Wysoki macierzyński a własna działalność gospodarcza – to nie takie proste

O możliwości uzyskania wysokiego zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcze mamy pisaliśmy tutaj. W tym miejscu nie chcielibyśmy się skupiać na tym, jak krok po kroku uzyskać wyższe świadczenia, ale na pewnych zagrożeniach, o których się nie mówi wcale lub wspomina się cicho i nie dość jasno.

grafikaZasiłek chorobowy a ciąża

Wiele przedsiębiorczych mam przebywa na zasiłku chorobowym w ciąży. W zależności od tego, jakie zadeklarowały składki, otrzymuje zasiłek w wysokości kilkuset złotych, czy przy tak zwanym pełnym ZUS-ie około 1700. Uprawnienia do otrzymywania zasiłku chorobowego, który w ciąży jest płatny w 100%, uzyskuje się opłacając terminowo składki przez 90 dni.

Zatem jeśli kobieta planuje zajść w ciąże i w tym czasie zamierza pozostać na zwolnieniu (nie ma się co czarować, da się to „załatwić”), to powinna przez trzy miesiące opłacać systematycznie składki z uwzględnieniem zadeklarowanej kwoty. Jeśli zasiłek ma być wyższy, to powinna również zadbać o to, by zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nastąpiło po miesięcznej przerwie o wyrejestrowania z niego lub powinna do dobrowolnego ubezpieczenia przystąpić po raz pierwszy na krótko przed staraniem się o zajście w ciążę…

Problem oczywiście w tym, że nie mamy pewności, że opłacone składki w wysokości kilkukrotnie wyższej niż minimum czy tak zwany pełny ZUS, będą uiszczone w odpowiednim czasie. Inaczej, pisząc, czy uda się zajść w ciążę w terminie, w którym planujemy (brzmi to może drastycznie, ale takie podejście wcale nie jest rzadkie).

Nie ma wątpliwości, że opłacanie składek można zacząć już po odczytaniu dwóch kresek, jednak na cały proceder musimy zaplanować sobie co najmniej trzy miesiące.

Terminowe opłacanie składek

Drugim problemem może okazać się terminowe opłacanie składek i wnoszenie ich dokładnie w takiej wysokości, jaką zadeklarowaliśmy. Zdarza się bowiem, że mimo świadomości, że w tym zakresie nie ma miejsca na niepokój, w praktyce ZUS odmawia wypłacenie zasiłku ze względu na nieprawidłowości: opóźnienia w opłacaniu składek lub wpływy w niepełnej wysokości.

Jeśli różnica będzie mniejsza niż 6,20 złotych w miesiącu, nie ma to wpływu na tak zwaną ciągłość ubezpieczenia, jednak jeśli ta suma będzie wyższa, niestety już tak. Z drugiej strony trzeba dla jasności napisać, że zawsze możemy wysłać prośbę do ZUS-u o przywrócenie ciągłości składek, co jednak nie oznacza, że ZUS naszą prośbę rozpatrzy pozytywnie.

Zanim wypłacony zostanie zasiłek

ZUS często nie śpieszy się z wypłatą pierwszego zasiłku chorobowego. Na wpływ na konto niekiedy trzeba czekać dwa miesiące. W tym czasie nie należy jednak „zmniejszać” sobie, czy całkowicie zwalniać się z obowiązku płacenia ubezpieczenia chorobowego. Jeśli tak zrobimy, musimy się liczyć z nieprzyjemnościami.
Do czasu bowiem aż ZUS nie wypłaci nam zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, pieniądze nie wpłyną na konto, należy płacić pełne składki, co przy zwiększonej wysokości składek, może być wyjątkowo uciążliwe. Gdy ZUS rozpatrzy pozytywnie nasz wniosek, środki wpłacone za miesiąc na zwolnieniu, zostaną nam zwrócone.

Interpretacje ZUS-u

ZUS nieraz już zasłynął z bardzo oryginalnych interpretacji przepisów. Nie brak prostych przykładów, kiedy te same przepisy były interpretowane w odmienny sposób, w zależności od tego, co się w danym momencie „bardziej opłacało”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. K. K.

  Witam,
  Z Dz.U. z 2010 nr 77 poz. 512, art. 43 rozumiem, że 90 dniowa przerwa dotyczy sytuacji, w której przed wyrejestrowaniem się z ubezpieczenia chorobowego kobieta w ciąży korzystała ze zwolnienia chorobowego. Czy w takim razie, jeśli przerwa między jednym zwolnieniem a drugim jest dłuższa niż 3 miesiące, wystarczy wyrejestrować się na 30 dni, aby zasiłek był liczony od czasu ponownego zarejestrowania się ?

