Ząbkowanie to etap rozwoju, który wpisany jest w fizjologię każdego maluszka. Nie jest to jednak przyjemne doświadczenie, ponieważ wyrzynaniu zębów towarzyszy wiele uciążliwych objawów. Poznaj sposoby, dzięki którym ulżysz niemowlęciu.
Przyjmuje się, że ząbkowanie trwa od 6. do 36. miesiąca życia dziecka. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdy maluch jest inny, proces ten będzie miał różny przebieg. U niektórych niemowląt pierwsze zęby pojawiają się nawet w 4. miesiącu życia, a inne maluchy muszą poczekać niemal do pierwszych urodzin. Jednak niezależnie od wieku dziecka, objawy ząbkowania są niemal identyczne.
Ząbkowanie – objawy
Chociaż u niektórych dzieci proces wyrzynania zębów przebiega bez żadnych wyraźnych symptomów, w większości przypadków łatwo rozpoznać ząbkowanie. Wymienić można bowiem wiele typowych objawów, których nie da pomylić się z niczym innym.
Główne objawy ząbkowania to czerwona lub biała plamka na dziąśle, lub rozpulchnione dziąsła. Gdy towarzyszy temu ssanie palców i obfite ślinienie, można mieć pewność, w czym tkwi przyczyna. Ponadto można wskazać kilka innych symptomów, które wskazują na duże prawdopodobieństwo wyrzynania zębów. Zalicza się do nich m.in.:
- trudny do ukojenia płacz,
- problem z zasypianiem,
- częste wybudzanie się – szczególnie w nocy,
- podrażnione pośladki,
- podwyższona temperatura ciała (ok. 38oC),
- zwiększona drażliwość.
Niektórzy rodzice zauważają także zależność między ząbkowaniem a wodnistym katarem.
Sposoby na bezbolesne ząbkowanie
Bolesne ząbkowanie jest uciążliwe, ponieważ wyrzynające się zęby wpływają na wiele innych aspektów związanych z codziennym funkcjonowaniem. Maluch nie tylko jest rozdrażniony, ale również nie ma apetytu. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości.
- Masaż dziąseł
Rozpulchnione dziąsła można masować, np. specjalną nasadką z wypustkami nałożoną na palec – o ile maluch na to pozwoli. Delikatny dotyk przynosi ukojenie.
- Gryzaki
Swędzenie i ból dziąseł można zniwelować, podając maluchowi gryzaki. Świetnie sprawdzą się silikonowe lub gumowe zabawki. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne modele wypełnione wodą – schłodzone uprzednio w lodówce, przynoszą natychmiastową ulgę.
- Żele do smarowania dziąseł
Na rynku dostępnych jest kilka preparatów przeznaczonych dla dzieci w okresie ząbkowania. Objawy można szybko złagodzić, smarując rozpulchnione dziąsła. Takie środki zawierają substancje aktywne, które pomagają wyeliminować dyskomfort.
Można sięgnąć po żele zawierające np. ekstrakty roślinne (rumianek, rzewień), olejki eteryczne, hialuronian sodu, lidokainę.
- Leki przeciwbólowe
Gdy objawy ząbkowania mocno dają się we znaki, można sięgnąć po leki przeciwbólowe, np. zawierające paracetamol. Decydując się na podanie preparatu, trzeba pamiętać o dostosowaniu dawki do wieku i wagi malucha.
Po tego typu leki możesz sięgnąć również wtedy, gdy ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura ciała – w okolicach 38oC.
- Herbatki ziołowe
W okresie bolesnego ząbkowania można niemowlęciu podawać herbatki ziołowe – najlepiej rumianek lub szałwię lekarską. Preparaty można podawać w formie do picia – przed snem lub smarować obolałe dziąsła.
Zachowaj spokój…
Ząbkowanie to okres trudny nie tylko dla malucha, ale również jego rodziców. Rozdrażnione, płaczliwe i często budzące się w nocy dziecko potrafi porządnie dać w kość. Warto jednak zachować spokój oraz wykazać się cierpliwością i opanowaniem. W końcu to nie wina niemowlęcia, że właśnie weszło w fazę bolesnego wyrzynania zębów.
Zadbaj o higienę jamy ustnej
Pamiętaj, że w okresie ząbkowania (a najlepiej jeszcze wcześniej) trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu nie tylko ułatwisz utrzymanie zębów w dobrej kondycji, ale i przyzwyczaisz malucha do codziennych ważnych czynności. Wyrobisz w nim nawyk czyszczenia uzębienia, co zaprocentuje w przyszłości.
Jeśli maluch ma już pierwsze ząbki, warto sięgnąć po szczoteczkę z miękki włosiem – delikatnym dla wrażliwych dziąseł. Możesz zdecydować się na szczoteczkę manualną lub z wibracjami – wybór należy wyłącznie do Ciebie.
A co z pastą do zębów? W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdzi się pasta z zerową zawartością fluoru. Dobrym rozwiązaniem jest preparat z ksylitolem – substancją słodzącą, która wykazuje również działanie przeciwpróchnicze.
Komentarze