Wysoki macierzyński – to ciągle możliwe?

Zmiany w sposobie wyliczania wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą zostały zapowiedziane ponad rok temu. Jednak dopiero od 22 stycznia tego roku możemy zapoznać się z projektem ustawy.

Niestety nadal nie wiadomo, czy ustawa wejdzie w życie, w jakim ostatecznie kształcie oraz kiedy.

Nic się nie zmienia w tym temacie. Przedsiębiorcy jak nie byli, tak nie są informowani o konkretnych planach dotyczących zmian w prawie. Można stwierdzić, że celowo.

iStock_000022200278LargeBrak wiedzy o tym, czy opłacenie wyższej składki ma sens, czyni cały proces ubiegania się o wysoki macierzyński i chorobowy (z powodu ciąży) bardziej ryzykownym.

Zanim uzyska się wysoki macierzyński, trzeba zainwestować, w zależności od tego, jak wysoki zasiłek chce się uzyskać, kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli ZUS dodatkowo zakwestionuje prawo do zasiłku (a istnieje duże ryzyko w przypadku fikcyjnej firmy, czyli działalności założonej dla uzyskania wysokiego zasiłku, że tak się stanie), w trakcie oczekiwania na proces i w tak zwanym między czasie, należy wpłacać do kasy ZUS podwyższone składki, co może być wysokim obciążeniem dla portfela przedsiębiorczej mamy. Taka gra na zwłokę bardzo ZUS-owi się opłaca. Warto zwrócić uwagę, że roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który dany zasiłek przysługuje. Więcej. Czyli pisząc wprost: nawet wygrany proces z ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego nie gwarantuje nam, że ten zasiłek zostanie nam wypłacony.

Zaproponowany 22 stycznia zmieniony kształt ustawy to początek drogi legislacyjnej, która może potrwać miesiące, a nawet lata. Dotąd wszystko przebiega bardzo powoli, jednak nikt nie jest w stanie dać gwarancji, że będzie tak dalej, że nagle prace nie nabiorą tempa. Poza tym niektórzy prawnicy wskazują, że w takim kształcie, jak zostały zaproponowane, zmiany mogą być niezgodne z prawem. Ustawodawca przeczy zasadzie równości, próbując zmienić sposób naliczania zasiłku dla przedsiębiorców i osób pracujących na etacie.

Według projektu ustawy nowe zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego mają wejść 1 stycznia 2015 roku. W praktyce ma to nastąpić pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Nie należy się spodziewać, że zmiany wejdą z dnia na dzień.

Więcej na ten temat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Mala Mala

  Czepiają się kobiet w ogóle bez sensu, a robią takie kasy, tak oszukują na każdym kroku. te macierzynskei to maly pikus.

 2. Tomasz Tomasz

  No ciekawe…

 3. kaaalinka kaaalinka

  A co w przypadku gdy np. prowadzę działalność gospodarczą od lat i opłacam najniższe stawki. Załóżmy za 6 miesięcy zajdę w ciążę… I jak wówczas wygląda sytuacja? Gdyby termin porodu był w tym roku, kobieta może wystąpić z ubezp.chorobowego na min 31 dni i przystąpić do niego na nowo, już na maksymalne stawki. Po opłaceniu 3 miesięcy ma prawo do maksymalnych świadczeń. Ale co w przypadku jeśli ciąża przypadnie kobiecie mającej własny biznes w okresie wprowadzenia zmian, które wchodzą od 2015r? Czy ma szansę na otrzymanie wysokiego zasiłku bez opłacania 12 najwyższych stawek? Pytam o sytuację, kiedy ktoś od dawna prowadzi DG.

 4. Sylwia Sylwia

  Sprawdziłam na własnej skórze,
  zapraszam przyszłe mamy zainteresowane tematem do przeczytania notki na moim blogu:
  http://mama-inaczej.blogspot.com/

 5. Mama Mama

  Przeszlam juz dwie kontrole z Zusu, 9 dni roboczych temu przesłali mi protokół, byly tam tylko moje zeznanania i zero decyzji. Slyszlam, ze po 4 dniach od wyslania protokolu musi zapasc decyzja. Urodzilam 4 stycznia i do dzisiaj nie wyplacono mi pieniedzy. Czy ktoras mama tak juz miala, jak dlugo musze czekac na odp. od momentu wyslania protokolu?

