Chociaż bóle mięśni występujące u dzieci mogą mieć różne przyczyny, począwszy od tych najpopularniejszych – urazowych, po objawy towarzyszące przeziębieniu lub grypie aż po bóle wzrostowe. Te ostatnie są bardzo częstym zjawiskiem w okresie rozwoju młodego organizmu Twojej pociechy, dlatego też warto zapoznać się z nimi bliżej. Wzrostowe bóle mięśni u dzieci nie powinny być bagatelizowane.
Czym są bóle wzrostowe?
Typowo bóle wzrostowe charakterystyczne są dla okresu wzrostu i rozwoju organizmu dziecka. Szacuje się, że dotyczą one od 25-40% populacji pediatrycznej i występują u dzieci w wieku ok. 10 – 12 lat, kiedy to po okresie intensywnego wzrostu następuje rozbudowa tkanki mięśniowej.
Ból lokalizuje się zwykle w kończynach dolnych i dotyczy przedniej powierzchni ud i okolicy podkolanowej, często mocno odczuwany jest też w mięśniach łydek. Bóle mięśni wzrostowe pojawiają się najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych, często mogą być tak silne, że stają się przyczyną wybudzania ze snu. Trwają one zwykle około 10 – 30 minut, a delikatny masaż z reguły szybko przynosi ulgę. Należy pamiętać również o tym, że bóle wzrostowe nigdy nie występują ciągle – mają one charakter napadowy, powtarzają się co kilka dni, tygodni lub miesięcy w zależności od organizmu.
Dlaczego właściwie mięśnie bolą w okresie wzrastania? Wzrostowe bóle mięśni u dzieci
Chociaż teorii dotyczących przyczyny występowania u dzieci bólu mięśni o charakterze wzrostowym, naukowcy do tej pory nie przyjęli jednogłośnie żadnej z nich. Wśród wszystkich znanych wytłumaczeń na pierwszy plan szczególnie wysuwa się jedna z nich, upatrująca jego przyczyny w samym procesie wzrostu.
Wzrastanie organizmu możliwe jest bowiem dzięki działaniu wytwarzanego w trakcie snu hormonu wzrostu – to on pobudza narządy i układy do ich systematycznego wzrostu. Z uwagi na rozbudowę tkanki mięśniowej w danym okresie życia dziecka, jej intensywny wzrost może przebiegać głównie w nocy, przy udziale hormonu wzrostu, co może być powodem występujących w tym czasie dolegliwości bólowych. Część naukowców tłumaczy występowanie tego bólu również faktem, że mięśnie mogą być zbyt krótkie dla dłuższych już kości, dlatego ich ścięgna są ciągle w przykurczu, co daje uczucie ciągłego napięcia i bólu, a dziecko nie jest wtedy w stanie np. dotknąć swymi dłońmi palców stóp bez zginania kolan.
A może to wcale nie ból wzrostowy mięśni?
Należy pamiętać również o tym, że bóle mięśni nie zawsze muszą wiązać się z rozwojem młodego organizmu. Istnieją jednak pewne charakterystyczne cechy bólu, które powinny naprowadzić Cię na to, że to najprawdopodobniej nie ból wzrostowy, lecz niestety coś poważniejszego.
Szczególnie powinien zaniepokoić Cię stały, uporczywy ból, który długo się utrzymuje – bóle wzrostowe dla porównania trwają krótko i mają charakter napadowy. Gdy zauważysz, że bólom mięśni towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie kończyny, a także, że dotyk wzmaga ból, zamiast go łagodzić, warto skonsultować to ze specjalistą, gdyż często jest to pierwszy objaw chorób przebiegających z zapaleniem stawów. Jeżeli razem z bólem występuje gorączka, osłabienie lub spadek wagi – to również powinien być dla Ciebie poważny sygnał alarmowy.
Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ból mięśni u dziecka jest spowodowany wzrostem i rozwojem jego organizmu, zawsze warto udać się do lekarza, który zbada dziecko i w razie konieczności zleci odpowiednią diagnostykę.
Chociaż bóle mięśni wzrostowe nie są niczym poważnym i doświadcza ich spora część dzieci, należy umieć prawidłowo je zdiagnozować na podstawie ich charakterystycznych cech. Dzięki temu rodzice będą mogli spać spokojnie, jeśli bóle jakich doświadcza ich dziecko, będą pasowały do podanego schematu, a dzięki zdobytej wiedzy, o tym co powinno ich zaniepokoić przy wystąpieniu bólu, w razie wątpliwości szybko udadzą się po radę do specjalisty.
Komentarze