Wysypka na twarzy dziecka – przyczyny, leczenie

Wysypka na twarzy dziecka może pojawiać się w różnych momentach życia i mieć wiele przyczyn. Identyfikacja rzadko jest prosta, bo zmiany mogą być bardzo podobne do siebie, poza tym najmłodsze dzieci mogą mieć problem z opisem symptomów towarzyszących wysypce, dlatego rodzice udający się do lekarza mogą być mocno zdezorientowani. Jakie są najczęstsze przyczyny wysypek na twarzy u dziecka?

Rumień noworodkowy

Wysypka na twarzy dziecka może wskazywać na rumień noworodkowy. Charakterystyczne zmiany pojawiają się zwłaszcza na twarzy lub tułowiu – mają postać plam, rzadziej w połączeniu z krostami. Najczęściej występuje w 48 godzin po porodzie, u większości dzieci od 2 do 5 dni od porodu. Znika bez dodatkowych starań ze strony rodziców dziecka w przeciągu dwóch tygodniu od wystąpienia objawów. Niektóre położne zalecają kupno emolientu i kąpiele w roztworze fioletu gencjany.

Przyczyna występowania rumienia noworodkowego nie jest znana.

Rumień zakaźny

Rumień zakaźny, czyli choroba piąta to zakaźna choroba wirusowa wywoływana przez wirus parwowirus B19, która ma ostry przebieg. Chorują na nią zazwyczaj niemowlęta i małe dzieci. Okres wylęgania trwa dwa tygodnie.

Wysypka na twarzy w przebiegu rumienia zakaźnego ma często postać motyla, zmian na skórze w obrębie policzków. Po 1-4 dniach wysypka z twarzy przesuwa się na ciało. Wysypka zanika po około 3 tygodniach, bez pozostawiania blizn i bez złuszczania naskórka.

Trądzik niemowlęcy

Wysypka na twarzy dziecka to może być po prostu trądzik niemowlęcy. Wskazują na nią małe, białe krostki, niekiedy na czerwonym rumieniu, zwykle na policzkach, czole, brodzie. Zazwyczaj pojawia się tuż po urodzeniu, niekiedy rozwija się w 2-4 tygodniu ciąży, przyczyna nie jest do końca znana, może być to reakcja na hormony mamy.

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie wymaga leczenia. Znika samoistnie po kilku tygodniach. Gdy stan skóry pogarsza się lub zmiany nie ustępują po kilku tygodniach, wskazana jest wizyta u lekarza.

wysypka na twarzy dziecka

Wysypka na twarzy dziecka – egzema

Przyczyną wysypki na twarzy dziecka może być egzema. Jest to swędząca zmiana towarzysząca suchej, podrażnionej skórze – często pierwsze objawy są widoczne na policzkach, a następnie w zgięciach – pod kolanami, pod paszkami, w zgięciach łokci.

wysypka na twarzy dziecka

Pierwsze objawy to zazwyczaj sucha, łuszcząca się czerwona skóra lub małe czerwone guzki, niekiedy świecące i sprawiające wrażenie powierzchni lustrzanej. Egzema najczęściej występuje u dzieci z rodziny, w której występuje alergia lub astma. Często symptomy występują tylko we wczesnym dzieciństwie, niestety nierzadko egzema trwa również przez dorosłość, a problemy ze skórą nie kończą się, tylko przybierają nieco inną formę.

Przeczytaj więcej o egzemie u dzieci – jak leczyć i jak zapobiegać.

Pokrzywka – wysypka na twarzy dziecka

Na twarzy dziecka może pojawić się również pokrzywka. Przybiera ona formę wypukłych, czerwonych i swędzących zmian w postaci plam. Może mieć charakter przewlekły, nawracający, może przychodzić i odchodzić, często występowanie pokrzywki ma związek z reakcją alergiczną na czynniki zewnętrzne (roztocza, detergenty, kosmetyki), jak również nietolerancje pokarmowe (reakcje alergiczne po zjedzeniu określonego produktu spożywczego).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Alutka Alutka

  niestety od wielu miesiecy borykamy sie z azs :( to jak walka z wiatrakami

 2. juskoz1986 juskoz1986

  nie da sie zlikwidowac azs. Mozesz tylko pielegnowac i minimalizowac skutki… my walczymy codziennie emolientami. Kupilam w aptece eloderm zel do mycia i krem aktywny. Od kilku miesiecy sie sprawdza wiec uzywam caly czas.

 3. dizi dizi

  a jak odroznic azs od swierzba?

 4. Kasia Kasia

  Są świetne kosmetyki dla dzieci z sieci nie tylko. Mam sprawdzone firmę.