  • Olga11 Olga11

   Z tego co wiem, to oni mogą to naprawdę długo przedłużać, wymyślając dziwne powody, przeciągając, czekając co miesiąc na kasę…bo wiadomo płacić musisz, zanim nie dostaniesz decyzji. zależy do jakiego zusu należysz, ale raczej ja nie liczyłabym na szybką decyzję, zwłaszcza jeśli założyłaś działalność krótko przed porodem

  • domek domek

   I co? Jak się zakończyła sprawa?

 6. iminka iminka

  taki zasiłek to oszustwo, powinni to tępić

  • mmmmm…………… mmmmm……………

   Bez komentarza CIEKAWE CZY MASZ DZIECI? ZRÓB COŚ POŻYTECZNEGO I RATUJ TĄ POLSKĘ BO WSZYSCY MŁODZI LUDZIE WYJADĄ I KTO BĘDZIE NA TWOJĄ EMERYTURĘ PRACOWAŁ NIE WIDZĘ PROBLEMU ŻEBYŚ I TY SKORZYSTAŁA W TEJ SYTUACJI ALE NIESTETY WYMAGA TO TROSZKĘ ZAANGAŻOWANIA Z TWOJEJ STRONY NOSZENIA DZIECKA PRZEZ 9 MIESIĘCY URODZENIA GO I OPIEKI NAD NIM, A PRZEDE WSZYSTKIM UTRZYMANIA DZIECKA DZIECI BO JAK NIE ZAUWAŻYŁAŚ PAŃSTWO ZABIERA DZIECI DO DOMU DZIECKA JAK NIE MA SIĘ ZA CO ICH UTRZYMAĆ. TY PEWNIE GŁOSUJESZ NA TUSKA LUB NA PALIKOTA TO I TAK NIC Z TEGO NIE ZROZUMIESZ ALE MAM NADZIEJE ŻE BÓG CI TO WSZYSTKO WYBACZY BĘDĘ MODLIŁA SIĘ ZA CIEBIE. BO WIDZISZ MI ZALEŻY NA POLSCE I NIE MAM ZAMIARU WYJEŻDŻAĆ I TE KOBIETY TEŻ NIE CHCĄ I COŚ ROBIĄ ŻEBY PRZETRWAĆ.

  • mmmmm…………… mmmmm……………

   Jeszcze zastanawiam się gzie to twoje twoje oszustwo skoro dziecko jest na świecie ZASTANÓW SIĘ NAD SOBĄ PUKI NIE JEST ZA PÓŹNO!

 7. Paweł Paweł

  Zapraszam kobiety prowadzące faktyczne działalności gospodarcze do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym tematu oraz o kontakt z kancelarią. Prowadzimy wiele takich spraw i naprawdę warto. Zgłasza się do nas wiele kobiet, które przez jeden mały błąd tracą szanse na wysoki zasiłek. Prawdopodobnie przepisy będą obowiązywać do końca 2014. Monitorujemy to na bieżąco.

  • honda honda

   Pawle – do naszej kancelarii czyli gdzie?

 8. Ola Ola

  właśnie, gdzie ta kancelaria?

 9. Beatti Beatti

  Witam serdecznie od ponad roku pracuję na umowę o dzieło tylko i wyłącznie pare dni temu okazało się że jestem w ciąży. Mój pracodawca jest w stanie wystawiać mi faktury tak abym mogła przejść z umowy o dzieło na własną działalność. Jeszcze nigdy żadnej nie prowadziłam. Ja można zauważyć zostałam na lodzie, ponieważ w razie jakich kołkiem problemów ciżowych i późniejszego porodu nie mam żadnej stabilnośći finansowej. Termin porodu wypada na luty 2015. W jakiej wysokości powinnam opłacać składki i czy od samego początku aby w czasie ewentualnego l4 i po porodzie otrzymywać z zusu ok 3000zł. Teraz mam umowę o dzieło w której otrzymuję 3500 na rękę. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Dorota Dorota

   Problem w tym, że od stycznia 2015 mają się zmienić przepisy w temacie zasiłków macierzyńskich na własnej działalności.Stąd uzyskanie wysokiego zasiłku (wyższego) nie będzie już w praktyce możliwe (nie będzie opłacalne).