 2. monika monika

  Witam,

  artykuł ciekawy, ale nie do końca zgodny z prawdą. Proszę zauważyć, że w momencie, kiedy kobieta idzie na zwolnienie chorobowe, może ona opłacić niższe składki niż te z poprzednich miesięcy, ponieważ ZUS podczas naliczania wysokości zasiłku, nie będzie brał pod uwagę składek z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy. W związku z tym, jeśli kobieta w ciąży np. w listopadzie idzie na zwolnienie, a we wrześniu i październiku płaciła najwyższe z możliwych składek, to ma prawo opłacić w listopadzie niższe składki, a ZUS i tak wyliczy zasiłek na podstawie września i października.

  Pozdrawiam!

  • kk kk

   zeby mieć prawo do zasiłku chorobowego trzeba opłacać składkę minimum 90 dni. dwie składki nie wystarczą, Moniko

  • mmm mmm

   Droga Moniko mylisz się, nie wprowadzaj w błąd, nie można samemu obniżać sobie o dni niezdolności do pracy wysokości składek do momentu kiedy nie zostanie wydana decyzja z ZUS-u o przyznaniu bądź nieprzyznaniu zasiłku, ponieważ obniżając składki bez decyzji ZUS-u, ZUS bierze do wyliczenia wysokości zasiłku tę obniżoną kwotę jako składki za cały miesiąc co automatycznie obniża wysokość zasiłku. Pozdrawiam

 3. MIŁOMI MIŁOMI

  A JAK KTOS JUZ MA FIRME OTWARTA KILKA LAT TO MU SIE NIE NALEZY??? NIE PŁACE DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO-CGOROBOWEGO BO SIE Z NIEGO WYREJSTROWAŁAM PONAD 5 MIESIECY TEMU, TO MI SIE NIC NIE NALEZY????

 4. MIŁOMI MIŁOMI

  A OD KIEDY MAJA BYC TE ZMIANY ZE TEN ZASIŁEK JUZ NIE BEDZIE WYPŁACANY?? CZY TO JESZCZE JEST SZANSA ZE TEZ SIE NA NIEGO ZALAPIE? TO MUSZE ZACZAC COS DODATKOWOW OPŁACAC? ILE MAMY DODATKOWO PLACIC?
  DLACZEGO NIGDZIE TEGO TAK PROSTO NIE WYTŁUMACZA?>

  • tataracy tataracy

   Jeżeli nie opłacasz chorobowego to nie dostaniesz nic. Musisz zgłosić się do dobrowolnego ubezp. chorobowego i opłacać je min 90 dni.

 5. Monia Monia

  Witam:)
  Mam pytanie – prowadzę własną działalność – sklep internetowy od 2 lipca 2012 – przebywam na małym zusie – 415,00zł. Obecnie jestem w 3 tyg. ciąży i interesuje mnie wyższy zasiłek chorobowy – macierzyński w późniejszym okresie. Od kiedy musiałabym opłacać? Z ilu miesięcy liczy się składka? Czy będę miała liczoną średnią z 12 miesięcy?? Dziękuję za informację! pozdrawiam!

  • karolina karolina

   Witam, jestem teraz w podobnej sytuacji, w jakiej Pani była. Czy udało się Pani uzyskać wysoki zasiłek?

 6. MM MM

  Aja dzięki Waszym radom dostałam wysoki macierzyński. Kilka dni temu dostałam pieniądze na kont! :)))))

  • kama kama

   Witam, proszę o szczegóły jak to się Pani udało?

 7. Asssi Asssi

  A ja mam sytuację wyjątkową, prowadzę działalność gospodarczą od 3 lat lecz byłam w tym czasie zwolniona z płacenia składek, ponieważ studiowałam i posiadałam rentę rodzinna, więc płaciłam jedynie składkę zdrowotną. Obroniłam się 1 lipca, więc ta ulga obowiązywała mnie jeszcze w lipcu. Od sierpnia zgłosiłam się do pełnego ubezpieczenia i dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Zostałam odsunięta od pracy, ponieważ pracuję w warunkach szkodliwych. Nie obowiązuje mnie okres wyczekiwania 3 miesięcy, ponieważ w ciągu 90 dni od ukończenia studiów zostałam zgłoszona do ubezpieczenia. Mogłabym iść na zwolnienie już od sierpnia lecz wtedy świadczenie byłoby mi naliczane od najniższego możliwego dochodu czyli od 1700 zł. Zapłaciłam więc wysoką składkę za sierpień i od połowy września jestem na zwolnieniu. Nie stać mnie żeby opłacać wyższe składki do czasu kiedy zostanie wypłacone mi świadczenie. Mam zamiar zapłacić tylko składkę proporcjonalnie za dni w których jeszcze nie byłam na zwolnieniu ( składka i tak będzie wyższa niż składki za najniższy zdeklarowany dochód). Niby wszystko powinno się zgadzać lecz i tak się boję, że dopatrzą się innej interpretacji i wynajdą jakiś przepis.. Jak myślicie uda się??

