Propozycji ozdób choinkowych i świątecznych jest tak wiele, że wystarczyłoby na pokaźnych rozmiarów książkę. Każdy niemal region Polski posiada swoje, ludowe metody, techniki i rodzaje bombek i łańcuchów choinkowych oraz ozdób na stoły, okna itp. itd. Wpływy zagraniczne również są widoczne, a ich metody dostępne. Dlatego też temat „ozdób choinkowych” celowo dzielę na odrębne artykuły, aby przedstawić Wam jak najwięcej możliwości na wspólne przygotowania świąteczne.
Wpływ rodzinnego przygotowywania świąt na relacje między domownikami jest tak oczywisty, że chyba nie muszę wymieniać. Poza jednak emocjonalnymi atutami posiada niewątpliwie inne, jak: święty spokój od ciekawskiego dziecka, które zamiast pomagać, utrudnia nam przygotowania domu, sprzątanie czy gotowanie. Dodatkową zaletą jest coroczna oryginalność ozdób, których jakość wykonania i pomysłowość „rosną” wraz z dzieckiem.
Poniżej przedstawiam jedynie kilka spośród nastu możliwości. Wybrałam tradycyjne, według mnie najprostsze w wykonaniu i takie, które wymagają najmniej materiałów.
Łańcuch z papieru kolorowego
Zapotrzebowanie:
- Papier kolorowy (może być w 1 kolorze lub wielokolorowy)
- Klej do papieru
- Nożyczki, linijka
Wykonanie:
Z papieru kolorowego wycinamy paski o jednakowej szerokości (ok. 1,5 cm) i długości (5 – 6 cm wystarczy). Z pierwszego tworzymy pierścień, końce sklejając klejem. Kolejne przewlekamy i sklejamy identycznie jak pierwszy. Możemy dodatkowo ozdobić łańcuch, wplatając elementy jak gwiazdki, kwiatki, dzwoneczki czy inne (rys.1).
Łańcuch z bibuły/krepiny
Zapotrzebowanie:
- Bibuła/krepina w dwóch kolorach (może być w jednym kolorze)
- Klej
- Nożyczki, linijka
Wykonanie:
Z bibuły/krepiny wycinamy dwa długie paski o szerokości ok. 1,5 – 2 cm. Paski sklejamy na jednym z końców, układając je do siebie prostopadle (pod kątem prostym). Następnie składamy na przemian, w harmonijkę. Końce ponownie sklejamy. Całość mocno ściskamy. Gotowe (Rys. 2).
Łańcuch z makaronu i krepiny
Zapotrzebowanie:
- Makaron w kształcie rurek (np. penne) oraz w kształcie kokardek
- Sznurek/kordonek/włóczka
- Krepina
- Igła, nożyczki, farby
Wykonanie:
Najpierw malujemy makaron w wybrane kolory. Możemy dodatkowo namalować kropeczki, paseczki, krateczkę itp. Z kolorowej krepiny wycinamy paski o szerokości ok. 2 cm, które składamy wielokrotnie, a następnie wycinamy z nich kółka. Powstałe krążki nacinamy dookoła na krawędziach. Nawlekamy na igłę włóczkę (lub kordonek, czy sznureczek) i kolejno makaron i krepinę. Makaron kokardki mocujemy, zawiązując na nim supełek (a najlepiej dwa). Na koniec nacięte brzegi kółek z krepiny lekko „czochramy”, aby nadać efekt puszystości (rys.3).
Girlanda z papieru
Zapotrzebowanie:
- Kilka kartek kolorowego papieru
- Klej, nożyczki, ołówek
- Talerzyk deserowy na wzór
Wykonanie:
Z kolorowego papieru odrysowujemy od talerzyka kształt koła (jeśli posiadasz, możesz użyć cyrkla). Po wycięciu koło składamy na 4 równe części. Na dwóch brzegach zaznaczamy centymetrowy margines. Nacinamy z obu stron (rys. 4, krok 4), pamiętając aby nie przeciąć przeciwległego marginesu. Koło rozkładamy i formujemy girlandę, sklejając ze sobą środek i brzeg ostatniego paska. Po doklejeniu kilku takich form uzyskamy piękną ażurową girlandę. Możemy stworzyć girlandę również z kwadratu (rys. 5).
Łańcuch ze słomek i krepiny
Zapotrzebowanie:
- Kilka słomek jednego koloru (lub kilku kolorów) – możemy zastąpić je pomalowanym makaronem typu penne
- Krepina dowolnego koloru/kolorów – możemy zastąpić je papierkami np. po cukierkach
- Igła, grubsza nitka np. kordonek/włóczka
- Nożyczki, linijka, ołówek
Wykonanie:
Słomki tniemy na równe kawałki, unikając części giętkiej. Krepinę tniemy w niewielkie prostokąty (mniej więcej wielkości papierka po krówkach) i składamy w harmonijkę (ok. 5 mm). Ściskamy pośrodku, przekłuwamy igłą i nawlekamy na nić. Następnie nawlekamy kawałek słomki (lub makaronu, mogą też być to 2 kawałki) i znów krepinę. Czynność postarzamy aż do uzyskania żądanej długości. Efekt zdobny kokardek z krepiny możemy zwiększyć, jeśli poprzecznie nałożymy na siebie 2 kokardki. Dodatkowym zdobieniem mogą być koraliki nawlekane przed każdym kawałkiem słomki lub krepiny (rys. 6).
W kolejnej części przypomnę kilka prostych i dobrze Wam znanych sposobów na wykonanie różnego rodzaju zawieszek na choinki i techniki wykonania bombek.
Świetne…Oby nam się chciało ;)
Na pewno zrobimy chociaż jeden :) Może pochwalimy się nawet zdjęciem :)
Czekamy:)
Mario – z niecierpliwością czekam na zdjęcie :)
dwa pierwsze łańcuchy pamietam jeszcze z dziecinstwa:) A reszte aż żal nie zrobić:)
Wykorzystam pomysł na wykonanie girland z papieru do ozdoby choinki i klasy na święta. Zabrakło mi sposobu na wykonanie dużych gwiazd z papieru. Ja tego nie umiem robić, ale na szczęście moje dzieciaki to potrafią. Może w końcu mnie nauczą ;)
Chyba też czuję się zmotywowana :)
Świetny artykuł :) Super że jest ktoś taki ja Ty :)