Zabawy z wyobraźnią – Pakowanie prezentów, kartki świąteczne

Własnoręcznie wykonana kartkaGrudzień to czas, kiedy jesteśmy już świątecznie rozpędzeni. Już myślimy co dla kogo i za ile, kogo w święta spotkamy, a z kim nie będzie nam dane świętować. Szykujemy się od strony kuchennej i prezentowej. Do lamusa zeszły już przygotowania i wysyłanie kartek świątecznych. Łatwiej i znacznie wygodniej jest znaleźć w sieci obrazek i wysłać go mailem, lub wyszukać jakiś żartobliwy wierszyk i w dniu Wigilii wysłać go komuś smsem, będąc tym samym jedną z kilkunastu albo kilkudziesięciu osób, które w tym dniu zamiast spędzać czas z najbliższą rodziną ślęczą nad telefonem i (co tu kryć) zapychają pamięć telefonów innym. Wiadomo, nikomu na pocztę także się nie spieszy, bo raz że kolejki mogą wykończyć najbardziej wytrwałego, a dwa, że pewności nie mamy, czy kartki dojdą na święta, czy już po ich zakończeniu.

Kartka wykonana przez 1,5 latkęMimo wszystko, ja jednak będę namawiała do wspólnego spędzenia popołudnia czy wieczoru na tworzeniu własnych kartek świątecznych, których wysłanie z pewnością rozczuli adresata. Dla tych bardziej zdolnych i tych mniej przygotowałam kilka banalnych propozycji. W tym roku z mężem i 1,5 roczną córką mamy zamiar wykonać nieco ułatwioną wersję niektórych z nich. I cóż, że będą brzydsze niż te profesjonalnie wydrukowane? Wszak nie wysyłam ich na konkurs ani do Prezydenta. Wysyłam je do najbliższych, do Rodziny, z którą nie będzie mi dane się spotkać w Wigilię Bożego Narodzenia, a którym chcę dać odczuć, że o nich pamiętam i że są dla nas ważni. Jestem pewna, że każdy obdarowany to doceni.

W drugiej części artykułu pokażę banalny sposób na wyjątkowe ozdobienie zapakowanego prezentu. Postaram się przekonać Was, że nieaktualna Rzeczpospolita, czy Gazeta Wyborcza, a także zwykły szary papier mogą być najlepszym opakowaniem na prezenty, jeśli tylko odpowiednio podejdziemy do tematu.
Zatem – do dzieła !

KARTKI ŚWIĄTECZNE

Zimowy obrazek (dla najmłodszych):

Zapotrzebowanie:

 • Białe kartki papieru
 • Brystol kolorowy (np. niebieski, granat)
 • Klej, nożyczki, ołówek, gumka do ścierania
 • Dodatkowe: dziurkacz, wata, kształty do odrysowania figur geometrycznych

Rys1Wykonanie:
Kolorowemu brystolowi nadajemy żądaną wielkość karty. Składamy na pół, tworząc ostateczną formę. Z białych kartek wycinamy kilka niewielkich kółek, trójkątów, kwadratów i prostokątów. Mogą być różnej wielkości. Na okładce szkicujemy ołówkiem wymyślony obrazek, bazując na wyciętych kształtach, np. Bałwanek to 3 kółka, choinka to 3 trójkąty i 1 mały prostokąt, aniołek to 3 trójkąty i 1 kółko itp. (rys.1). Smarujemy szkic klejem w miejscach, gdzie mają być białe figury naklejone i polecamy dziecku umieścić kształt w swoim miejscu. Na koniec możemy wyciąć dziurkaczem kilka „płatków śniegu” i nieco chaotycznie ozdobić nimi nasz zimowy obrazek. Jeśli nie dysponujemy dziurkaczem, możemy porwać kartkę na drobniutkie kawałeczki i uformować z nich kuleczki. Albo do wykonania śniegu wykorzystać watę. Po wyschnięciu pozostaje nam wypełnić kartę i wysłać. Taki rodzaj kartki można już wykonać z ponad rocznym Malcem, pomagając mu właśnie szkicem. Starszemu dziecku możemy dać swobodę działania.

Kartka ze zdjęciem/obrazkiem

Zapotrzebowanie:

 • Brystol kolorowy (najlepiej w dwóch kolorach)
 • Klej, nożyczki
 • Dodatkowe: różnokolorowe wstążeczki, cekiny, fil, koraliki

Rys2Wykonanie:
Do wykonania takiej kartki potrzebujemy jakąś fotografię (np. z poprzednich świąt lub z tegorocznych przygotowań świątecznych, może być także zimowy widoczek, zdjęcie ubranej choinki itp.). Kartkę kolorowego brystolu (np. niebieski) formatu B5 (połowa A4) składamy na pół (rys.2). Na okładce naszej kartki naklejamy fotografię przeznaczoną do dekoracji. Możemy ją ozdobić, tworząc jej ramkę z innego kolorowego brystolu lub za pomocą brokatu, koralików, wstążeczek, etc. Obok możemy z kolorowego brystolu dodatkowo stworzyć obrazek (np. choinkę z bombkami, aniołka). Ozdobienie naszej kartki może być absolutnie dowolne. Tak naprawdę im bardziej będzie odnosiło się do adresata i naszych relacji z nim, tym kartka będzie miała większą wartość. Po wyschnięciu wszystkich elementów pozostaje wypełnić kartkę wewnątrz i wysłać.

