Zajady u dziecka – przyczyny i metody leczenia

Często skórę dziecka postrzega się jako idealną, gładką, pozbawioną niedoskonałości. Tymczasem podobnie jak naskórek dorosłej osoby również i ona podlega negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych. Dzieci są szczególnie narażone na zajady – głównie z powodu nadmiernego ślinienia, wkładania paluszków do buzi, często dotykanie ustami nie do końca czystych przedmiotów. Skutek jest taki, że dochodzi do zapalenia kącików ust. Zajady u dziecka mogą występować jednostronnie lub obustronnie. Jak sobie z nimi radzić i jak je usuwać?

Zajady u dzieci – ślinotok

Nadmierna produkcja śliny u dzieci to norma, kwestia fizjologii. Niekoniecznie utożsamiana jedynie z wiekiem niemowlęcym, ale również z późniejszym okresem, może dotyczyć nawet dzieci dwuletnich.

 

Powodów „niepanowania nad śliną” jest wiele. Po pierwsze niemowlęta nie do końca panują nad połykaniem śliny, dopiero się tego uczą. Po drugie ze względu na brak przednich zębów ślina może się przemieszczać w ustach i w niekontrolowany sposób wypływać z nich, po trzecie dzieci w pierwszych miesiącach dopiero zdobywają umiejętność koordynacji ust.

Wszystkie te czynniki prowadzące do nadprodukcji śliny sprawiają, że okolica ust jest szczególnie podatna na wszelkie uszkodzenia. To właśnie w tym obszarze często dochodzi do zmian i powstają zajady u dziecka.

zajady u dziecka

Zajady u dziecka: wkładanie paluszków do ust

Zajady u dziecka powstają również z innych powodów – przede wszystkim za sprawą przeniesienia bakterii i innych drobnoustrojów do ust za pośrednictwem brudnych paluszków czy zabawek. Małe dzieci badają przedmioty za pośrednictwem dłoni, dlatego tak łatwo o zajady.

Obgryzanie paznokci a zajady u dzieci

Także pozornie nieszkodliwe nawyki, z których dzieci wyrastają, mogą prowadzić do zapalenia kącików ust. Przykładowo zajady u dziecka wywołuje często nadprodukcja śliny wynikająca z obgryzania paznokci, od której już krok do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych i powstania zajadów.

Zajady u dzieci a braki w diecie

Zajady u dziecka mogą mieć przyczynę w postaci niedoborów ważnych składników odżywczych – szczególnie witaminy B2, C, E, cynku czy żelaza. Baczniejsze zwrócenie uwagi na jadłospis, a w okresach, kiedy trudno zapewnić dziecko wszystkie cenne witaminy i minerały – suplementacja pozwalają poradzić sobie z tą przyczyną i uniknąć zajadów.

Choroby i stres a zajady u dziecka

Zajady u dziecka często powstają w okresie, kiedy dziecko jest osłabione, na przykład po infekcji, gdy maluch przeżywa stres – pójście do przedszkola, zmiana opiekunki, itd.

Jak leczyć zajady u dziecka?

Zajady u dziecka to zazwyczaj niegroźne zmiany, które po kilku-kilkunastu dniach mijają. Można sobie z nimi zazwyczaj poradzić naturalnymi metodami, sprawdzą się maści przyspieszające regenerację naskórka, odżywiające, z alantoiną, witaminą C, a także wywar z aloesu, . Warto również zadbać o to, by okolica ust była sucha, zapewnić dziecku czas na odpoczynek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jagoda Jagoda

    nasze dzieci nigdy nie miały zajadów, albo nic mi o tym nie wiadomo…