Prawdopodobnie każde dziecko na pewnym etapie życia oznajmiło swoim rodzicom, że chciałoby otrzymać psa – jako prezent urodzinowy, pod choinkę czy bez konkretnej okazji. Dorośli – po namowach swoich pociech – decydują się spełnić ich prośby i obdarzyć je wymarzonym zwierzakiem. Niestety w wielu przypadkach posiadanie pupila szybko zaczyna nudzić malucha – zwłaszcza że szczeniaki wręcz błyskawicznie dorastają i przestają wzbudzać tak pozytywne emocje, jak na początku. Najważniejsze jednak, żeby wcześniej uświadamiać dziecko, z jakimi obowiązkami będzie musiał zmagać się, kiedy otrzyma swojego pupila. Nie należy o tym zapominać, ponieważ zaszkodzimy nie tylko sobie (dokładając opiekę nad psem), ale przede wszystkim zwierzakowi, który ucierpi najbardziej, kiedy zacznie być ignorowany i zaniedbywany przez swoich właścicieli. Pojawia się jednak pytanie, jakiej lekcji udzielić dziecku przed obdarowaniem go czworonożnym i kudłatym pupilem?
Codzienne obowiązki, o których nie wolno zapominać
Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że czeka na niego kilka codziennych czynności, które nie mogą być przekładane. Należą do nich oczywiście sprawy związane z karmieniem, pojeniem oraz wyprowadzaniem zwierzaka na dwór. Oczywiście wszystkie te obowiązki powinny być dostosowane do wieku dziecka – jeśli jest ono zbyt młode, to rodzic nie może zmusić go do wyprowadzania dużego psa, pamiętania o weterynarzu czy kupowania pokarmu. Mimo wszystko był to prezent dla malucha, więc należy zachęcić go do wspólnych spacerów oraz zakupów, ponieważ będzie to dla niego cenna lekcja na przyszłość.
Do zadań małego dziecka mogą początkowo należeć takie czynności, jak kontrolowanie stanu miski z jedzeniem czy wodą lub sprzątanie, gdy pies nabałagani w mieszkaniu.
Pies ma swój pokarm
Każde dziecko, które pragnie posiadać psa, musi wiedzieć, że zwierzę nie może jeść tego wszystkiego, co człowiek. Rolą rodzica jest nauczenie malucha podstawowych zasad żywieniowych czworonoga. Dziecko powinno wiedzieć, że psy nie mogą jeść słodyczy. Ponadto złym nawykiem jest karmienie zwierzaka przy stole, ponieważ przyniesie to negatywny efekt w przyszłości, kiedy będzie już za późno, aby czworonoga tego oduczyć.
Ustalanie wspólnych zasad
Pies również powinien nauczyć się pewnych zasad. Można być pewnym, że będzie ich przestrzegał, jeśli wszyscy jego właściciele mu w tym pomogą. Dorosły powinien wytłumaczyć dziecku, że nie może być uległy dla swojego pupila. Jeśli ustalona jest reguła, że pies śpi w wyznaczonym miejscu, to nie można zapraszać go na łóżko.
Higiena przede wszystkim
Nie trudno się domyślić, że dziecko nie będzie miało problemów z głaskaniem, całowaniem oraz karmieniem z ręki swojego psa. Należy jednak zwrócić uwagę maluchowi, że po każdej zabawie z pupilem powinno się umyć ręce. Najlepiej, aby dziecko wystrzegało się spania ze zwierzęciem w jednym łóżku oraz dawania się mu lizać po twarzy. Oczywiście higiena powinna obowiązywać również po każdym sprzątaniu po czworonogu.
Nie wolno denerwować psa
Nawet najwierniejszy pies może ugryźć, jeśli poczuje, że ktoś chce mu wyrządzić krzywdę. Dziecko musi wiedzieć, że zwierzakowi się nie dokucza, gdy akurat je, o zabieraniu kości nie wspominając. Rolą dorosłego jest wytłumaczenie maluchowi, że pies jest stworzeniem, o które trzeba dbać, lecz nigdy nie powinno się mu ufać bezgranicznie.
Pies nie jest zabawką
Chyba najważniejsza zasada, która została wymieniona, a o której wielu posiadaczy czworonogów zapomina. Pies jest istotą żywą, więc powinno traktować się go z należytym szacunkiem. Kiedy jest czas na zabawę, to trzeba go wykorzystać. Kiedy zwierzę potrzebuje odpoczynku, należy mu go zapewnić.
Wspomniana zabawa nie powinna być koncertem życzeń dla dziecka. Maluch musi być poinformowany, że swojego pupila nigdy nie wolno ciągnąć za łapy, ogon lub uszy. Psy nie lubią również, jak zbyt często nosi się je na rękach lub siada się im na plecach. Rodzic powinien zawsze zwracać uwagę swojemu dziecku, kiedy zobaczy, że zwierzę jest nieprawidłowo traktowane.
Rolą osoby dorosłej jest kształcenie dobrych manier u dzieci. Maluch, który prosi swojego rodzica o zwierzę, nie powinien być ignorowany. Skoro wręcz błaga o psa, to na pewno mu na tym zależy. Odmowa nie jest jedynym rozwiązaniem. Warto dostrzec wiele zalet obdarowania malucha wymarzonym czworonogiem. Z pewnością będzie to dla niego okazja na naukę m.in. odpowiedzialności. Należy pamiętać, że bez wsparcia dorosłego dziecko może mieć problemy z prawidłowym traktowaniem psa. Tylko czujne oko rodzica przyczyni się do budowania zdrowej relacji pomiędzy zwierzęciem a młodym człowiekiem. Szansa na nią wzrasta, gdy uświadamianie dziecka rozpocznie się jeszcze przed zawitaniem szczeniaka w domu.
Komentarze