Co na Zajączka?

Zając, niepozorny szaraczek jest jednym z symboli Świąt Wielkanocnych. Szczególnie miło zająca  kojarzą dzieci, gdyż ma w zwyczaju przynosić prezenty. Zając Wielkanocny ma swoje korzenie w niemieckiej kulturze i stamtąd trafił również do Polski.

W święta Bożego Narodzenia prezenty przynosi Mikołaj, zaś w Wielkanoc – Zajączek . Ale nie jest to zwyczajny Zając, choć podobny do standardowego leśno – łąkowego szaraka ten ma w zwyczaju przychodzić do dzieci z koszyczkiem pełnym prezentów.

Jak przygotować się na wizytę Wielkanocnego Zajączka?

stockvault-easter-eggs99556W przeddzień Wielkanocny ( Wielka Sobota) trzeba przygotować specjalne koszyczki, np. kartonik lub pudełko, które dziecko ozdabia na swój sposób . Na dno „koszyczka” umieszcza się słomę lub kawałki pociętej bibuły. W nocy do koszyczków zajączek wkłada prezenty, zaś rano dzieci szukają wszystkich podarunków od szaraczka, które mogą się znaleźć w każdym miejscu. Całemu wydarzeniu towarzyszy zwykle radość i zabawa dzieci, które szukają ukrytych upominków nie tylko w przygotowanych koszyczkach, np. w ogrodzie, garażu czy choćby wannie. Cała zabawa polega przede wszystkim na wspólnym poszukiwaniu drobnych upominków pozostawionych przez Zajączka.

Co przyniesie Zajączek?

Według zwyczaju Zajączek zwykle przynosi kilka drobnych prezentów, jednak jeśli dziecko jest wymagające, musi się bardziej postarać. Najlepiej wcześniej poprosić dziecko, by narysowało na kartce, co chciałoby otrzymać  i przekazać rodzicom, którzy zapewne pomogą Zajączkowi w zakupie odpowiedniej rzeczy. Ważne jest jednak, by Zajączek nie przyćmił prawdziwego znaczenia Świąt Wielkanocnych i był jedynie dodatkiem do wspólnego świętowania.

A co zwykle przynosi Zajączek?

Słodycze

Najczęściej zajączek przynosi słodycze, których nie brakuje w sklepach zwykle przed świętami, czekoladki, czekoladowe jajeczka i figurki, cukierki, mogą to być pojedyncze łakocie lub jeden solidny kosz pełen słodkości. Jeśli rodzice nie zgadzają się na tak duże ilości łakoci, trzeba poszukać bardziej wyszukanych prezentów.

Pluszaki

Dzieci uwielbiają pluszowe zabawki, można się do nich przytulić i bawić na różne sposoby. Największą popularnością w okresie wielkanocnym cieszą się pluszaki w postaci zajączka, kaczorka czy choćby wiosennego kwiatka. Ważne, by kojarzyły się miło ze świętami i wiosną.

Piłka

Prezentem uniwersalnym bez względu na płeć czy wiek jest piłka. Młodszym dzieciom przypadnie do gustu miękka, gumowa lub pluszowa niewielkich kształtów, zaś starszym pompowana. Dobrze, by było gdyby piłka od Zajączka była kolorowa i różniła się od tych, które dziecko już ma np. z zabawną buzią zwierzaka czy choćby wiosennymi kwiatkami.

Klocki

Klocki to zabawka lubiana przez każde dzieci. Młodszym spodobają się klocki większych rozmiarów, zaś starsze zapewne będą miały uciechę z zestawu jednego z renomowanej firmy produkującej klocki. Z racji, iż klocki zwykle są w kolorowych, wiosennych barwach doskonale nadadzą wiosenny i świąteczny akcent prezentowy.

Odzież

O ile dziewczynki uwielbiają dostawać kolorowe sukieneczki, to już chłopcom niekoniecznie może spodobać się ubranie jako prezent od Zająca. Jednak motyw świąteczny , np. zając na koszulce może okazać się trafionym prezentem. Odpowiednie będą również różnego rodzaju kostiumy, które umożliwią za przebranie się w kurczaka czy zajączka.

Zabawki do psikania wodą

Śmigus dyngus co prawda jest dopiero w Lany Poniedziałek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by Zajączek podarował dziecku plastikowa psikawkę – śmigusówkę w kształcie jajka, ozdobnej figurki, pompki lub pistoletu. Zabawkę można wykorzystać nie tylko w Lany Poniedziałek, ale na spacerze w parku do podlania trawy a nawet podczas wieczornej kąpieli.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.