  • wer wer

   opłać najwyższą składke na chorobowe(do czego masz prawo) i jeżeli będziesz miała taką ”możliwość” i przesłanki to idz na l4 do rozwiązania, tym sie na pewno troche uratujesz,(nie bede ci opisywać co i jak, idz do adwokata OD PRAWA PRACY zapłacisz mu na pewno za porade ale itak potem ci sie zwróci !!!)
   ze swojej strony mogę dodać że do nowego projektu (z 16 maja) dodali kilka zmian dotyczących obniżenia emerytur ludziom ur przed 1949- co wcześniej nie było opiniowane!! ponadto takie traktowanie kobiet uprawniające je do ochrony w trakcie macierzyńskiego jest to nie sprawiedliwe z konstytucją, dziwi mnie bardzo że kobiety nie wystosowały jeszcze żadnego pisma do rzecznika praw człowieka, jakiś organizacji przecierz muszą takie być!! to ich prawa, powinny o to walczyć faktycznie o wyłudzenia łatwo ale co z kobietami które prowadzą działalność duzo wczesniej??? dodatkowo w ustawie sa też zmiany dla lekarzy, lekarzy dentystów itd, co im sie nie bardzo podoba, ale ich minister broni i wyłapuje błedy ustawy a kobiet nie broni nikt…to straszne po prostu…a okres vacatio legis jest jeszcze bardzoej przerażający( w 2015 roku mamy wybory a PIS depcze PO po piętach ze swoją polityką pro rodzinną, jeżeli ustawa wejdzie w życie to raczej to ostatnie rządy platformy w koalicji z pożal sie boże PSL minister który gniecie ustawe jest z tej partii oczywiście))… i nie jestem w ciąży jednak uważam że nasze państwo bardzo źle funkcjonuje…reasumują jeżeli jestes w ciązy zainteresuj sie tematem, zbierz inne matki, „odezwijcie” sie do lekarzy i emerytów i działajcie!!!

  • ciężarówka ciężarówka

   Beatti mam tą samą sytuacje…czy masz już jakiś plan działania? Może razem będzie nam raźniej znaleźć jakieś rozwiązanie…

 10. ania14moon ania14moon

  Może ktoś mi tutaj pomoże bo ksiegowe w moim mieście jakieś niekumate…jestem w 31 tygodniu ciąży, cały czas pracuję na cały etat. Chciałam rozwiązać umowę z dniem 1 sierpień a od 2 sierpnia założyć działalność z najwyższą stawką. W związku z tym mam dwa pytania,1 czy mają być 30dni po sobie czy od 1 do 30 ?? 2 Czy nie będzie tutaj ciągłości ubezpieczenia przez co macierzyński będą wyliczać mi z 12 miesięcy ?

  • ciezarna ciezarna

   Jestem w ciazy z terminem porodu na 28 lutegon2015 i jak narazie jestem zatrudniona na umowe o prac. Dzisndzwonilam na infolinie zusu gdzie poinformowano mnie ze jesli jednego dnia zostaje zerwana umowa i na drugi dzien otwarta dzialalnosc wowczas nie musimy wyczekiwac 90 dni na zasile poniewaz chorobowe jest liczone ze stosunu pracy bo nie minelo 30 dni. Jewli chodzi o zasilek chorobowy to jest liczny wtedy tylko z dzialalnosci i tak samo macierzynski. Nikt nie umie wyjasnic co z kobietqmi ktore w 2014 roku oplaca wysokie skadki i od grudnia do momentu rozwiazania beda na zwolnieniu, czy nabeda prawo do macierzynskiego wg starych zasad czy nowych. Twierdza z e nie bazuja na projektach ustaw

   • ania14moon ania14moon

    Byłam w ZUSie i wyszło na to że nie musi być przerwy miesięcznej w ubezpieczeniu a macierzyński mi wyliczą z miesiąca w którym mam otwartą działalność, jak wyjdzie w praniu zobaczymy, jak na razie od dziś oficjalnie moja firma zaczyna działać, z tego co mi też mówili to ZUS przestał się sądzić bo przegrywał, wszystkie przedsiębiorcze mamy się powołują na decyzję sądu że ZUS nie ma prawa podważać wysokości składek. Teraz tylko trzymać za mnie kciuki żeby firma mi poszła tak jak sobie to wyobrażam i nie było na tym strat a same zyski :)

    • Maniolcia Maniolcia

     W takim razie ja- przyszła mama czekam na jakieś informacje jak się wszystko toczy. Czy Pani też z terminem porodu na 2015r?

