Zadbaj o jakość swojego nocnego wypoczynku z kalkulatorem snu

Inf. prasowa komentarzy: 0

W dzisiejszych czasach ludzie coraz większy nacisk kładą na troskę o własne zdrowie, stąd też często zastanawiają się, jaki wpływ na nie ma higiena i jakość nocnego wypoczynku. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość czasu przeznaczona na sen pozwala człowiekowi prawidłowo funkcjonować. Czym jest kalkulator snu i w jaki sposób go stosować?

Warto mieć świadomość tego, że nie ma sztywnych wytycznych mówiących o tym, ile powinien spać człowiek, by poprawnie funkcjonować w ciągu dnia. Warto więc bliżej zapoznać się z tajnikami higieny snu i dowiedzieć się, w czym może pomóc stosowanie kalkulatora snu.

Od czego zależna jest ilość potrzebnego człowiekowi snu?

Są osoby, które już po 5 godzinach snu będą czuły się rześkie i wypoczęte, podczas gdy inni przypływ energii odczują dopiero po 9 godzinach wypoczynku. Według naukowców człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania potrzeba przeciętnie od 6 do 9 godzin wysokojakościowego snu. Ilość potrzebnego człowiekowi snu różnić się może od wielu czynników, takich jak:

  • stan zdrowia psychicznego i fizycznego,
  • ilość potrzebnej w ciągu dnia energii,
  • poziom stresu,
  • warunki snu,
  • indywidualne potrzeby,
  • wiek,
  • rodzaj pracy.

Aby obliczyć, jak długi powinien być nocny wypoczynek konkretnej osoby, warto skorzystać z kalkulatora snu.

Czym jest kalkulator snu?

Kalkulator snu jest narzędziem, dzięki któremu można zaplanować wysokiej jakości sen o odpowiedniej długości. Kalkulator pozwala na obliczenie, o której godzinie należy udać się na nocny wypoczynek, jeśli rano trzeba wstać o określonej porze.

Wystarczy skorzystać z pomocy kalkulatora snu, by wiedzieć, na którą godzinę ustawić poranny budzik, by obudzić się rześkim i wypoczętym.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że człowiek w trakcie nocnego wypoczynku przechodzi przez kilka cykli i faz snu. Wiedząc o tym i stosując kalkulator snu można optymalnie wykorzystać czas snu – nawet, jeśli jest on mocno ograniczony.

W jaki sposób korzystać z kalkulatora snu?

Kalkulator snu jest narzędziem bardzo intuicyjnym i łatwym w obsłudze. Wystarczy wprowadzić do niego wyłącznie dwie informacje : wiek i godzina położenia się do łóżka/godzina porannej pobudki. Na podstawie tych danych program wyliczy optymalną długość snu a także wskaże rekomendowane godziny zaśnięcia/przebudzenia.

Sen przeciętnego człowieka składa się z przeplatających się 90-minutowych faz nREM oraz 15-minutowych faz REM. Biorąc pod uwagę, że o wiele lepiej jest obudzić się właśnie w trakcie trwania fazy REM, przy pomocy kalkulatora snu można optymalnie zaplanować swój nocny wypoczynek.

Pomimo tego że kalkulator snu jest bardzo przydatnym narzędziem, jednak warto pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma higiena nocnego wypoczynku. Przed udaniem się do łóżka należy zadbać więc o odpowiednią pościel, odzież do spania, materac, temperaturę w sypialni oraz jej wieczorne przewietrzenie i zaciemnienie. Tylko wtedy można cieszyć się niezakłóconym i regenerującym snem.

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*