7 pomysłów na zabawy na niepogodę

Zabawa w polowanie

Rodzice proszą dziecko, by opuściło na chwilę pokój. W tym czasie układają w nim w wielu miejscach ziarna fasoli lub cukierki (małe przedmioty). Zadanie polega na odnalezieniu jak największej ilości wybranych przedmiotów w jak najkrótszym czasie. Zabawa jest ciekawsza, gdy może w niej brać udział kilkoro dzieci.

Domowy teatr

W domu można się pobawić w teatr. To zajęcie, które pozwoli ciekawie spędzić kilkadziesiąt minut, planując zarówno wygląd poszczególnych postaci, przebieg zdarzeń, jak również na końcu wystawianie przedstawień.

Zabawę możecie rozpocząć od stworzenia pacynki. Dzieci uwielbiają planowanie wyglądu kukiełek. Nie potrzeba przy tym ani zbyt dużych nakładów pieniędzy, ani szczególnych zdolności.  Wystarczy sięgnąć po skarpetę nie od pary, włóczkę, kawałki starych materiałów, koralików, guzików.

Można również pobawić się inaczej: zamiast pacynek, którymi „steruje” dziecko, aktorem może być sam maluch. Przedstawieni może być zainspirowane wcześniej przeczytanym opowiadaniem lub bajką. Może być również stworzone w Waszej wyobraźni.

Zrób sobie biżuterię

Nieco starszym dzieciom można zaproponować wykonywanie biżuterii. Jak? To już zależy od nas samych. Ciekawym pomysłem jest wspólne tworzenie bransoletek z muliny, można również sięgnąć po gotowe zestawy do wykonywania bransoletek z koralików. Niech dziecko samo wybierze kolory, sposób zestawienia. W trakcie zabawy liczy się wspólnie spędzony czas, ostatecznie powstały produkt nie musi być doskonały.

A co zaproponować chłopcu? Jeśli nie zachwyci go tworzenie biżuterii dla mamy, można zdecydować się na wycięcie z tektury korony króla, pomalowanie jej i ozdobienie, a następnie wykorzystanie jej w trakcie domowej zabawy, na przykład w teatr.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. koza w rajtuzach koza w rajtuzach

  Tej wiosny deszczowej i kaloszowej na pewno się przydadzą te propozycje, my dzisiaj cały dzień w domu siedzimy, dlatego coś bedzie trzeba zrobic

 2. Madzik Madzik

  Będąc małym dzieckiem uwielbiałam takie zabawy, gdy układało się dłonie przy ścianie…To zazwyczaj sprawdzało się wieczorem, miało w sobie coś z tajemnicy…to były piękne chwile

 3. Mala Mala

  teraz pogoda taka nieobliczalna, ze pomysly moga sie przydac

 4. kaja kaja

  „to klasyczna zabawa, która sprawia małym dzieciom wiele przyjemności. Co ciekawe z przyjemnością bawią się w nią również dzieci” albo „starsze dzieci” bo tak zdania są bez sensu.
  nie mniej za kilka pomysłów jak i sam artykuł dziękuje;)

 5. Daria Daria

  Bardzo podoba mi się pomysł z gotowaniem na talerzu.Muszę ten sposób koniecznie wypróbować,
  bo moja córka stała się strasznym niejadkiem:(
  Ja dodam do tego zabawy plastyczne typu lepienie figurek z masy solnej,plasteliny

 6. Monika Monika

  Bardzo podoba mi się pomysł z zabawą jaki to zapach? Dodatkowo można wykorzustać tutaj zmysł smaku naszego dziecka. Jeśli nie uda się odgadnąć danej rzeczy za pomocą węchu to niech weźmie i spróbuje. Świetne!