Zaburzenia pamięci w ciąży, czyli…jak to się nazywa?

Nie możesz się skupić…Gdzie ja to położyłam? Szukasz zdenerwowana kluczy, portfela, telefonu. Rozmawiasz przez 15 minut ze spotkaną na spacerze starą znajomą i nie możesz sobie przypomnieć, jak ma na imię. Chcesz poprosić o coś ekspedientkę, a masz pustkę w głowie, co to ja miałam kupić. Zdarza się to każdemu. Jednak w ciąży permanentnie.

Jak sobie radzić z zaburzeniami pamięci w ciąży?

Tracisz szare komórki?

iStock_000007920876XSmallWiele kobiet w ciąży zaczyna się dziwnie czuć. Ma wrażenie, że wraz z dodatkowymi kilogramami traci szare komórki. Nawet przyszłe mamy, które dotąd były dumne ze swojego zorganizowania, planowania i realizacji celów, w ciąży mogą nagle zapominać o podstawowych rzeczach. Charakterystyczna pustka w głowie pojawia się często i trudno się na nią przygotować. Wraz z nią przychodzi do przyszłej mamy również niepokój.

Podobnie jak przed miesiączką

Podobne symptomy związane z kłopotami z koncentracją mogą pojawić się przed miesiączką, kiedy w ciele kobiety dochodzi do nagłych zmian hormonalnych. Jednak w ciąży są zdecydowanie silniejsze i zaburzenia pamięci: roztargnienie, kłopoty ze skupieniem myśli, zapominanie – pojawiają się częściej. To dlatego, że rewolucja, jaką przechodzą przyszłe mamy w ciąży, musi być poważniejsza: ze względu na bezpieczeństwo rozwijającego się płodu. Zmiany hormonalne są bardziej odczuwalne i podporządkowuje się im całe ciało.

W ciąży zmniejsza się objętość mózgu

Naukowcy udowodnili, że w ciąży objętość mózgu zmniejsza się. To podstawowa przyczyna niemiłych symptomów zaburzeń pamięci. Na szczęście ta sytuacja jest przejściowa i mózg wróci do swojego stanu w kilka miesięcy po porodzie. Wraz z nim mija większość problemów z koncentracją.

Gdy spodziewasz się córeczki

Dodatkowo fascynujące jest to, że kobiety, które spodziewają się córeczki z niewyjaśnionych przyczyn są bardziej zapominalskie niż te, które oczekują chłopca.

Bez odzwierciedlenia w testach laboratoryjnych?

Co ciekawe nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że kobiecy mózg zmienia się w ciąży. Przykładowo Carrie Cuttler z Uniwersytetu Concordia  po przebadaniu ponad 60 kobiet w ciąży zauważyła, że rzeczywiście mają one problem z tzw. pamięcią prospektywną. Pamięć ta ma ogromne znaczenie, gdy trzeba umówić się na wizytę u fryzjera, odebrać zamówienie ze sklepu, zarezerwować bilet do kina, oddać książki do biblioteki. Co ciekawe jednak analizy Cuttler nie zostały potwierdzone podczas testów w laboratorium.

Z drugiej strony skany mózgu wykonane u ochotniczek kilka tygodni po porodzie i następnie po paru miesiącach pokazały kolejne ważne zmiany w mózgu kobiet. Okazało się, że w tym szczególnym czasie zwiększa się aktywność kory przedczołowej (odpowiedzialnej za tworzenie się krótkotrwałej pamięci roboczej), płata ciemieniowego (doznań czuciowe), podwzgórza (m.in. autonomia układu nerwowego), istoty czarnej (koordynacja ruchów mimowolnych i ruchów szybkich) i ciała migdałowatego (reakcje impulsywne).

Naukowcy zauważyli również, że w okresie ciąży i pierwszych miesięcy macierzyństwa kobiety mają większą zdolność rozpoznawania emocji na podstawie mimiki twarzy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. MM MM

    Heheh, gorzej, jak się zapomni, jak mąż ma na imię :D buhaha