Co to jest zaćma podwichnięta i jak można ją leczyć

zaćmaZaćma jest obecnie najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Objawia się ona zmętnieniem soczewki oka i stopniowym pogarszaniem jakości widzenia. Jednym z trudniejszych do wyleczenia rodzajów schorzenia jest tzw. zaćma podwichnięta, będąca efektem zwichnięcia lub podwichnięcia soczewki, zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu w miejsce uszkodzonej soczewki jej sztucznego odpowiednika.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, zaćma – zwana również kataraktą – jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie, a dotyczy blisko 40% mężczyzn i 45% kobiet po 74. roku życia (za serwisem tourmedica). Bezpośrednią przyczyną zaćmy jest stopniowe mętnienie soczewki i związana z tym mniejsza przepuszczalność światła, co powoduje postępujące pogarszanie jakości widzenia. – Wiele osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy dalekowzroczność. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia do bliży i dali oraz zamazywanie się obrazu. Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek – powiedział portalowi dziennikpolski24.pl dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej.
Zaćma podwichnięta – przyczyny i leczenie
W okulistyce wyróżnia się kilkanaście rodzajów zaćmy, a podział dotyczy m.in. wieku pacjenta, bezpośrednich przyczyn choroby lub lokalizacji zmian. Jednym z najtrudniejszych klinicznie przypadków jest tzw. zaćma podwichnięta, czyli rodzaj schorzenia będący efektem zwichnięcia lub podwichnięcia soczewki, zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego. Dochodzi do niej w sytuacjach, gdy zerwaniu ulega obwódka rzęskowa oraz aparat więzadełkowaty, które są odpowiedzialne za umiejscowienie soczewki. Jeśli zostaje ona uszkodzona, może np. dostać się do komory przedniej oka i stać się przyczyną bardzo groźnej jaskry. U większości pacjentów podwichnięta soczewka stopniowo traci swoje właściwości, przepuszcza coraz mniej światła, a wzrok cały czas się pogarsza.
Leczenie zaćmy podwichniętej polega na usunięciu uszkodzonej struktury soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg ten jest wykonywany z wykorzystaniem specjalnej końcówki ultradźwiękowej, a nazywa się go fakoemulsyfikacją. Jego główną zaletą jest to, że wymaga wykonania jedynie małego cięcia (o szerokości od 1,5 do 3 mm) i wykonywany jest w znieczuleniu powierzchownym w postaci kropli lub żelu aplikowanego do worka spojówkowego. W miejsce usuniętej soczewki lekarz wprowadza zwijalną soczewkę sztuczną o dużej elastyczności. Dzięki temu, można ją umieścić w oku bez konieczności poszerzania cięcia. Po włożeniu do oka soczewka rozwija się i zajmuje miejsce usuniętej soczewki naturalnej.
Moc wszczepianej soczewki oblicza się przed zabiegiem na podstawie wykonanych wcześniej pomiarów gałki ocznej. Z reguły lekarz dobiera takie parametry, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować na co dzień, używając okularów jedynie do czytania. W prywatnych klinikach są już jednak dostępne o wiele bardziej nowoczesne soczewki sztuczne, które umożliwiają pacjentom doskonałe widzenie zarówno z bliska, jak i daleka, a nawet korygują astygmatyzm. Są one jednak o wiele droższe – kosztują nawet około 2-3 tys. zł, podczas gdy najczęściej wykorzystywana w leczeniu zaćmy podwichniętej soczewka monofokalna to koszt od 150 do 450 zł.
Leczenie zaćmy podwichniętej za pomocą zabiegu fakoemulsyfikacji jest wykonywane w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że kilka godzin później pacjent może opuścić szpital. Niewielkie cięcie nie wymaga zakładania szwów i umożliwia szybką rekonwalescencję. Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu należy stosować przepisane przez lekarza krople do oczu, a przez około 2 miesiące – unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz bardzo gwałtownych wstrząsów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.