Zabawy z wyobraźnią – wielkanocne szaleństwa

Wielkanoc tuż, tuż. Każda gospodyni w planach ma mycie okien, sprzątanie z serii „sięgaj tam, gdzie wzrok (na co dzień) nie sięga” oraz gotowanie jak dla pułku wojska. Jeśli jednak, z jakiś przyczyn nie macie tak obfitych planów lub po prostu postanowicie dać sobie odrobinę wytchnienia, proponuję kilka uroczych i super prostych „robótek”, które tworząc wraz z dzieckiem, dadzą Wam radość, udekorują dom i wpuszczą świąteczny nastrój pod Wasze strzechy.

Koszyczek wielkanocny

Materiały potrzebne:

 • karton
 • ołówek, linijka
 • nożyczki, klej w sztyfcie

koszyczek
Wykonanie:

Na kartonie odmierz kwadrat wielkości 18x18cm (lub zwielokrotniony). Podziel go na 9 jednakowych kwadratów (6x6cm). Dwa brzegi natnij tak, aby po obu stronach były po 3 oddzielne kwadraty. Środkowe zagnij do góry, tworząc bok koszyczka. Dwa pozostałe doklej częściowo. Następnie z kartonu wytnij pasek o szerokości max. 2 cm. Dostosuj jego długość do dziecka. Doklej, aby zasłonić miejsca sklejenia kwadratów. Gotowe! Możesz udekorować swój koszyczek lub pozostawić w prostej formie. (rys.1)

Kurczaczek wielkanocny

Materiały potrzebne:

 • dwa różnej wielkości żółte pompony
 • dwa żółte piórka
 • dwa małe kawałki filcu (pomarańczowy lub czerwony)
 • dwa plastikowe oczka (jeśli nie masz, mogą być kółka wycięte z papieru ze źrenicą domalowaną flamastrem)
 • nożyczki, klej w sztyfcie

kurczaczek
Wykonanie:

Z większego kawałka filcu wytnij podstawę kurczaczka z nóżkami. Na nią naklej większy pompon. Dwa piórka doklej „na zakładkę” na pompon i doklej mniejszy na górze. Mniejszy kawałek filcu złóż na pół i wytnij trójkąt. Przymocuj miejsce zgięcia klejem do mniejszego pompona tworząc dziób. Doklej oczka (użyj dużo kleju). Piękny ten kurczaczek, prawda? (rys.2)

Króliczek wielkanocny

Materiały potrzebne:

 • rolka po papierze toaletowym
 • kolorowy papier w dwóch różnych wzorach (mogą też być gładkie)
 • trzy kawałki nitki (ok. 15cm każda)
 • mały pompon dowolnego koloru
 • dwa plastikowe oczy
 • kawałek filcu
 • flamaster, nożyczki, klej w sztyfcie, linijka, taśma klejąca, klej wikol

zajączek
Wykonanie:

Dostosuj wielkość kolorowego papieru tak, aby objęła całą rolkę wraz z zakładkami u góry i u dołu rolki. Wytnij z drugiego kolorowego papieru uszy. Na filcu obrysuj obwód rolki, dorysuj nogi, wytnij całość aby była w jednym kawałku. Nitki zamocz w kleju wikol, palcami ściągnij nadmiar kleju i odstaw do wyschnięcia w rozprostowanej wersji. Rolkę posmaruj klejem i otocz papierem kolorowym. Zakładki natnij po krzyżu i zawiń do środka rolki. Jeśli skrzydełka nie będą się kleiły, pomóż sobie taśmą klejącą. Filc posmaruj obficie klejem w miejscu gdzie będzie się rolka z nim stykała. Sklej oba elementy. Za pomocą taśmy klejącej wewnątrz rolki doklej uszy zajączka. Przeschnięte (i usztywnione) nitki połącz i na środku obficie posmaruj klejem. Przymocuj w miejscu nosa zajączka. Ułóż aby tworzyły wąsy, nadmierną długość odetnij. Przyklej pompon jako nos króliczka w miejscu, w którym także są przyklejone wąsy. Doklej powyżej oczy. Gotowe! (rys. 3)

