Zabawy z wyobraźnią – ozdoby wielkanocne

Ku mojemu zdziwieniu niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla religii katolickiej to właśnie Wielkanoc jest najważniejszym Świętem, a nie najhuczniej obchodzone w roku Boże Narodzenie. Nie mniej i do jednego i drugiego warto odpowiednio się przygotować. Dziś, wraz ze swoimi pociechami, proponuję wykonać kilka ozdób, które z pewnością ucieszą rodzinę w trakcie śniadania Wielkanocnego.

Karta z życzeniami (wersja dla najmłodszych dzieci)

Zapotrzebowanie:

 • Brystol kolorowy
 • Wydrukowane szkice napisów (np. wesołego alleluja, mokrego dyngusa, wesołych świąt itp.), jajka, zajączka (ew. baranka, kurczaka itp.)
 • Serwetka
 • Klej, nożyczki, kredki, farby
 • Ewentualnie dziurkacz ozdobny

Wykonanie:
Dziecko prosimy o pokolorowanie szkiców napisów. W tym czasie wycinamy kształt pustego jajka, jajka z życzeniami. Kiedy dziecko pokoloruje napisy, wycinamy je.

Brystol składamy na pół. Kolejno przyklejamy wycięte elementy: na froncie napis „wesołego alleluja”, wewnątrz po lewej stronie puste jajko, po prawej z życzeniami. Zdobimy stronę napisami, np. imionami dzieci, które daną kartkę będą wysyłały.

rys1

Na ostatniej stronie przyklejamy napis np. „mokrego dyngusa”. W dowolnych miejscach pozwalamy dziecku nakleić zdobienia wycięte dziurkaczem ozdobnym. Na koniec kształt zajączka smarujemy klejem i prosimy dziecko o przyłożenie serwetki. Ważne, aby rozwarstwić serwetkę i użyć jedynie kolorowej warstwy. Kiedy klej wyschnie, wycinamy kształt zajączka i prosimy dziecko o przyklejenie go na froncie naszej kartki. (rys. 1)

Pozostaje już tylko ubrudzić dziecięcą dłoń farbą i odcisnąć na „pustym” jajku wewnątrz karty. Ze względu na dużą ilość kleju należy przynajmniej przez noc umieścić kartę pomiędzy stronicami obszernej książki.

Wyjątkowa karta z życzeniami gotowa!
Starszym dzieciom można powierzyć więcej czynności i dać szansę na dowolność, a także nanoszenie własnych rysunków.

Pisanka z pierwszych stron gazet

Zapotrzebowanie:

 • Strona szarej gazety (wyborcza, rzeczpospolita, itp.)
 • Jajko ugotowane na twardo
 • Klej do papieru, nożyczki

Wykonanie:
Z szarej gazety wycinamy chaotycznie małe kawałeczki (najlepiej zawierające gęsty druk). Jajko smarujemy klejem i kolejno przyklejamy kawałki gazety. Kiedy całe jajko jest szczelnie oklejone, możemy dodatkowo ozdobić je wyciętymi pojedynczymi literkami, tworząc napis, np. Alleluja!

Jeśli w naszym guście są jajka kolorowe możemy tą samą techniką wykonać pisankę, ale wykorzystując serwetkę. W tym roku wyjątkowo modne są te z wzorami wycinanek łowickich. Pamiętajcie jednak aby usunąć warstwę spodnią serwetki.

Podstawki pod jajka

rys2

Zapotrzebowanie:

 • Wytłoczki po jajkach
 • Nożyczki, klej, marker
 • Ozdoby, np. piórka, czerwony filc lub brystol, kokardka, ew. papier kolorowy.

Wykonanie:
Z wytłoczki wycinamy fragment zawierający pełne 2 miejsca na jajka. Jedną wypustkę traktujemy jako ogon kury, drugą jako głowę. Pozostałe nieco obcinamy, aby były niższe (jednak aby utrzymały bezpiecznie jajka). W ogon możemy wetknąć kilka piórek, kokardkę.

Wszystko zależy od naszej inwencji. Jeśli nie dysponujemy piórkiem, możemy go stworzyć z papieru kolorowego. Należy wówczas dość wąski pasek z jednej strony ponacinać gęsto pod kątem. Z czerwonego brystolu wycinamy: owal, trójkąt i trapez. Owal przyklejamy poniżej dzioba (jest to tzw. dzwonek). Z podstawy wyciętego trójkąta wyznaczamy zakładkę, którą nacinamy w połowie. Powstałe skrzydełka wyginamy w odwrotnych kierunkach. Tak przygotowany dziób doklejamy powyżej dzwonka. Po jego bokach robimy markerem 2 kropki, tworząc oczy. Grzebień wykonujemy z trapezu. Krótszą podstawę przygotowujemy tak jak dziób. Dłuższą nacinamy w ząbki. Przyklejamy na szczycie wytłoczki. Możemy podczas przyklejania nieco nagiąć skrzydełka, aby grzebień był bardziej zaokrąglony. (rys. 2)

Pudełko na jajka

rys3

Zapotrzebowanie:

 • Puste pudełko, np. po ziółkach
 • Serwetki
 • Klej, nożyczki
 • Ew. papier kolorowy do dodatkowego ozdobienia

Wykonanie:
Z serwetki odejmujemy spodnią, białą warstwę. Kolorową naklejamy możliwie na jak największej części pudełka (np. cały wierzch ze skrzydełkiem, ściankę pleców, spód i ściankę frontową pudełka). Docinamy nadmiar serwetki. Zaklejamy boki pudełka.

