Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Nie każde przedszkole decyduje się na przeprowadzenie zajęć adaptacyjnych. Te, które je planują, najczęściej organizują dni adaptacyjne pod koniec sierpnia. Niektóre wybierają inny termin, na przykład czerwcowy, co jednak zazwyczaj oceniane jest nie najlepiej. Rodzice twierdzą bowiem, że dziecko od czerwca do września wiele z pierwszych chwil w przedszkolu zapomina i ma trudność z wdrożeniem się w funkcjonowanie placówki we wrześniu.
Co tak naprawdę dają zajęcia adaptacyjne w przedszkolu? Czy warto z nich korzystać?

Nie przegap zajęć adaptacyjnych

przedszkoleJeśli placówka, do której ma uczęszczać dziecko, organizuje zajęcia adaptacyjne, warto z nich skorzystać. Nie rezygnujmy z tej możliwości. Dzięki zajęciom w przedszkolu dziecko będzie lepiej przygotowane do rozstania z rodzicami oraz zmniejszy swój stres wynikający z pierwszych dni w przedszkolu.

Ile trwają zajęcia adaptacyjne?

W niektórych przedszkolach zajęcia adaptacyjne trwają godzinę w ciągu dnia, przychodzi się na nie kilkakrotnie, na przykład przez tydzień. W innych placówkach dzieci przebywają dłużej (jednorazowo około 3 godziny), a zajęcia odbywają się rzadziej.

Najczęściej zajęcia adaptacyjne planowane są popołudniami.

Jak wyglądają zajęcia adaptacyjne?

Zajęcia adaptacyjne odbywają się w sali, w jakiej będą przebywać po przyjściu do przedszkola dzieci. Zazwyczaj pierwsze minuty mijają na przedstawieniu nauczycielek i maluchów. Przedszkolaki dostają identyfikatory (naklejki lub plakietki), oglądają salę, toaletę, szatnię.

Ponadto organizuje się wspólne śpiewanie piosenek, tańczenie, zajęcia plastyczne, czy spontaniczną zabawę z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek, często również zabawy ruchowe na placu zabaw. Początkowo w zajęciach uczestniczą rodzice, jednak gdy spotkań jest kilka, w niektórych placówkach prosi się mamy i tatusiów o opuszczenie sali, by maluchy przyzwyczaiły się do zabawy jedynie pod opieką pań.

Jakie zalety mają zajęcia adaptacyjne?

 • Dziecko ma szansę zobaczyć, że można świetnie się bawić nie tylko w domu pod opieką rodzica.
 • Maluch zaznajamia się z nowym miejscem i innymi dziećmi, paniami,
 • Dziecko przyzwyczaja się do nowego rytmu w przedszkolu.

Rady na okres adaptacji

 • Staraj się dobrze bawić z dzieckiem. Twoje nastawienie jest bardzo ważne, a Twój entuzjazm się maluchowi udzieli.
 • Zachęcaj malucha do brania udziału w zajęciach.
 • Nie stresuj się. Twoje uczucia szybko zostaną odczytane przez dziecko. Jeśli nie panujesz nad tym, wyślij na zajęcia adaptacyjne malucha z babcią, ciocią lub inną zaprzyjaźnioną osobą.
 • Po zajęciach w przedszkolu bawcie się podobnie w domu: układajcie klocki, lepcie z plasteliny, malujcie.
 • Zaufaj nauczycielce. Słuchaj, co mówi i współpracuj. W ten sposób okres adaptacyjny minie  w dobrej atmosferze.
 • Jeśli maluch nie chce opowiadać o przedszkolu, nie wypytuj. Nic na siłę. Dziecko z czasem samo się otworzy.
 • Dziecko powinno wiedzieć, że chodzenie do przedszkola nie jest pewną formą atrakcji, ale codziennością. Trzeba zachować w tym temacie stanowczość i konsekwencję. Jeśli maluch wyczuje wahanie, na pewno szybko to wykorzysta i będzie próbować postawić na swoim, co często oznacza pozostanie w domu.
 • Jeśli pojawią się wątpliwości, porozmawiaj z nauczycielką. Jednak najlepiej nie przy dziecku.
 • Często przytulaj dziecko, rozmawiaj, obdarzaj uwagą, bądź blisko i wykaż zrozumienie.

Bajki i opowiadania o przedszkolu

Dni adaptacyjne miną owocnie a pierwsze dni w przedszkolu będą łatwiejsze, jeśli sięgniemy po książki opisujące zmagania małych bohaterów z przedszkolem, na przykład: Renaty Piątkowskiej „Opowiadania dla przedszkolaków”, Barbary Gawryluk „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”, Agnieszki Frączek Przedszkoludki „100 radości i 2 smutki”. Można również zaaranżować spotkanie dziecka z innym maluchem, zadowolonym z przedszkola, pozwalając, by jedno dziecko zadziałało niczym „terapeuta”.

A Wy, kiedy wysyłacie dzieci do przedszkola? Mieliście okazję uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. krola krola

  Przedszkolaki z ulicy Morelowej są super, Barbara Gawryluk, to super propozycja. Dobre są też opowiadania i bajki nie wprost mówiące o przedszkolu i adaptacji, a problemy są zakamuflowane w bajkowym świecie.

 2. opolanka opolanka

  W każdym przedszkolu państwowym powinny być organizowane dni adaptacyjne w taki sam sposób , niestety tak nie jest . Dziś moje dziecko miało pierwszy dzień a jutro jest drugi i ostatni . Opiekunka , która bawiła się z dziećmi nie będzie ich wychowawcom , do sali w ktorej bawiły się dzieci też mają się nie przyzwyczajać , bo jeszcze nie wiadomo , która sala będzie ich , mamy czerwiec a do września daleko , jak trzylatek w takiej sytuacji ma się zaadoptować ?

 3. Bettiit Bettiit

  Moja córcia niedługo rozpocznie takie zajęcia u mnie są 25-28.08 w godzinach 9-11 ktoś mnie uświadomi co i jak z tymi zajęciami? Czy są darmowe?

Polecane tematy