Zabawy dla dwulatka – ciekawe pomysły na gry i mile spędzony czas

Dwulatek to żywiołowe i ciekawe świata dziecko. Wchodząc w okres poniemowlęcy, potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Dlatego rodzic powinien zadbać, by ten rozwój był prawidłowy. Najlepiej poprzez zabawę. A w co bawić się z dzieckiem, by wspólnie spędzony czas był wykorzystany mądrze, pozytywnie wpłynął na dziecko, dał mnóstwo radości i nie zrujnował rodzica finansowo?

Puzzle, układanki dla dwulatka

soap-bubble-439103_1280Dziecko w wieku dwóch lat poradzi sobie z prostymi układankami  (np. drewniane), oraz puzzlami (dwa , trzy elementy). Układankę warto zrobić samemu. Wystarczy narysować na kartce obrazek , pociąć go na kilka elementów i ułożyć razem z dzieckiem. Zamiast narysowanego obrazka można użyć pocztówki, zdjęcia itp.

Gotowe układanki? Przeczytaj, jakie puzzle i klocki dla dwulatka wybrać.

Memo – miny: zabawy dla dwulatka

Z kartki papieru wycinamy 8 jednakowych kółek. Kółka będą głowami, więc na każdym rysujemy inną minę (powinny być do pary po dwie takie same): wytknięty język na dół, wytknięty język do góry, oblizywanie, śmieszna mina, smutna minka, itd..

Kółka odwracamy rysunkiem do dołu. Zabawa polega na odkrywaniu po dwa kółka, szukaniu pary (dwóch takich samych kółek) i robienie odpowiedniej miny. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej par.

Naśladowanie: zabawy dla dzieci 2letnich

Stajemy naprzeciwko dziecka i prosimy, by naśladowało nasze ruchy. Mogą to być różne miny twarzy (uśmiech, wykrzywianie ust, całusy , wytykanie języka, zamykanie oczu), ruchy ciała (duże kroki, małe kroki, chodzenie na czworaka, wymachy rąk, nóg, podskoki). Potem prosimy dziecko, by to ono wykonało jakiś ruch a my naśladujemy. Do zabawy włączamy dźwięki, np. naśladowanie odgłosów zwierząt, maszyn itp.

Lustro: zabawy dla 2latka

Stajemy z dzieckiem przed lustrem, zadajemy pytania a dziecko stara się nic nie mówić tylko pokazywać. Rodzic pyta, gdzie są kolejno części ciała: rączki, nóżki, palce, uszy, czoło. Jeśli dziecko radzi sobie z prostymi komendami, próbujemy zapytać o trudniejsze części ciała: łokieć, kolano, żebra, serce, łopatki.

Tor przeszkód: zabawa dla dwulatka

Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe, bieganie, turlanie się , skakanie. Aby im to umożliwić, trzeba zbudować tor przeszkód. Na podłodze ustawiamy ścieżkę z przeszkodami, koce, poduszki, książki, skakanka (dziecko ma przejść po linii wyznaczonej skakanką), klocki, tunel z dużego kartonu – im więcej przeszkód, tym zabawa ciekawsza.

Zabawy ruchowe ze śpiewem

Stare sprawdzone zabawy są najlepsze. Rodzice mają okazję przypomnieć sobie dzieciństwo a maluchy ciekawą zabawę. Z dwuletnim dzieckiem da się już bawić w zabawy, podczas których śpiewamy, klaszczemy a nawet gramy na instrumentach. Odpowiednie będą: kółko graniaste, stary niedźwiedź, baba jaga patrzy.

Zabawy piłką – gry dla 2 latka

Piłką można bawić się na różne sposoby: kopać , rzucać, toczyć. Dla dwulatka odpowiednie będzie rzucanie do celu, łapanie, podrzucanie do góry, toczenie piłki i omijanie przeszkód (np.kamień), zabawa w kręgle (w razie braku zastąpmy je plastikowymi butelkami).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Anka Anka

    My z dwulatką naszą lubimy bawić się plasteliną i lepić różne ludki no i malowanie gryzdołków :)

  2. mama Kasi mama Kasi

    My układamy pierwsze 4-6 elementowe puzzle i idzie nam całkiem nieźle
    Niedługo będzie 100 a potem 1000 ;)