Kartka zdobiona brokatem

Zapotrzebowanie:

 • Blok techniczny, różne kolory
 • Brokat różnokolorowy sypki i w kleju
 • Klej bezbarwny (może być vicol lub każdy inny transparentny), nożyczki (mogą być o zdobnym cięciu)
 • Szablony (choinki, bombki, bałwana, aniołka, dzwoneczek itp.)
 • Dodatkowe: biała pasta do zębów, waciki kosmetyczne,

Rys3Wykonanie:
Kartę zdobioną brokatem można wykonać na trzy sposoby (rys.3):

Pierwszy z nich to karta malowana pastą do zębów. Z szablonów (do znalezienia w Internecie) wycinamy czarne fragmenty. Na ciemną kartkę nakładamy szablon np. bałwanka. Na talerzyk wyciskamy niewielką ilość białej pasty do zębów, którą następnie za pomocą wacika nakładamy w wycięte elementy szablonu. Na koniec posypujemy brokatem, delikatnie zdejmujemy szablon i odstawiamy do wyschnięcia.

Drugi sposób, to wykorzystanie kleju z brokatem. W tym celu możemy zmieszać klej z brokatem lub od razu użyć gotowego pisaka. Podobnie jak w pierwszym sposobie najpierw przykładamy szablon do kartki. Następnie wyciskamy klej w wycięte fragmenty i rozprowadzamy go palcem. Delikatnie usuwamy szablon i odstawiamy do wyschnięcia.

Trzeci sposób jest równie prosty jak dwa pierwsze. Po przyłożeniu szablonu do kartki pędzelkiem rozprowadzamy klej w wycięte fragmenty. Delikatnie zdejmujemy szablon, aby nie rozmazać mokrego kleju. Sypkim brokatem pokrywamy cały klej. Po wyschnięciu usuwamy nadmiar brokatu.

Kartka Trójwymiarowa

Zapotrzebowanie:

 • Biały i czarny arkusz papieru
 • Niebieski flamaster
 • Klej, nożyczki, kawałek kartonu

Rys4Wykonanie:
Na białym papierze flamastrem przygotowujemy obrazek, który chcemy umieścić na karcie. Jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych, możemy wesprzeć się kolorowanką przedstawiającą jakiś świąteczny lub zimowy obrazek. W moim przypadku zdecydowanie wybieram kolorowankę przedstawiającą zimowy obrazek kilku domków i choinek, do tego gwiazdki i księżyc. Za pomocą flamastra zamieniam czarne kontury w niebieskie. Wycinamy obrazek łagodnymi okalającymi cięciami wokół, bez dokładnej staranności. Pasek tektury szerokości obrazka (ciut mniejszej szerokości jak kartka) smarujemy klejem i przymocowujemy do niego nasz obrazek. Całość przyklejamy na kartę. Bezpośrednio na czarnej karcie przyklejamy gwiazdki i księżyc, aby uzyskać efekt trójwymiarowości. Kartka gotowa (rys.4).

W podobny sposób możecie przygotować kartki z jedną, przystrojoną choinką na tle innych, np. nieprzystrojonych choinek. Tyle że w tym przypadku zamiast tektury proponuję użyć małego patyczka.
W tej technice możecie dowolnie łączyć kolorowe papiery tworząc warstwy oraz dodawać koraliki, dzwoneczki, tasiemki, kępki włóczek i cokolwiek podpowie Wam wyobraźnia.

ZDOBIENIE PREZENTÓW

Możemy oczywiście „załatwić sprawę”, wkładając prezent do zdobnej torebki zakupionej w supermarkecie, podpisać dla kogo jest dany prezent i nie zawracać sobie już głowy. Jednak o wiele przyjemniej będzie osobie obdarowywanej, jeśli zada sobie trud rozpakowania, pobudzając tym samym swoją wyobraźnię, apetyt na ów prezent. Jeśli jeszcze prezent będzie oryginalnie i estetycznie zapakowany, a nie w zwykły papier podarunkowy sklejony taśmą przeźroczystą, to efekt będzie piorunujący. Tym bardziej, że w zdobieniu mogą pomóc nam dzieci (jeśli oczywiście prezenty nie są ściśle strzeżoną tajemnicą i kultywujemy coroczne przyjazdy św. Mikołaja na saniach). Proponuję banalnie prosty sposób, za to nadający naszym prezentom niepowtarzalny szyk i elegancję.
Zapotrzebowanie:

 • Ziemniak (stosunkowo duży)
 • Nożyk, foremki do ciasteczek w różnych kształtach
 • Farby i pędzelek lub brokat i klej do papieru

rys5Wykonanie:
Ziemniaka kroimy na pół. Do jednej z połówek przyciskamy, a właściwie wciskamy w nią foremkę (np. w kształcie gwiazdki). Małym nożykiem kroimy wokół. Wyjmujemy foremkę. Wypukły kształt pokrywamy warstwą farby (lub klejem i posypujemy brokatem) i przykładamy do zapakowanego prezentu. Podobny efekt można uzyskać wykorzystując do tego celu gumkę do ścierania ołówka (rys.5).