 8. ewelina ewelina

  Witam, od roku prowadzę działalność gospodarczą, z końcem kwietnia chciałabym ją zawiesić, planujemy z mężem dziecko i w związku z tym planowałam opłacić już po zajściu w ciążę 3 wyższe składki tak aby móc skorzystać z wyższych świadczeń . Aktualnie opłacam preferencyjny najniższy zus co nie gwarantuje zbyt wysokich świadczeń a jak wiadomo dzidziuś to masa wydatków :) czy może mi ktoś powiedzieć czy przepisy na to pozwalają nadal czy już nie ? naczytałam sie że bedzie to wyliczane na podstawie 12 miesięcy, od innych słyszę że po wyrejestrowaniu się i opłaceniu 3 składek można skorzystać z tzw luki w prawie ? z góry dziękuję za odpowiedź

  • Meg Meg

   Też jestem bardzo ciekawa tej kwestii. Czy ktoś może odpowiedzieć?

  • Aśka Aśka

   Jest taka możliwość ale jakby pani chciała wykorzystać tą lukę prawną to musiałaby Pani zawiesić działalność na 9 m-cy następnie przez 3 m-ce opłacać składki. Wtedy tylko te 3 składki będą brane pod uwagę. Obliczane jest z 12 m-cy poprzedzających. Nie wiem czy da się wpasować z zaplanowaniem :)

 9. Natalia Natalia

  Witam, obecnie jestem w siódmym miesiącu ciąży, od 4 lat prowadzę własną działalność gospodarczą, zaszłam w ciążę i niestety praktycznie od razu musiałam przejść na zwolnienie, z powodu pewnych zagrożeń. obecnie dostaję zasiłek około 1600zł za pełen miesiąc, przy czym z tego muszę zapłacić składkę ubezpieczenia drowotnego. Czy jest możliwość by dostawać wyższy zasiłek już po urodzeniu dziecka, czyli na macierzyński. Bardzo proszę o poradę i pomoc w tej kwestii. Będę wdzięczna i pozdrawiam czytelnikow.

  • Aśka Aśka

   Niestety nie, ZUS oblicza prawo do świadczenia z okresu składkowego z 12 m-cy. Będzie Pani dostawać tyle samo przez pół roku lub mniej, bo teraz dostaje pani na ZLA 100% świadczenia, jak Pani przejdzie na macierzyński to może Pani sobie wybrać 100% płatne przez pół roku a kolejne pół 60% lub 80% płatne przez cały rok.

   • Meg Meg

    A jak by zakombinować, żeby wyrejestrować się ze składek (oczywiście wtedy zasiłku chorobowego nie będzie) i zarejestrować ponownie tak, żeby opłacić cały miesiąc od 1 do 31 (ten przed samym porodem)? Wtedy na którejś wyższej składce? Puki co jest rok 2014 i nowe zasady jeszcze nie obowiązują a z tego co Pani napisała wynika, że poród jeszcze na ten rok i z luki da się skorzystać.
    Obawiam się tylko czy nie jest trochę za późno, bo wyrejestrować trzeba by się było na 30 dni i zarejestrować ponownie opłacając jeden miesiąc (od 1 do 31) wyższe składki. Wtedy w następnym miesiącu po porodzie byłby już macierzyński wg tej ostatniej wyższej składki.
    Tak czy inaczej radzę poradzić się PILNIE jakiejś księgowej.

