Zaburzenia hormonalne a problemy z zajściem w ciążę

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet cierpi na różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Według badań, u 30-40% pań, które mają problem z zajściem w ciążę, głównym winowajcą są właśnie zaburzenia hormonalne. Hormony regulują bowiem pracę całego organizmu ludzkiego oraz mają ogromny wpływ także na procesy rozrodcze. To one są bowiem odpowiedzialne za dojrzewanie komórki jajowej, jej uwolnienie się z pęcherzyka Graafa, a także na to, czy zapłodniony zarodek będzie w stanie zagnieździć się w macicy. Wreszcie, hormony dbają także o prawidłowy przebieg ciąży oraz za jej podtrzymywanie.

Nic więc dziwnego, że wiele kobiet, w których organizmie hormony wydzielane są w nieprawidłowych ilościach, ma duże problemy nie tylko z samym poczęciem dziecka, ale także z utrzymaniem już istniejącej ciąży.

Jakie rodzaje zaburzeń hormonalnych mają wpływ na zajście w ciążę i czy mimo nich, możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka?

zaburzenia hormonalne

Najczęściej występujące zaburzenia hormonalne u kobiet

 • Zaburzenia w wydzielaniu progesteronu – wywołuje je nieprawidłowe działanie ciałka żółtego, które wydziela zbyt małe ilości progesteronu, hormonu, który kieruje fazą lutealną w cyklu miesiączkowym. Zaburzenia wydzielania progesteronu skutkują skróconym czasem trwania II fazy cyklu miesiączkowego, której długość w tym wypadku wynosi mniej niż 12 dni oraz problemami z utrzymaniem ciąży. Zaburzenia w wydzielaniu progesteronu mogą skutkować poronieniami oraz wystąpieniem przedwczesnego porodu. Najczęściej dotyczą kobiet po 30 roku życia, cierpiących na PCOS lub hyperprolaktynemię.
 • Wysokie stężenie prolaktyny (hyperprolaktynemia) – zaburzenia w wydzielaniu prolaktyny, hormonu, który wydziela przedni płat przysadki mózgowej. U kobiet w ciąży hormon ten odpowiada za laktację. U kobiet, które nie są w ciąży, prolaktyna hamuje natomiast produkcję hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), którego zadaniem jest wywoływanie owulacji. Kobiety cierpiące na zbyt wysokie stężenie tego hormonu mogą nie przechodzić wcale owulacji lub mieć problemy z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – nazwa tego zaburzenia wzięła się od cyst, które w jego wyniku pojawiają się na jajnikach chorujących na PCOS kobiet. Jajniki tych kobiet produkują w nadmiarze męskie hormony płciowe, testosteron oraz androgeny, które powodują podwyższenie poziomu hormonu luteinizującego oraz obniżenie stężenia hormonu folikulotropowego. W wyniku takiego stanu, pęcherzyki nie mają możliwości by dojrzeć, co tym samym uniemożliwia poczęcie dziecka.
 • Zaburzenia pracy tarczycy – wyróżniamy dwa rodzaje zaburzeń pracy tarczycy: niedoczynność oraz nadczynność. Oba jej rodzaje skutkują występowaniem bardzo nieregularnych miesiączek oraz zaburzeniami płodności u kobiet cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy.

Objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko

Poniżej kilka najważniejszych objawów, które mogą sugerować, że dana kobieta może cierpieć na zaburzenia hormonalne:

 • nieregularne i przedłużające się miesiączki;
 • zbyt skąpe lub też zbyt obfite krwawienie podczas okresu;
 • okresowy brak występowania miesiączki;
 • pojawianie się krwawienia międzymiesiączkowego;
 • nadmierne owłosienie na ciele (okolice twarzy, ciemne włoski na nogach i rękach);
 • występowanie otyłości typu brzusznego.

Warto jednak wiedzieć, że nie u każdej kobiety, która cierpi na zaburzenia hormonalne, muszą koniecznie pojawić się te objawy. U wielu z nich zaburzenia hormonalne nie dają bowiem praktycznie żadnych objawów, a one same dowiadują się o swoich problemach hormonalnych, dopiero kiedy od dłuższego czasu nie mogą zajść w ciążę. Jeśli więc od co najmniej pół roku bezskutecznie staramy się o dziecko, nie chorujemy oraz nie mamy żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych, warto wybrać się na konsultację u specjalisty.

Leczenie zaburzeń hormonalnych u kobiet

W przypadku zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych stosuje się leczenie polegające na podawaniu hormonów we właściwych proporcjach za pośrednictwem tabletek lub zastrzyków. Taka terapia hormonalna stymuluje jajniki i reguluje stężenie właściwych hormonów, dzięki czemu sprawia, że możliwe jest naturalne poczęcie dziecka. W trakcie terapii może więc dojść do zapłodnienia, jednak warto wiedzieć, że w przypadku zbyt dużych dawek podawanych hormonów, może dojść także do wystąpienie ciąży mnogiej.

Problemy z zajściem w ciążę – czy zawsze „winna” jest kobieta?

Wiele z nas po miesiącach nieudanych prób poczęcia upragnionego dziecka bardzo obwinia się za niezdolność do zajścia w ciążę. Kobiety w pierwszej kolejności sądzą, że „wina” musi koniecznie leżeć po ich stronie, a brak ciąży wynika z nieprawidłowości w funkcjonowaniu ich organizmu. Warto jednak wiedzieć, że według badań, ok. 35% przypadków niepłodności wnika z problemów leżących po stronie kobiety, ale tyle samo dotyczy także zaburzeń płodności u mężczyzn.

Dlatego, jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie staramy się z partnerem o dziecko, warto wspólnie udać się na wizytę kontrolną. Nie zawsze bowiem okazuje się, że niemożność poczęcia dziecka wynika z problemów zdrowotnych leżących po stronie kobiety. Także panowie cierpieć mogą na pewne schorzenia, które uniemożliwiają im zapłodnienie. Warto więc, aby oboje partnerzy poddali się specjalistycznym badaniom, aby możliwe było ustalenie przyczyny niepłodności i podjęcie skutecznego leczenia. Tylko ono, w przypadku zaburzeń hormonalnych, umożliwi nam bowiem powitanie na świecie wyczekiwanego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Barbara Barbara

  Starania o dziecko to trudny temat, zwłaszcza jak długie poczynania nie przynoszą efektów. U mnie tak było, a wszystko odkryłam jak odstawiłam tabletki antykoncepcyjne bo doszliśmy z mężem do wniosku że teraz zaczniemy się starać. I zaczęło się, mnóstwo badań, stresu no i niepewności, czy ze mną czy z mężem coś jest nie tak ;( stosowaliśmy różne zalecenia i techniki, jedną z nich było śledzenie jajeczkowania i współżycie właśnie wtedy. Ja robiłam to u lekarza, ale również w domu za pomocą specjalnego urządzenia komputera REKLAMA. Po 6 cyklach udało się! Dzisiaj jest cudnie ;)