Zabawa jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego, stanowi sens życia małego dziecka oraz daje jemu mnóstwo radości. Elementy zabawy można wykorzystać jako metodę wspomagania rozwoju dziecka, a także jako element diagnozy i terapii dziecka. Zabawa spełnia różne funkcje, m.in. wychowawczą, kształcącą, diagnostyczną, a także terapeutyczną. Chciałabym szerzej napisać o terapeutycznych zaletach zabawy.
Po co nam zabawa?
Podczas zabawy dziecko może bezpiecznie ujawnić swoje emocje, zwłaszcza te negatywne. Obserwując bawiące się dziecko, możemy poznać jego potrzeby, pragnienia, zainteresowania, frustracje, lęki oraz sposoby radzenia sobie z tymi różnymi emocjami. Czas zabawy pozwala na uwolnienie się od napięć. Zwłaszcza terapia zabawowa jest polecana dzieciom nadpobudliwym, agresywnym, wycofanym, nieufnym.
Jak się bawić z dzieckiem?
Dorosły stwarza przestrzeń do zabawy, daje dużo czasu i rekwizyty. Dziecko w zabawie nie czuje się oceniane ani przymuszane, jest to miejsce i czas, w którym powinno czuć się bezpiecznie i swobodnie. Dziecko w zabawie poznaje lepiej świat, ale przede wszystkim samego siebie-swoje możliwości i ograniczenia. Zabawa może wzbogacać życie uczuciowe dziecka, wzmacniać jego samodzielność oraz stabilizację uczuciową.
Jak nawiązać lepsze relacje z dzieckiem?
Zabawy przeze mnie przedstawione może przeprowadzić terapeuta podczas zajęć psychologicznych, ale również rodzic bawiący się z dzieckiem w domu. Te zabawy terapeutyczne przeprowadzone przez rodzica mają na celu m.in. nawiązanie lepszej relacji z własnym dzieckiem, bliższe poznanie go, wskazanie sposobów bezpiecznego odreagowania napięć, wzbudzenie zaufania w stosunku do siebie.
Oto przykład zabaw wspierających rozwój emocjonalny dziecka.
Staram się bawić z maluchami tyle, ile mogę na podłodze, wśród zabawek. W końcu po to zostałam rok w domu, żeby spędzić z nimi czas, a nie żeby mieć lśniący i pachnący dom na medal.
Podłoga to też dla mnie najwygodniejsze miejsce ;)
Dziękuję bardzo za pomocny artykuły
Dziękuję :)