Wysypka na twarzy dziecka – przyczyny, leczenie

Ospa wietrzna

Wysypka na twarzy dziecka może być objawem ospy wietrznej, która rozpoczyna się w postaci małych swędzących i czerwonych wyprysków. Ich postać szybko się zmienia w pęcherze wypełnione płynem, znajdujące się na różowej powierzchni, ostatnim etapem są suche, brązowe strupy.

Zmiany zazwyczaj zaczynają się na początku na skórze głowy i twarzy, następnie rozprzestrzeniają się po całym ciele. Dziecko może mieć niewielką gorączkę. Na ospę wietrzną zazwyczaj chorują dzieci po 1 urodzinach.

Przeczytaj więcej o ospie wietrznej u dzieci.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to kolejna przyczyna występowania wysypek na twarzy. Na skutek tej nieprawidłowości powstają krosty i strupy w okolicy mieszków włosowych. Główne miejsce występowania to oprócz twarzy – szyja i obszar pach i pachwin. Bardzo rzadko rozwija się przed 2 rokiem życia.

Więcej o zapaleniu mieszków włosowych.

Odra

Wysypka na twarzy dziecka może być objawem odry. Najczęściej choroba zaczyna się wysoką temperaturą, następnie pojawia się katar, czerwone, swędzące oczy oraz kaszel. Czerwone krostki z drobnymi białymi końcami pojawiają się po kilku dniach – na początku na policzkach, a następnie postępują na dół, aż do nóg i stóp. Z czasem wysypka staje się swędząca, trwa przez pięć dni, aż zmienia kolor na brązowy i przechodzi w suchą i łuszczącą skórę.

Różyczka

Różyczka zazwyczaj zaczyna się od nagłego wzrostu temperatury, który trwa od 3 do 5 dni. Drobne czerwone krostki na twarzy i szyi przechodzą na skórę ramion i nóg, pojawiają się na skórze całego ciała.  Chorobie może towarzyszyć biegunka, wymioty, rozdrażnienie.

Różyczka najczęściej występuje u dzieci od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Alutka Alutka

  niestety od wielu miesiecy borykamy sie z azs :( to jak walka z wiatrakami

 2. juskoz1986 juskoz1986

  nie da sie zlikwidowac azs. Mozesz tylko pielegnowac i minimalizowac skutki… my walczymy codziennie emolientami. Kupilam w aptece eloderm zel do mycia i krem aktywny. Od kilku miesiecy sie sprawdza wiec uzywam caly czas.

 3. dizi dizi

  a jak odroznic azs od swierzba?

 4. Kasia Kasia

  Są świetne kosmetyki dla dzieci z sieci nie tylko. Mam sprawdzone firmę.