Zabawy terapeutyczne – wspierające rozwój emocjonalny dziecka

Zabawa jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego, stanowi sens życia małego dziecka oraz daje jemu mnóstwo radości. Elementy zabawy można wykorzystać jako metodę wspomagania rozwoju dziecka, a także jako element diagnozy i terapii dziecka. Zabawa spełnia różne funkcje, m.in. wychowawczą, kształcącą, diagnostyczną, a także terapeutyczną. Chciałabym szerzej napisać o terapeutycznych zaletach zabawy.

Po co nam zabawa?

child-84548_1280Podczas zabawy dziecko może bezpiecznie ujawnić swoje emocje, zwłaszcza te negatywne. Obserwując bawiące się dziecko, możemy poznać jego potrzeby, pragnienia, zainteresowania, frustracje, lęki oraz sposoby radzenia sobie z tymi różnymi emocjami. Czas zabawy pozwala na uwolnienie się od napięć. Zwłaszcza terapia zabawowa jest polecana dzieciom nadpobudliwym, agresywnym, wycofanym, nieufnym.

Jak się bawić z dzieckiem?

Dorosły stwarza przestrzeń do zabawy, daje dużo czasu i rekwizyty. Dziecko w zabawie nie czuje się oceniane ani przymuszane, jest to miejsce i czas, w którym powinno czuć się bezpiecznie i swobodnie. Dziecko w zabawie poznaje lepiej świat, ale przede wszystkim samego siebie-swoje możliwości i ograniczenia. Zabawa może wzbogacać życie uczuciowe dziecka, wzmacniać jego samodzielność oraz stabilizację uczuciową.

Jak nawiązać lepsze relacje z dzieckiem?

Zabawy przeze mnie przedstawione może przeprowadzić terapeuta podczas zajęć psychologicznych, ale również rodzic bawiący się z dzieckiem w domu. Te zabawy terapeutyczne przeprowadzone przez rodzica mają na celu m.in. nawiązanie lepszej relacji z własnym dzieckiem, bliższe poznanie go, wskazanie sposobów bezpiecznego odreagowania napięć, wzbudzenie zaufania w stosunku do siebie.

Oto przykład zabaw wspierających rozwój emocjonalny dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nazywam się Ewelina Musiał-jestem psychologiem i pedagogiem. Od wielu lat pracuję z dziećmi. Prowadzę zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych w Centrum Edukacyjnym Ideownia, udzielam konsultacji rodzicom, piszę artykuły psychologiczne na temat rozwoju i wychowania dzieci. Zajmuję się także, jako psycholog, pracą z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnością - indywidualna terapia z dzieckiem, wsparcie psychologiczne rodziców. Interesuję się zwłaszcza terapią poprzez zabawę oraz terapią poznawczo-behawioralną. Praca z dziećmi, wspomaganie ich rozwoju, odkrywanie z nimi nowych możliwości daje mi niesamowitą satysfakcję. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwuletniej Weroniki. Wolny czas spędzam z rodziną-spacerujemy po lesie, jeździmy na wycieczki rowerowe.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. młoda mama młoda mama

    Staram się bawić z maluchami tyle, ile mogę na podłodze, wśród zabawek. W końcu po to zostałam rok w domu, żeby spędzić z nimi czas, a nie żeby mieć lśniący i pachnący dom na medal.

    • Dorota Dorota

      Podłoga to też dla mnie najwygodniejsze miejsce ;)