Do środka możemy włożyć siano, watę lub jakąkolwiek „wyściółkę”. Tak przygotowane pudełko można wypełnić pisankami i np. wręczyć komuś w prezencie. Można ozdobić dodatkowo przykrywę pudełka, tworząc z papieru kolorowego bardzo cienkie dwa paski. Za pomocą nożyczek z pasków tworzymy zawinięte wstążki. Naklejamy centymetrowe paski brzegów wstążek na siebie, tworząc dwie oddzielne spiralki. Gotowe. (rys. 3)

Kogut/kura ozdobna

rys4

Zapotrzebowanie:

 • Rolka po papierze toaletowym
 • Brystol kolorowy
 • Klej, nożyczki, czarny flamaster

Wykonanie:
Na 3 arkuszach kolorowego papieru odrysowujemy dłoń dziecka lub swoją. Wycinamy. Nakładamy wszystkie dłonie na siebie, tak aby palce kolejnej dłoni znajdowały się w przestrzeniach pierwszej. Sklejamy w środkowej części dłoni. Tak powstały ogon przyklejamy do rolki po papierze. Od frontu tworzymy głowę i twarz naszej kury lub koguta. Wycinamy dwie pary kółek różnej wielkości. Naklejamy mniejsze kółko w większe, a flamastrem dorysowujemy środek. Oczy przyklejamy do rolki. Dziób tworzymy, wycinając trójkąt i tworząc zakładki jak w przypadku podstawki pod jajka w kształcie kury. Z tą różnicą, że od czubka trójkąta do miejsca nacięcia składamy trójkąt. Da to złudzenie „obfitego” dzioba. Pozostaje nam jeszcze wyciąć z czerwonego papieru stopy kury. Doklejamy je do rolki zakładkę z klejem, zawijając do wnętrza rolki. (rys. 4)

Pierścień do serwetek

rys5

Zapotrzebowanie:

 • Brystol kolorowy
 • Klej, nożyczki, flamastry, linijka, ołówek

Wykonanie:
Odmierzamy i szkicujemy ok. 10 centymetrowy pasek (szerokości ok. 2cm.). Na jego końcach dorysowujemy jednakowe 2 jajka. Z jednej strony paska jajko powinno rozpoczynać się „od dołu”, z drugiej „od góry”. Wycinamy całość. W połowie jajek robimy nacięcie do osi jajka. Zawijamy, zakładając jajo na jajo. Proponuję za pomocą flamastrów ozdobić jajka i pasek. Gotowe. Tak proste pierścienie może wykonać nawet roczne dziecko umiejące trzymać kredkę. Możemy pozwolić dziecku pomazać po kartce z naszkicowanymi pierścieniami, następnie je wyciąć. W przykładowym zdjęciu pokusiłam się o wersję zdobienia dziecięcego. (rys. 5)

Przygotowania przedświąteczne nie muszą być tylko wertowaniem książek kucharskich. Można wprowadzając elementy ozdobne, stworzyć w domu atmosferę świąteczną, radosną i co najważniejsze – wiosenną. Proponowane przeze mnie ozdoby mogą w większości wykonać naprawdę małe dzieci. Im starsze, tym więcej prac można im powierzyć lub możecie podnieść im poprzeczkę. Tak czy inaczej wspólnie spędzone chwile przyniosą mnóstwo radości, a efekt pracy podziwiać będą mogli wszyscy nasi bliscy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Julia. Jestem mamą dwóch żywiołowych księżniczek - Łucji i Barbary. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy jestem mamą z innej planety. Kocham swoje córki i właśnie dlatego stosuję dyscyplinę, okazuję miłość, ale też niezadowolenie. Uprawiam wariactwa, kiedy jest na to pora, a kiedy trzeba odsuwam je na bok żeby zrobić obiad czy wypić kawę. Nie stosuję tzw. bezstresowego wychowywania, bo jego "efekty" widziałam (i widzę) i odczułam w pracy zawodowej (od prawie dekady uczę dzieci w różnym wieku – od przedszkola po liceum i dorosłych, z różnych środowisk). Wychodzę z założenia, że człowiek musi poznać życie żeby wiedzieć z czym będzie się mierzył przez następnych kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. kinia kinia

  Uwielbiam ten czas, kiedy razem robimy kartki :) Są o niebo lepsze od tych gotowych :) Dzięki za pomysły!