Zagrożenia wynikające ze zbyt wczesnego odpieluchowania dziecka

Wybór odpowiedniego czasu na pożegnanie się z pieluszką jest kluczowy, jeśli chodzi o skuteczność całego procesu. Obserwowanie dziecka i sygnałów gotowości pozwala rozpocząć naukę w odpowiednim momencie. I choć dzisiaj zamiast wczesnego odpieluchowania, rodzice dużo częściej decydują się na późniejsze pożegnanie z pieluchą, to zdarza się, że odpieluchowanie nie wygląda tak, jak powinno. I z tym wiąże się cała długa lista problemów. Oto najważniejsze.

Długie powstrzymywanie moczu i stolca a konsekwencje

Dzieci nie lubią przerywać zabawy. A na pewno nie z takiego błahego powodu jak konieczność udania się do toalety. Dlatego tak często właśnie w takich momentach zdarzają się im wpadki.

Bardzo wczesne odpieluchowanie może sprzyjać takim sytuacjom.

Niektóre teorie wskazują, że zatrzymywanie moczu nie jest zdrowe, ponieważ prowadzi do wzmocnienia mięśni, które stają się grubsze i mocniejsze, a to niestety wcale nie jest dobre dla dziecka. Grubsze pęcherze mają mniejszą pojemność, dziecko również zaczyna inaczej odczuwać parcie na pęcherz.

Drugi czynnik to powstrzymywanie stolca z obawy przed wypróżnianiem się na nocnik. Problem ten obserwuje się u wielu dzieci. Konsekwencje zaparć nawykowych są równie nieprzyjemne co przetrzymywanie moczu. Na ich skutek dochodzi do rozciągania odbytnicy, która zmienia średnicę z około 2 centymetrów do nawet 10 centymetrów. Zalegający kał staje się twardy, a jego wydalanie bolesne.

Niestety zbyt długie powstrzymywanie moczu i stolca niesie inne przykre konsekwencje – częste infekcje dróg moczowych.

Niepokojące dane

Niektórzy lekarze wiążą zbyt wczesne odpieluchowanie z tendencją do późniejszych problemów, między innymi nocnego moczenia, zaparć, infekcji.

Tylko w ostatniej dekadzie aż dwukrotnie wzrosła liczba wizyt lekarskich rodziców z dziećmi z powodu zaparć. Z tego samego powodu aż czterokrotnie częściej dzieci trafiają do szpitali.

Czy odpieluchowanie ma tu główne znaczenie? Na pewno nie, bo w pokoleniu naszych rodziców i babć wczesne pozbycie się pieluch było normą, jednak, według specjalistów, jest to ważny czynnik sprawczy. Inne to na pewno stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

U 8% dziewcząt diagnozuje się zakażenie dróg moczowych w wieku 7 lat. Statystyki dotyczące moczenia nocnego są następujące: zdarza się to 20% 5latkom, 12% 6latkom i aż 10% 7 latków. Skala problemu jest ogromna i pewnie niedoszacowana.

Poczucie niższej wartości i wstyd

Dzieci, które są zbyt szybko odpieluchowywane i sobie z tym nie radzą, w bardzo konkretny sposób to odczuwają. Przede wszystkim doświadczają stresu i jego konsekwencji. Liczne wpadki i wyraźne niezadowolenie rodziców wpływają na ich poczucie własnej wartości, odbierają wiarę we własne możliwości.

Dziecko żyjące pod presją, staje się ciche i wycofane, ma problem z nawiązywaniem kontaktów. Coś tak pozornie nieznaczącego jak jego umiejętności toaletowe staje się powodem życia w stałym napięciu.

Kiedy zatem odpieluchowywać dziecko?

Większość dzieci jest gotowych na odpieluchowanie około drugiego roku życia (pełny rozwój zwieraczy kończy się około 2-3 roku życia). Bardziej ważne jest jednak nie to, kiedy zdecydujemy się pożegnać pieluszkę, ale jak to robimy. Na pewno negatywne emocje i presja nie pomogą. W ich miejsce lepiej wybrać ciepło, wrażliwość i wsparcie. Teza nic na siłę również się tu sprawdzi. Zamiast konsekwentnie tkwić w uporze, czasem lepiej odpuścić i wrócić do próby porzucenia pieluszki za kilka tygodni.

Dobre odpieluchowywanie nie będzie trwało kilkanaście dni, ale co najwyżej kilka. O tym też warto pamiętać!

Może zatem zamiast żegnać pieluszkę około 1,5-2 roku życia, lepiej poczekać? Tu decyzja należy do rodzica. Jedno jest pewne – producenci pieluch zachęcają, by poczekać, co akurat nie jest zaskoczeniem. Z roku na rok na rynku pojawiają się coraz większe rozmiary pieluch….

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. L L

    Zakazenia i inne problemy u dziewczynek to po pieluchach a nie bez… Dajcie spokoj co za bezsens… Nasz miał 1,5 roku to pieluchę miał zakładaną na noc a potem juz sam tego nie chciał i sciagał sam… Do 2 lat nie dotrwał w plastiku… Drugi ma 6 mcy i wysadzam go po spaniu, bo sam sie kreci i wierci… siku robi i spi dalej albo chce pic… Nawykowe zaparcia to po dietach nowoczesnych chrupki, chipsy, cola i marchewkowy soczek z butelki… bez ruchu i powietrza… Cos mi tu nie pasuje w tym artykule…

    • Joasia J Joasia J

      Serio?? córka nie je i nie pije nic z wymienionych przez Ciebie rzeczy i nagle pojawiły się zaparcie. Gdy powiedziałam babci że ma przestać ciągle gadać o kupie bo życie nie kręci się wokół gó..a problem powoli zaczął znikać.