Ząbkowanie – jak, gdzie, kiedy?

Rodzice każdego niemowlaka czekają z wielką niecierpliwością na pierwszą białą perełkę pojawiającą się w ustach. Mimo iż pojawienie się pierwszego ząbka jest dla rodziny wielkim wydarzeniem, to jednak dla malucha wiąże się ze sporym bólem. Ząbkowanie bywa sporym wyzwaniem dla wszystkich członków rodziny.

Kiedy niemowlę zaczyna ząbkowanie?

 • ząbkowanie5 – 9 miesiąc – dwie dolne jedynki ( dziecko traci je w wieku ok 6-7 lat)
 • 8-12 miesiąc – dwie górne jedynki ( dziecko traci je w wieku 6-7 lat)
 • 9-13 miesiąc – dwie górne i dolne dwójki ( dziecko traci je w wieku 7-9 lat)
 • 10-18 miesiąc – górne i dolne czwórki ( dziecko traci je w wieku 9-12 lat)
 • 15 – 20 miesiąc – górne trójki ( dziecko traci je w wieku 9-12 lat)
 • 17-19 miesiąc – dolne trójki ( dziecko traci je w wieku 9-12 lat)
 • 21- 32 miesiąc – górne i dolne piątki ( dziecko traci je w wieku 10-12 lat)

Oczywiście należy pamiętać , że każde dziecko rozwija się indywidualnie a ząbki mogą wyrzynać się w innym niż powyżej nakreślonym czasie. Są również odstępstwa od reguł i czasem zamiast na dole, pierwsze pojawiają się górne ząbki, jednak nie stanowi to żadnego problemu. U jednego dziecka ujrzymy pierwsze ząbki już w 4 miesiącu a u innych czasem trzeba poczekać prawie do pierwszych urodzin – więc warto być cierpliwym.

Trzylatek powinien mieć już pełne uzębienie mleczne – 20 ząbków, jeśli natomiast widzimy, że roczne dziecko nie ma jeszcze żadnego ząbka, lepiej skonsultować to ze specjalistą.

Po czym poznać, że maluch ząbkuje?

 • dziecko mocno się ślini, jest płaczliwe i niespokojne,
 • dziąsła są obrzęknięte, bolesne, niekiedy przekrwione,
 • dziecko wkłada paluszki ( oraz wszystko co ma pod ręką) do buzi,
 • występuje podwyższona temperatura ciała,
 • dziecko odmawia przyjmowania pokarmów,
 • przy karmieniu piersią maluch próbuje gryźć brodawkę,
 • luźne stolce,
 • może wystąpić również katar i kaszel.

Objawy te mogą wystąpić wszystkie naraz, czasem pojedynczo, choć zdarza się tak, że pierwszy ząbek pojawia się bez żadnych niepokojących objawów.

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Przy bolesnym  ząbkowaniu przydatne okażą się specjalne żele dostępne w aptekach ( np. Sachol, Bobodent), które uśmierzą ból. Przy wysokiej gorączce i ostrym bólu pomoże podanie syropu lub czopku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego (Nurofen, Panadol).

Podczas codziennej zabawy można podsuwać dziecku gryzaki, zwłaszcza te wypełnione wodą, które można schłodzić w lodówce. W sklepach dostępne są również specjalne sylikonowe szczoteczki, którymi można masować swędzące dziąsła.

Gdy ślinienie jest bardzo uciążliwe załóżmy dziecku śliniak, zaś podrażnioną skórę na brodzie posmarujmy natłuszczającym kremem.

Gorączka, luźne stolce , słaby apetyt i ślinienie mogą doprowadzić do odwodnienia dziecka, więc trzeba je często przystawiać do piersi lub podawać butelkę. Ząbkowanie to trudny i bolesny czas dla dziecka, a dla nas rodziców sprawdzian z cierpliwości i zaradności. Dziecko w tym czasie potrzebuje wiele uwagi i czułości, trzeba je często nosić na rękach, przytulać. Z perspektywy czasu trudności są jednak chwilowe, a potem będziemy cieszyć się z radosnego, małego, białego uśmiechu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Becia Becia

  Mojemu dziecku ząbki wychodziły mniej więcej w granicach wiekowych podanych w artykule, przepisowo tez mieliśmy wszelkie z tym związane atrakcje: płacz, brak snu, ból gardła, biegunka i gorączka oczywiście. Żele nie pomagały. Wypracowany, skuteczny zestaw to Camilia w ciągu dnia i Syrop przeciwbólowy Milifen. Dzięki temu przeżyliśmy ząbkowanie.

 2. mamuśka28 mamuśka28

  Spróbuje Twojego zestawu ratunkowego, u nas ząbkowanie to trudny okres, dziecko jest ciągle rozdrażnione, gryzie wszystko co popadnie, nie chce jeść, Milifen podawałam jej już wcześniej, dobrze na niego reagowała, a truskawkowy smak ułatwia jego podanie. Przed nami teraz trójki, dziąsełka są rozognione w tym miejscu, mam nadzieje że tym razem lżej to przejdzie.

 3. Martyna R Martyna R

  k. Nasz synek ma obecnie 14 miesięcy i 15 zabków. Dopóki nie wychodziły mu dolne trójki, nie było problemu- Calgel pomagał. Obecnie przy trójkach jest horror! Strasznie marudzi, ma stan podgorączkowy, nie śpi w nocy. Pomógł nam Nurofen 5 ml co 8 godzin i Calgel. Dodatkowo smok go uspakaja. U nas nie skutkowały zimne gryzaki- nigdy ich nie znosił. Trzeba uzbroić się w cierpliwość- to też wsparcie dla dziecka. Ono i tak ma dość- bólu. Nasze nerwy mu nie pomogą.

 4. Hana Hana

  Nas wspiera milifen, gryzaki i my siebie ehh:) Z fajnych gryzaków to mogę wam polecić gryzakośliniaka (mamy superro baby z lulallove). Ubranka i śliniak się tak nie brudzą i pod łapką jest zawsze rzecz do mamlania:) No i pomaga nam świadomość, że kiedyś to się na pewno skończy :D

 5. Ania Ania

  U nas zęby pojawiły się dość szybko – około 5 miesiąca. Na szczęście było w miarę bez boleśnie i obyło się bez gorączek.

 6. małaMi małaMi

  Żel Sachol zawiera salicylany, których nie należy stosować u dzieci do 12 roku życia!