Takie stemple najlepiej prezentują się jeśli prezent zapakowany jest w szary papier lub gazetę. Jeśli chcemy użyć zdobnego papieru, warto sięgnąć po te mniej dekoracyjne.

Efekt będzie jeszcze piękniejszy, jeśli wykonamy nawet kilka stempli za jednym umoczeniem w farbie, pierwszego stawiając „na brudno” na osobnej kartce. Takie nie do końca wypełnione, zwłaszcza na szarym papierze prezentują się najładniej. Jeśli chcemy wykonać większą pracę, możemy kształty stempla nadać samemu. Moje zdolności pozwalają jedynie na wycięcie nadanych przez foremki kształtów. Dla dodatkowego efektu można wyciąć w ziemniakach litery i tym samym zaadresować prezenty, stemplując kolejne litery imienia.

Mam nadzieję, że cykl poświęcony przygotowaniom ozdób świątecznych nie tylko przypomni Wam o wspólnym spędzaniu czasu, zwłaszcza teraz, ale również o uroku tych nie-idealnych choinek, czy mało perfekcyjnych kart, gdzie ręka grafika komputerowego nie mogła dokonać „niezbędnych” poprawek. Zachęcam Was do obdarowywania bliskich nie tylko podarkami, ale i czasem, na brak którego każdy z nas wciąż narzeka. Wbrew pozorom im więcej go damy, tym okaże się, że drugie tyle nam pozostało :)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Julia. Jestem mamą dwóch żywiołowych księżniczek - Łucji i Barbary. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy jestem mamą z innej planety. Kocham swoje córki i właśnie dlatego stosuję dyscyplinę, okazuję miłość, ale też niezadowolenie. Uprawiam wariactwa, kiedy jest na to pora, a kiedy trzeba odsuwam je na bok żeby zrobić obiad czy wypić kawę. Nie stosuję tzw. bezstresowego wychowywania, bo jego "efekty" widziałam (i widzę) i odczułam w pracy zawodowej (od prawie dekady uczę dzieci w różnym wieku – od przedszkola po liceum i dorosłych, z różnych środowisk). Wychodzę z założenia, że człowiek musi poznać życie żeby wiedzieć z czym będzie się mierzył przez następnych kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. xxx xxx

  a mi tam kartek nie chce się robić samej, ale rzeczywiście pakowanie lubimy :) jednak wolimy papier sklepowy i do tego naklejki, wstążki, itd. często dodajemy coś niespodziewanego, np. sianko, czy elementy, które stosują kwiaciarki przy bukietach :)

  • Dorota Dorota

   Mi narazie też nie, ze względu na brak czasu, ale nie wykluczam, że to się zmieni w przyszłości. Sama doceniłabym taką kartkę. :)

 2. bela bela

  Kartek nie wysyłam. ;) Ale prezenty w tym roku staram się zapakować oryginalnie. :) Żadnych gotowych torebek na prezenty!

  • Julia Julia

   Tak trzymać Bela! :)
   Polecam zatem szary papier i pieczątki z ziemniaka, np. pokryte złotym lub srebrnym brokatem. Efekt powalający! Albo biało-czarna gazeta ze stemplami z czerwonego brokatu. Również wyjątkowy efekt.

   • bela bela

    Ja powycinałam różne kształty (gwiazdki, choinki, serduszka itp.) z kolorowego papieru. Prezenty zapakowałam w biały papier i przykleiłam moje wycinanki. Kupiłam też malutkie czerwone bombeczki i przywiązałam do niektórych prezentów. :)
    Bliżej Świąt planuje jeszcze przymocować żywe gałązki do części paczuszek. :)

    • Julia Julia

     Belo, tak mi mów! W mojej wyobraźni prezenty wyglądają magicznie…

 3. monika06 monika06

  na foremki to bym chyba w życiu nie wpadła! zawsze się dłubało nożykiem żeby cokolwiek wyszło i to kilka razy nawet a tu prosze jaka metoda!!!

  • Julia Julia

   Moniko, pamiętaj proszę, że jestem osobnikiem o wyjątkowym upośledzeniu manualnym… Do niczego co wymagałoby choćby podstawowych umiejętności bym Was nie namawiała ;)
   Grunt to zrobić, a się nie narobić :D

   • monika06 monika06

    oj tak! byleby szybko, sprawnie i na temat;)
    jak wiadomo zawsze czas nas goni;)

    • Julia Julia

     Te zdjęcia Moniko, to twór mój i 1,5 rocznej Łucji. Przyznasz, że MUSI to być banalne, skoro wyszło. Moim skromnym zdaniem nawet ładnie :)

 4. oleandra oleandra

  Ale super pomysly. Pieczatki sa genialne, dzis sie pobawimy, bo brak sniegu i troszke sie nudzi….

Zobacz również