     • ania14moon ania14moon

      Ja rodzę jeszcze w tym roku, nie wiem jak to będzie z kobietami które mają termin na przyszły rok ale wygląda na to że sam ZUS tego nie wie

    • Ja Ja

     słuchaj zusu a daleko zajdziesz…
     ja akurat dostałam wysoki zasiłek i ZUS celowo wprowadza w błąd.
     Zus nie może zakwestionować wysokości zasiłku, ale może zakwestionować, czy firma była de facto prowadzona, więc licz się z kontrolą.
     A w Twojej sytuacji policzą CI srednia z dzialalności i z etatu. To pewne.

     • ania14moon ania14moon

      Myślę że ciotka by mnie celowo w błąd nie wprowadzała, kontroli się nie boję ponieważ faktycznie działalność otworzyłam więc nic do ukrycia nie mam :)

 11. ja ja

  skoro masz ciotkę w zusie, to jej słuchaj.
  ja przez to przeszłam, więc wiem, co i jak.
  dlatego nie wprowadzaj w błąd. w Twoim wypadku beda brali dwa ubezpieczenia pod uwagę.
  wysokiego zasiłku na bank nie otrzymasz.
  a działalność musisz prowadzic – czyli miec faktury, kontrahentow, itd.
  jasne, mozesz bronic sie, ze na poczatku dzialalnosc przynosi straty….ale przygotuj sie na dlugi proces, zus uwielbia wszystko przedluzac, w tym czasie bulisz wysoka skladke, bo zasilku nie masz przyznanego, jak przestaniesz placic, to na pewno nic nie odzyskasz. jesli masz duzo srodkow, spoko, baw sie.
  niestety zus do takich krotkich dzialalnosci sie dobiera i wykancza ludzi…niestety. nie jest tak rozowo.
  ja dzialalnosc prowadzilam 2 lata, u mnie sytuacja czysta, ale konsultowalam sie zanim przeszlam z prawnik z torunia, znana jest od tych spraw. i ona mi otworzyla oczy – jak to sie dzieje w przypadku takich krotkich dzialalnosci. jak Ty masz ciocie, ona dobrze radzi, to sluchaj cioci ;) Moze w Twoim zusie sa inne zasady niz w calej polsce.

  • ania14moon ania14moon

   Nie tylko w moim zusie tak jest, jak widać odpowiedź pierwszą pod moim postem też jest podobna do mojej wypowiedzi :)

   • ciezarna ciezarna

    Policza tylko z dzialalnosc- potwierdzone przez kilku pracownikow w moim zusie jak i na infolini zus tak wiec prosze nie wprowadzac w blad ze zarowno z umowy o prace jaki inz dzialalnosci. Mam to nawet czarno na bialym w mailu z centrum obslugi Zus.

    • życzliwa życzliwa

     ZUS to bardzo cieszy jak trafia na takie naiwne ciężarne :) powodzenia przy spadach na dziecko

   • życzliwa życzliwa

    No to niestety ale ciocia wprowadziła Cię w błąd :) po pierwsze kontrolę z zusu masz gwarantowaną (zerwałaś umowę, dlaczego? założyłaś firmę, po to by zgarnąć pieniądze) po drugie przerwa musi być min. 31 dni bo inaczej będą liczyć z całego roku. Ja miałam najniższy chorobowy, wypisałam się na 31 dni, zapisałam się nie później niż 1 dnia miesiąca na najwyższy i ciach, mam najwyższy macierzyński. Tylko, że ja kontroli nie miałam bo prowadzę działalność 3 lata. A wracając do miłych ludzi z ZUS, jakbym posłuchała Pani, która mi powiedziała, że nie trzeba mieć przerwy to miałabym chyba 1500 zł :P. Ale to jest Twoja decyzja, jak chcesz się dać zrobić w ch… to proszę bardzo, ale potem nie płacz, że Cię oszukali

    • ania14moon ania14moon

     Dostalam wysoki macierzynski ciocia mnie nie oszukiwala ;) kontroli tez zadnej nie mialam. Musialam tylko udowodnic ze faktycznie mam firme :)

  • Marta Marta

   a z jaką prawniczką z Torunia to kosultowałaś można prosić jakieś namiary??

 12. Mala Mala

  Zgadzam się – zasiłek zostanie policzony jako srednia.

  • ciezarna ciezarna

   Jesli jednego dnia ustaje stosunek pracy a na drugi dzien jest otwarta dzaialalnosc wowczas zasilek liczony z dzialalnosci

   • życzliwa życzliwa

    nie bardzo, musi być min. 31 dni przerwy

Zobacz również