Trzylatek, który jeszcze nie chodzi do przedszkola lub nie będzie tam uczęszczał w przyszłości, może mieć niespożytą energię do zabawy. Rodzic lub opiekun powinien wykazać się sprytem i kreatywnością, by zaproponować takie zabawy dla trzylatka, które pozwolą dziecku poznawać świat, sprostają jego potrzebom ruchu i zorganizują mu czas.
Chodzi o to, by razem się „zanurzyć w wybraną czynność”, w taki sposób, by sprawiała ona przyjemność. Gdy czujesz, że się zmuszasz lub nudzisz, warto spróbować czegoś innego, tego, co obojgu Wam sprawi radość. Mogą być to „siłowanki”, „zapasy” na podłodze, niczym nieograniczone zabawy fizyczne, jak również bardziej skomplikowany zabawy dla trzylatka dostosowane do jego wieku.
Zabawy dla trzylatka: memory
Nie musisz mieć zestawu Memory ze sklepu. Na początku wystarczą kolorowe karteczki lub wydrukowane wzory z komputera, powiedzmy 3-4 zestawy. Zadaniem dziecka będzie je zebrać i połączyć w pary. Gdy maluch zdobędzie wprawę, możesz dodać kolejne elementy.
Gra doskonali spostrzegawczość, skupienie, pomaga ćwiczyć pamięć.
Zabawy dla trzylatka: czytanie książeczek
Czytanie książeczek to aktywność, którą lubią rodzice na całym świecie, głównie dlatego, że można ciągle na nowo wybierać książeczki i poznawać literaturę dla najmłodszych. Jeśli jednak organizujesz zabawy dla trzylatka, bądź gotowa na to, że maluch będzie chciał, by ulubiona bajeczka była czytana ciągle na nowo. To dla dziecka ważne, bo daje poczucie bezpieczeństwa, maluch wie, co zdarzy się za chwilę, ponadto często po prostu uczy się opowieści na pamięć, rozbudowuje słownictwo, doskonali umiejętności opowiadania.
Wyklejanie naklejek
Na rynku jest wiele zestawów książeczek przygotowanych dla trzylatków. Znajdziemy tam zadania dostosowane do wieku malucha, polegające na rysowaniu, malowaniu, a czasami wyklejaniu, lepieniu czy też wycinaniu. Z pomocą rodzica maluch może stworzyć swoje pierwsze ważne dzieła sztuki.
Malowanie rysowanie, lepienie
Gdy bawimy się z trzylatkiem, warto również umożliwiać dziecku doskonalenie motoryki małej. Trzylatek może już malować pędzelkiem, nadal paluszkami, jeśli lubi, wycinać, wyklejać, lepić. Warto zachęcać malucha do tego typu aktywności, pozwalając mu w ten sposób na doskonalenie nowych umiejętności.
Zabawa z lalkami w doktora
Trzylatek jest już wystarczająco duży, by bawić się w odgrywanie ról. To świetny sposób do treningu umiejętności społecznych, pokazywania, w jaki sposób należy się zachować w określonej sytuacji. Przykładowo zabawy dla trzylatka w doktora pozwalają oswoić nową sytuację i zmniejszyć ewentualny lęk przed badaniem już w prawdziwym gabinecie.
Warto w domu zainscenizować otwieranie buzi, badanie gardła, osłuchiwanie, kaszlanie „na zawołanie”, głębokie oddychanie, itd.
Gra w zgadywanki
Zgadywanki – to coś, co uwielbiają dzieci na całym świecie. Niezależnie od wieku radość z udzielenia poprawnej odpowiedzi jest wielka.
Zgadywanki możesz wymyślać sama, opisując jakiś przedmiot z otoczenia. Możesz również skorzystać z gotowych wierszyków i książeczek.
Wspólny spacer i polowanie na kolory
Zabawy dla trzylatka powinny być również kształcące. Wiek ten jest odpowiednim momentem na uczenie się kolorów i pogłębianie znajomości odcieni barw.
Zorganizujcie spacer i spróbujcie znaleźć jak najwięcej czerwonych przedmiotów, policzcie zielone rzeczy i żółte.
A Wy jakie zabawy dla trzylatka polecacie?
Komentarze