7 pomysłów na zabawy na niepogodę

Jeśli lubicie, możecie liczyć krople na szybie i wpatrywać się, jak moknie ulubiona ślizgawka. W takim wypadku nie powinniście czytać tego artykułu.

Jednak jeśli wolicie spędzać czas w kreatywny sposób i nie zastanawiać się ze strachem w oczach, czym zajmiecie dzieci w niepogodę, to koniecznie przeczytajcie.

Maluchy nie muszą snuć się po domu, a Wy nie musicie słuchać marudzenia. Te pomysły pomogą Wam spędzić miło nawet szczególnie bury dzień.

Cienie na ścianach

To zabawa, którą zainicjować można właściwie wszędzie. Wystarczy kawałek ściany, lampka i wolne ręce. Potrzeba też nieco wyobraźni lub po prostu małej ściągawki, jak układać dłonie. Kilka pomysłów na grafice na dole.

cienie na ścianie

Talerz marzeń

A gdyby tak pobawić się w gotowanie na papierze? Ta zabawa szczególnie może się spodobać rodzicom niejadka.

Jest bardzo prosta: bierzemy papierowy talerzyk, wycinamy z gazet różne produkty spożywcze lub malujemy je, tworząc swój wymarzony posiłek.

Następny krok? Gdy przyjdzie czas posiłku, maluch niech zgłosi się ze swoim talerzem i je dokładnie to, co wcześniej dla siebie wybrał. W międzyczasie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście posiłki przygotowali wspólnie lub jak trzeba, udali się na zakupy…

Jaki to zapach?

Do tej zabawy potrzebujemy kilku takich samych pudełeczek. Do każdego z nich wkładamy coś aromatycznego: odrobinę kawy, kakao, ziół, mydła, itd. Zabawa polega na odgadnięciu co znajduje się w opakowaniu (najlepiej bez patrzenia).

Co to jest?

To klasyczna zabawa, która sprawia małym dzieciom wiele przyjemności. Co ciekawe z przyjemnością bawią się w nią również starsze dzieci. Polega ona na włożeniu do dużego worka różnych przedmiotów i rozpoznawania ich bez patrzenia przy pomocy dotyku. Rodzaj przedmiotów można dobrać do wieku dziecka, a całą rozrywkę połączyć z opisywaniem tego, co dziecko czuje. W ten sposób można ćwiczyć jednocześnie zasób słownictwa, wspomagając rozwój mowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. koza w rajtuzach koza w rajtuzach

  Tej wiosny deszczowej i kaloszowej na pewno się przydadzą te propozycje, my dzisiaj cały dzień w domu siedzimy, dlatego coś bedzie trzeba zrobic

 2. Madzik Madzik

  Będąc małym dzieckiem uwielbiałam takie zabawy, gdy układało się dłonie przy ścianie…To zazwyczaj sprawdzało się wieczorem, miało w sobie coś z tajemnicy…to były piękne chwile

 3. Mala Mala

  teraz pogoda taka nieobliczalna, ze pomysly moga sie przydac

 4. kaja kaja

  „to klasyczna zabawa, która sprawia małym dzieciom wiele przyjemności. Co ciekawe z przyjemnością bawią się w nią również dzieci” albo „starsze dzieci” bo tak zdania są bez sensu.
  nie mniej za kilka pomysłów jak i sam artykuł dziękuje;)

 5. Daria Daria

  Bardzo podoba mi się pomysł z gotowaniem na talerzu.Muszę ten sposób koniecznie wypróbować,
  bo moja córka stała się strasznym niejadkiem:(
  Ja dodam do tego zabawy plastyczne typu lepienie figurek z masy solnej,plasteliny

 6. Monika Monika

  Bardzo podoba mi się pomysł z zabawą jaki to zapach? Dodatkowo można wykorzustać tutaj zmysł smaku naszego dziecka. Jeśli nie uda się odgadnąć danej rzeczy za pomocą węchu to niech weźmie i spróbuje. Świetne!