jakie są wcześniejsze doświadczenia zawodowe i w pracy z dziećmi?
  2. Powody zmiany pracy (jeśli osoba rekrutowana stara się o kolejną pracę)
  3. Jaka jest dostępność czasowa przyszłej niani?
  4. Czy w przypadku nagłych i niespodziewanych zdarzeń losowych rodziny można będzie liczyć na dostępność opiekunki dla dzieci nawet w “ostatniej chwili”?
  5. Pytanie o posiadanie prawa jazdy oraz samochodu (przydatnego dla starszych dzieci, jeśli muszą być dowożone na zajęcia dodatkowe i aktywności pozaszkolne).
  6. Prośba o opisanie jakby wyglądał typowy dzień spędzony z Waszymi dziećmi.
  7. Jakie są kwalifikacje edukacyjne i umiejętności pomagania dzieciom podczas odrabiania lekcji?
  8. Osoba paląca czy niepaląca?
  9. Ile czasu potrzebuje opiekunka na dotarcie do dzieci i jakich środków transportu będzie używać (osoba, która musi wsiąść do pociągu lub autobusu, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia, jest znacznie bardziej podatna na spóźnienia i nieprzewidziane zdarzenia niż osoby, które poruszają się autonomicznymi środkami lokomocji)?
  10. Pytanie o oczekiwania finansowe.

Znalezienie idealnej niani, która jest cierpliwa, odpowiedzialna, uporządkowana, skrupulatna, kreatywna – krótko mówiąc, trochę jak Mary Poppins – jest niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Warto więc zrobić listę kryteriów – pytań, co do których nie należy iść na kompromis: Czy niania musi dobrze gotować? Mówić w obcym języku? Mieć prawo jazdy? posiadać wykształcenie pedagogiczne? Wszystko zależy od wieku dziecka i zadań, którym powinna sprostać. Punktualność i niezawodność muszą jednak pozostać dwoma głównymi punktami odniesienia.

Zrób wywiad telefoniczny przed spotkaniem

Często czas na dokonanie wyboru odpowiedniej osoby jest krótki. Zanim zaproponujesz rozmowę kwalifikacyjną, skontaktuj się telefonicznie z aspirującą nianią. Upewnij się, że jest dostępna, gdy jest potrzebna i posiada umiejętności, których szukasz. Po tych pytaniach kontrolnych możesz zaproponować jej wizytę w domu, aby poznała dzieci i resztę rodziny

Zaufaj intuicji

Na papierze znaleźliśmy idealną opiekunkę. Ale kiedy ją poznajemy, nasza intuicja i uczucia podpowiadają nam, że to nie jest osoba, której szukamy. Bądźmy ostrożni, brak wzajemnej sympatii może spowodować tarcia. Twoja niania musi wzbudzać w Tobie zaufanie i musisz porozumiewać się z nią w sposób, który przynosi korzyści dziecku. Jeśli istnieje harmonia między wami, łatwiej będzie ustanowić zasady i zakazy.

Sprawdź referencje

Kiedy spotkasz nianię, niech powie ci, co robiła w przeszłości. Dla kogo pracowała? Jak długo? Ile lat miały dzieci? Jeśli to możliwe, uzyskaj numer telefonu rodzin, z którymi pracowała i nawiąż kilka połączeń, aby sprawdzić referencje.

Wyjaśnij zadania

Widmo opiekunki przyklejonej do telefonu komórkowego, podczas gdy dzieci oglądają telewizję i pożerają paczki chipsów, nawiedza wiele matek. Dlatego przed zatrudnieniem niani musisz wyjaśnić zadania, które zostaną jej powierzone: towarzyszenie dzieciom podczas spacerów w parku lub zabawy w ogrodzie, przygotowywanie przekąsek (tylko przekąsek czy może też obiadów?), czytanie książek, wymyślanie nowych gier, pomoc dzieciom przy odrabianiu lekcji… jeśli chodzi o telewizję i internet, należy wyznaczyć dokładne godziny korzystania z nich. A kiedy już wybierzesz opiekunkę, zapytaj dziecko, co robiło w ciągu dnia. Najważniejsze jest dobre porozumienie między nim a jego nianią.

Po wyborze

Po dokonaniu wyboru, dobrze jest zaoferować możliwość okresu próbnego, który pomoże opiekunce zorientować się, czy taki rodzaj pracy ją interesuje, czy nie. Rodzina natomiast będzie mogła zobaczyć jaki jest stosunek dzieci do ich niani po kilku tygodniach jej pracy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*