Zamartwica płodu, niedotlenienie płodu

Zamartwica płodu to niedotlenienie płodu, do którego może dojść w trakcie ciąży i podczas porodu. To poważny stan, który zagraża życiu i zdrowiu dziecka. W niektórych przypadkach nie wywołuje żadnych skutków zdrowotnych u noworodka. Wszystko zależy od tego, jak długo i jak poważnie dziecko było niedotlenione.

Czym jest zamartwica płodu?

Zamartwica to stan ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Może wystąpić u płodu lub tuż po urodzeniu u noworodka. Najczęściej rozwija się w II etapie porodu.

Stan ten jest bardzo poważny i wymaga błyskawicznej interwencji personelu medycznego.

Największe ryzyko zamartwicy występuje podczas porodu przedwczesnego, szczególnie przed 25 tygodniem ciąży. U dzieci rodzonych tak wcześniej ryzyko niedotlenienia wynosi aż 90%. U dzieci przychodzących na świat o czasie ryzyko wystąpienia zamartwicy wynosi już tylko 1%.

zamartwica płodu

Jakie konsekwencje ma zamartwica płodu?

Niedotlenienie płodu może minąć bez żadnych konsekwencji dla dziecka. Może niestety również spowodować uszkodzenia centralnego układu nerwowego, pnia mózgu i kory mózgowej, w konsekwencji tego rodzące się dziecko będzie niepełnosprawne. W przypadku  poważnej zamartwicy, skutek może być śmiertelny.

Najczęstsze skutki niedotlenienia to:

 • opóźnienie umysłowe,
 • porażenie mózgowe,
 • zaburzenia ruchowe,
 • padaczka.

W przypadku krótkotrwałego niedotlenienia dziecko może nie ponieść żadnych konsekwencji. Najgroźniejsze są długie i głębokie niedotlenienia.

Kiedy może wystąpić niedotlenienie płodu?

 • podczas trudnego, przedłużającego się, nieprawidłowo prowadzonego porodu,
 • podczas urazu okołoporodowego,
 • gdy przedwcześnie odklei się łożysko,
 • gdy przedwcześnie odejdą wody płodowe,
 • gdy wody płodowe są zielone,
 • gdy pępowina owinie się wokół szyi dziecka,
 • gdy płód jest nieprawidłowo ułożony.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zamartwicy u płodu jest:

Jak zapobiec zamartwicy płodu?

Systematyczne wizyty u lekarza i wykonywanie badań w ciąży to ważne elementy profilaktyki, które pozwalają ocenić stan płodu. Podczas porodu stosuje się badanie KTG, które stanowi formę monitoringu pracy serca i informuje o najważniejszych stanach zagrożenia.

Niepokojące wyniki badania KTG, a zwłaszcza powtarzające się wahania tętna płodu są wystarczającym powodem do wykonania cięcia cesarskiego.

Skąd wiadomo, że doszło do zamartwicy płodu?

Niedotlenienie dziecka można jednoznacznie zdiagnozować tuż po porodzie podczas badania noworodka. Ciężka zamartwica „blada” występuje u noworodków, które otrzymują od 0 do 3 punktów Apgar podczas pierwszej minuty życia, mają tętno poniżej 100 uderzeń na minutę, są blade i wykazują brak napięcia mięśniowego.

Druga odmiana zamartwicy to zamartwica umiarkowana „sina”, która diagnozowana jest u noworodków, które otrzymują od 4 do 7 punktów w skali Apgar, mają tętno powyżej (lub równe) 100 uderzeń na minutę i wykazują słabą reakcję na bodźce.

Zazwyczaj niedotlenione noworodki mają kłopot z prawidłowym oddychaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.