Wzdęcia w ciąży. Wstydliwy problem rozwiązany

Wzdęcia w ciąży to częsty, choć wstydliwy objaw ciąży. Dlatego rzadko się o nim mówi. To nie ułatwia jednak rozwiązywania go. Zwłaszcza, że wzdęcia mogą powodować skurcze i bóle brzucha. Czy istnieją sprawdzone, naprawdę skuteczne sposoby na gazy w ciąży?

To, że masz wzdęcia w ciąży to normalne

Wzdęcia w ciąży choć nieoczekiwane, to są normalnym, fizjologicznym objawem. Wszystko z powodu zmian następujących w organizmie przyszłych mam.

Winny jest przede wszystkim progesteron, hormon, który nie tylko pozwala podtrzymać ciążę, ale działa również rozluźniająco na mięśnie gładkie. Oddziałuje także na mięśnie jelit, czego skutkiem jest wolniejsze trawienie (o nawet 30%) i gromadzenie się gazów.

Ponadto podwyższony poziom estrogenu może powodować oszczędzanie wody i gazów przez organizm, czego skutkiem mogą być właśnie wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej.

Na zaawansowanym etapie ciąży w jamie brzusznej podnosi się ciśnienie, co również sprzyja produkcji gazów. Powodem problemów mogą być ponadto niektóre składniki spożywcze, a także przyjmowanie suplementów diety, w tym żelaza, które powoduje zaparcia i właśnie wzdęcia.

Gazy powstają w jelicie grubym, gdzie rozkładany jest pokarm, który wcześniej nie został dobrze strawiony. Proces ten rozpoczynają bytujące tam bakterie.

wzdęcia w ciąży

Jak sobie radzić?

Na wzdęcia w ciąży najlepsze są proste, domowe sposoby. Oto rzeczy, które powinnaś robić:

  • pij każdego dnia minimum 8 szklanek wody, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć i wzdęć,
  • unikaj słodkich napojów i tłustych, smażonych posiłków,
  • jedz mniejsze posiłki, ale częściej,
  • nie spiesz się przy posiłkach, dokładnie żuj,
  • unikaj mocno przetworzonych rzeczy,
  • noś luźniejsze ubrania, zwłaszcza w okolicy talii,
  • codziennie spaceruj, ruszaj się, dzięki temu przyspieszysz trawienie i zapomnisz o przykrych wzdęciach,
  • jedz więcej produktów bogatych w błonnik, takich, jak śliwki, jabłka, owsiankę,
  • uważaj w swojej diecie na składniki, które mogą powodować wzdęcia – kapustę, ziemniaki, pszenicę, brukselkę,brokuły, szparagi, groszek.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.