Kartka Wielkanocna

kartka

Materiały potrzebne:

 • karton w dowolnym kolorze jako nasza kartka
 • serwetka w dowolnym świątecznym wzorze (np. z pisankami)
 • kawałek waty
 • brązowy karton do wykonania koszyczka i bazi
 • żółta kartka do wykonania kurczaczka i kawałek czerwonej
 • 1 plastikowe oko
 • 2 dowolnego koloru piórka
 • życzenia wydrukowane lub napisane na kartce (wielkości mniejszej niż połowa kartonu będącego kartką)
 • napisy „Wielkanoc” z imionami dzieci, z datą (dowolnie)
 • kredki, klej w sztyfcie, nożyczki, nożyk, ołówek, flamaster

Wykonanie:

Zacznijmy od okładki. Z żółtej kartki wytnij obrys ciała kurczaczka. Z czerwonej kartki wytnij dziób. Naklej ciało i dziób na okładkę kartki. Przy kuperku nie doklejaj. Obficie posmaruj klejem końce piórek i wsuń w miejsce kuperka kurczaczka. Dociśnij. Doklej oko, a za pomocą flamastra dorysuj kurczakowi nogi i zarys skrzydełka. Wewnątrz kartki znajduje się koszyczek z pisankami i baziami. Narysuj na brązowym kartonie kontur koszyczka. Nożykiem wytnij środek, nożyczkami resztę. Naklej koszyczek na serwetkę z wzorem pisanek. Odetnij nadmiar serwetki. Całość naklej na wewnętrzną część kartki. Doklej wycięte z brązowego papieru cienkie paski tworzące gałązki bazi. Z waty uformuj niewielkie kuleczki i przyklej w dowolnych miejscach. Na prawej stronie, wewnątrz kartki naklej życzenia i pokolorowane przez dziecko literki z imieniem/imionami (może być również napis „wesołych świąt” i in. Na końcu możesz nakleić napis „Wielkanoc”, datę, a także kilka jajek wyciętych z serwetki, której użyliśmy do koszyczka. (rys. 4)

Jeśli nawet kartka dojdzie po Świętach, myślę, że i tak warto ją wykonać i wysłać. Ta ginąca tradycja składania życzeń rodzinie mieszkającej daleko właśnie w formie kartek z życzeniami świątecznymi jest warta pielęgnowania. Wykonana przez dziecko dostarczy bliskiej nam osobie ogromu radości i ciepła, a te przecież są istotą Świąt Wielkanocy.

Korzystając z okazji życzę WSZYSTKIM Rodzicom cierpliwości, radości i czerpania satysfakcji z bycia Rodzicem, a także szukania tego dziecka w sobie. Dziś możemy sobie pozwolić na więcej niż jak sami byliśmy dziećmi. Dziś jest więcej wszystkiego, zatem korzystajmy z tego!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Julia. Jestem mamą dwóch żywiołowych księżniczek - Łucji i Barbary. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy jestem mamą z innej planety. Kocham swoje córki i właśnie dlatego stosuję dyscyplinę, okazuję miłość, ale też niezadowolenie. Uprawiam wariactwa, kiedy jest na to pora, a kiedy trzeba odsuwam je na bok żeby zrobić obiad czy wypić kawę. Nie stosuję tzw. bezstresowego wychowywania, bo jego "efekty" widziałam (i widzę) i odczułam w pracy zawodowej (od prawie dekady uczę dzieci w różnym wieku – od przedszkola po liceum i dorosłych, z różnych środowisk). Wychodzę z założenia, że człowiek musi poznać życie żeby wiedzieć z czym będzie się mierzył przez następnych kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. MM MM

  Fajne pomysły.

 2. alutka alutka

  A gdzie dostać takie żółte pompony? Bo nie wiem ;)

  • Julia Julia

   Takie (i wiele innych) pompony bez problemu kupisz w sklepie z artykułami szkolnymi. Paczka dużych pomponów to koszt ok. 3-4 zł za 10-20 szt. Są dostępne we wszystkich możliwych kolorach i wielkościach, łącznie z takimi ze świecącymi nitkami :)