Zachłyśnięcie dziecka – co robić?

Zachłyśnięcie to nie to samo co zadławienie. O zachłyśnięciu dziecka mówimy, gdy woda, ślina lub płynny pokarm przedostanie się do dróg oddechowych. Latem do zachłyśnięcia dochodzi często nad jeziorem, morzem czy na basenie w trakcie kąpieli lub nurkowania.

Do zachłyśnięcia często dochodzi w trakcie topienia, jak również u dzieci zachłannie, nieumiejętnie pijących wodę. Może również wystąpić, gdy dziecko połknie koraliki, zabawkę, momenty, pestki owoców, itd.

Zachłyśnięcie dziecka: objawy

zachlysniecie dzieckaDziecko, które się zachłyśnie:

 • gwałtownie kaszle,
 • ma kłopoty ze złapaniem powietrza,
 • może mieć chrypkę,
 • może mieć mdłości,
 • niepokój

Zachłyśnięcie niemowlaka lub młodszego dziecka

Nasza reakcja w przypadku zachłyśnięcia powinna być szybka i zdecydowana.

U niemowlaków i małych dzieci należy lekko odchylić głowę do tyłu, następnie złapać malucha za tułów lub za nogi w stawach skokowych i kostki albo w okolicy bioder i unieść w tej pozycji ku górze (głowa na dole, nogi u góry).

Głowa powinna być lekko odchylona ku tyłowi, to pozwoli usunąć ciało obce i ułatwi oddychanie.

Zachłyśnięcie starszego dziecka – co robić?

W przypadku starszego dziecka należy oczyścić jamę ustną z piasku czy innych przedmiotów, przełożyć ciało dziecka twarzą w dół przez uda ratownika czy osoby dorosłej i uciskać lekko naprzemiennie na plecy (klatka piersiowa) i okolicę lędźwiową (jama brzuszna), w ten sposób wymuszając lepszy odpływ zalegających wód.

Jeśli dziecko jest nieprzytomne

W sytuacji kiedy dziecko jest nieprzytomne, ale tętno jest wyczuwalne, należy niezwłocznie rozpocząć do sztucznego oddychania metodą „usta-usta”. Należy kontynuować tę czynność aż do przybycia pogotowia ratunkowego.

Opracowano na podstawie „Turystyczny poradnik medyczny” Kazimierz Janicki, wydawnictwo PZWL
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. Magdalena

  Opis postępowania w przypadku niemowląt jest niezrozumiały. Czy można prosić o bardziej precyzyjne wytłumaczenie, bo nie wiem czy mam odchylić dziecko do tyłu czy do góry nogami. Nic z tego nie rozumiem. Z góry dziękuje.

 2. anka

  Magdaleno, przewracasz dzieciaka do góry nogami z lekko odchyloną głową ku tyłowi…chyba to jasne?

 3. Jolanta

  Fajnie napisane…dzięki