Wysoko wrażliwe dziecko – gdy Twoje dziecko jest wrażliwsze od rówieśników

Nie ma dwóch takich samych osób dorosłych, tak, jak nie ma dwóch takich samych dzieci. Tymczasem często w stosunku do najmłodszych zachowujemy się tak, jakby istniał pewien idealny wzór postępowania. Takiego niestety nie ma. Z prostego powodu, każde dziecko ma nieco inne potrzeby i wymaga odmiennego sposobu postępowania. Szczególnie wymagające pod tym względem jest wysoko wrażliwe dziecko, które swoim temperamentem stanowi wyzwanie od pierwszych dni życia.

Wysoko wrażliwe dziecko – skąd ten termin?

Według badań profesor psychologii Elaine Aron, około 20% wszystkich dzieci jest wysoko wrażliwych. Do podobnych wniosków doszli inni badacze (Elaine N. Aron), którzy już w 1990 roku pisali o nadwrażliwości, jako cesze co piątej dorosłej osoby, rozpoczynając obszerne badania na ten temat.

Wysoka wrażliwość to cecha wrodzona, z którą przychodzimy na świat i która towarzyszy nam przez całe życie. Istnieją metody, które pozwalają tak sobie z nią radzić, by była ona przede wszystkim zaletą, a nie wadą utrudniającą funkcjonowanie.

Wysoko wrażliwe dziecko, dziecko, które czuje wszystko mocniej

Z wrażliwością sprawa jest nieco trudna.

Z jednej strony to zaleta, która pozwala dojrzeć każdy odcień rzeczywistości, sprawia, że dziecko od najmłodszych lat jest szczególnie uważne, spostrzegawcze, ciekawe świata, chętne do różnych aktywności, z drugiej niestety jego wysoka wrażliwość sprawia, że bywa „trudne”. Łatwo i dość szybko czuje się przeciążone przez nadmiar bodźców. Bardzo silnie przeżywa wszelkie zmiany i nowe sytuacje.

Intensywnie doświadcza radości, ale też bólu. Bardziej narzeka, gdy jest zmęczone. Bywa szczególnie uparte i wrażliwe na każdą niedogodność, choćby drapiący szew w bluzce czy metkę.

Z jednej strony sprawia wrażenie malucha pełnego energii wiecznie gotowego do zabawy (nawet kosztem snu), z drugiej gdy przekroczy się jego delikatną barierę odporności, wysoko wrażliwe dziecko jest tak rozdrażnione, że dużo trudniej je ukoić i położyć do snu niż dziecko o spokojniejszym temperamencie.

Dzieci wrażliwe mogą długo spać niespokojnie, często się wybudzają, przeżywają każdą emocjonującą sytuację (czy tę wiążącą się z przeżyciem radości czy złości, odcień emocji nie ma w tym wypadku znaczenia, liczy się ich intensywność).

Wysoko wrażliwe dzieci jako niemowlaki najczęściej nie akceptują wózków (wolą noszenie w chuście, nosidle czy długie ssanie piersi), protestują przed spaniem we własnym łóżeczku.

Wysoko wrażliwe dziecko – mały dorosły

Wysoko wrażliwe dziecko często jest określone jako dziecko, które od najmłodszych lat sprawia wrażenie, jakby było starsze. Wyróżnia się na tle rówieśników bystrością i empatią. Dostrzega szczegóły, które innym dzieciom umykają, zadaje refleksyjne pytania, nietypowe jak dla jego wieku. Jest znane z tego, że buzia mu się nie zamyka. Mimo że wszystkie małe dzieci zadają mnóstwo pytań, to wysoko wrażliwe dziecko zadaje ich jeszcze więcej.

Już jako niemowlę ma skupione, badawcze spojrzenie, szybko wodzi wzrokiem za przedmiotami, każdy kolejny etap potwierdza ogromną chęć do rozwoju i irytację wynikającą z faktu, że nie da się pewnych etapów przeskoczyć. Wysoko wrażliwe dziecko jakby ciągle było nieusatysfakcjonowane swoimi postępami. Jest typowym perfekcjonistą! To dlatego bywa tak często drażliwe.

Dzięki temu, że wysoko wrażliwe dziecko ma niespotykaną intuicję, doskonale umie przewidywać zachowanie dorosłych i rówieśników i tę wiedzę bardzo szybko wykorzystać. Można mieć wrażenie, że wysoko wrażliwe dziecko czyta w myślach rodzica.

Ma dodatkowo niespotykaną wyobraźnię, zazwyczaj szybko zaczyna mówić i tworzyć niesamowite historie.

wysoko wrażliwe dziecko

Wysoko wrażliwe dziecko – wielkie wyzwanie

Wysoko wrażliwe dziecko ma niezwykłą pamięć. Obserwuje rodzica i opiekunów badawczym spojrzeniem i szybko wyłapuje każdą niekonsekwencję w zachowaniu. Głośno protestuje w trakcie łamania reguł oraz postępowania, któremu daleko jest od ideału. Podczas rozmów błyskawicznie wytknie błędy, pokaże, że jego rozmówca się myli.

Jako niemowlę wysoko wrażliwe dziecko jest szczególnie absorbujące, wymaga niemal ciągłej uwagi i zaangażowania. W niczym nie przypomina dzieci spokojnie leżących w wózku w parku. Wrażliwe dziecko będzie domagało się noszenia na rękach, nowych bodźców i gdy je otrzyma, równie szybko zacznie protestować z powodu przeciążenia „delikatnego” układu nerwowego. W konsekwencji opiekun wysoko wrażliwego dziecka może mieć wrażenie, że jest ono wyjątkowo płaczliwe, niezdecydowane, marudne i trudne.

Dobra wiadomość jest taka, że wrażliwe dzieci wyrastają na bystre, konsekwentne w działaniu przedszkolaki, które dzięki swojej empatii i zrozumieniu świata szybko zjednują sobie ludzi. By tak się stało, ważne jest, by rodzic, rozumiejąc wrażliwość swojego dziecka, traktował je jako dar, a nie przeszkodę. Mądrym podejściem powinien wychowywać pewne siebie dziecko, umiejące się odnaleźć w świecie, w którym wrażliwość często jest postrzegane jako wada, a nie zaleta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Maja Maja

    Mam dwójkę i mają to po swoich rodzicach Płaczę ze szczęścia, jak udaje im się trafić na empatycznych nauczycieli. Nasza rola, jako rodzica, jest ogromnie ważna.