   • wer wer

    aż mi się słabo robi jak czytam co Pani wypisuje, pierwszy komentarz puściłam bez komentarza ale przy drugim nie mogę się już powstrzymać, bo widze że z pełna powaga pisze Pani te brednie….proszę się nie wypowiadac jeżeli nie jest pani pewna swoich informacji!!!!
    ustawa ktora liczyłaby macierzyński z okresu 12 mies nie weszła w życie i do lutego 2015 juz na pewno nie zmieni sie sposob wyliczania skladek poniewaz vacatio legis trwa 4 mies a we wrześniu ustawy itak nie przyjma…. na chłopski rozum- ustawe przyjmują w październiku (czysto hipotetycznie) okres vacatio legis (moment od ogłoszenia ustawy do wejścia w życie- akurat dla artykułu mówiącego o sposobie wyliczania składek wynosi jak juz wspominałam 4 mies, czyli listopad, grudzień, styczeń, i luty,czyi z 12 mies beda liczyć średnia dopiero od marca 2015)- to jedynie przykład powtarzam. link do procesu legislacyjnego i linka wklejam tutaj, http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/ubezpieczenia-spoleczne/ustawy-o-zmianie-ustawy-o-swiadczeniach-pienieznych-z-ubezpieczenia-spolecznego-w-razie-choroby-i-macierzynstwa-oraz-niektorych-innych-ustaw-/#akapit4prosze źródeł informacji szukać na stronach rządu i pytać adwokatów, którzy zajmują sie prawem pracy a nie durnych ,,specjalistów” na forach… średnia z 12 miesięcy liczy się pracownikom i taką ustawe przyją rząd w wakacje 2013 roku, Nie dotyczy to osób samo zatrudnionych! aha i prosze pamietać że prawo do zasiłku macierzyńskiego kobieta nabywa 6tyg przed planowanym terminem porodu, a podwyższona składka MUSI! wynosić caly miesiąc kalendarzowy czyli 31 dni! pozdrawiam i życzę przyjemnych ciąż wszystkim biznes mamom :)

    • zolza zolza

     Czy już wiadomo od kiedy mniej więcej będzie obowiązywała ta ustawa? Mam termin na 13.04 i nie wiem, czy się „załapię” Zawiesiłam firmę od 01.12 (prowadzę ją od 2 lat i w listopadzie skończył mi się preferencyjny ZUS) od 01.01 mogę opłacać wysoki ZUS, ale nie wiem, czy mi się to opłaci. Nie potrafię się połapać w tych posiedzeniach. Czytałam, że w listopadzie odbyło się pierwsze czytanie. Nie wiem ile czasu od tego momentu, do wprowadzenia w życie musi upłynąć.

    • zolza zolza

     Czy poszczególne pkt ustawy, czyli zasiłek macierzyński, chorobowy i elektroniczna wersja L4 mają różny czas vacatio legis?
     Pytam a’propos wypowiedzi z posiedzenia Sejmu pana M.Buciora : http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=79&dzien=1&wyp=78&view=1. Dokładnie chodzi mi o część: ” Jak to jest, że rząd przedkłada Wysokiej Izbie, kieruje do Wysokiej Izby przedłożenie rządowe 16 października 2014 r., a w art. 28 stwierdza również, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.? Tu rzeczywiście jestem winien państwu jedno wytłumaczenie. Przepraszam, że w trakcie prezentowania przedłożenia rządowego pominąłem kwestię vacatio legis. Taka była dynamika wystąpienia i zdarzyło się.
     Chciałbym zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Dobrze jest, kiedy przedłożenia rządowe w ramach oceny skutków regulacji mają rzetelną wycenę. Oznacza to również, że najlepiej jest, jeżeli jesteśmy w stanie wycenić przedłożenie rządowe w skali całego, pełnego roku. Prace nad przygotowaniem tego projektu ustawy rzeczywiście się przedłużyły. Wynikało to ze złożoności tematyki, z tego, że rozwiązanie to dotyka nie tylko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz także systemów powiązanych. Dotyka również tego elementu, że zwolnienia lekarskie mają być przesyłane do KRUS. Dotyka również służb mundurowych, przy czym część służb mundurowych, jak chociażby ABW, CBA, została z tego rozwiązania de facto wypisana na ich wniosek. Proces uzgadniania w komitecie stałym Rady Ministrów w związku ze zgłaszanymi uwagami skutkował pewnym przedłużeniem i tym, że samo przedłożenie zostało przyjęte przez Radę Ministrów dopiero w dniu 1 października 2014 r. i właściwie na tym końcowym etapie pozostało do podjęcia jedno rozstrzygnięcie.
     Czy w związku z tym, zdając sobie sprawę, że data wejścia w życie nie będzie datą 1 stycznia 2015 r., powinniśmy tę datę zmodyfikować? W normalnym przypadku, gdyby było tak, że tylko art. 28 mówi o tym, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., dokonalibyśmy tej zmiany, bo właściwie należałoby tę datę przesunąć. Odpowiadając panu posłowi Szwedowi, dodam, że pan prezes Derdziuk zwrócił się do ministerstwa pracy ze stosowną uwagą, żeby to było od 1 kwietnia 2015 r. Ponieważ jeszcze przed nami cały dialog w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, bo uważamy, że praca musi być spokojna, wyważona i bez zbędnego pośpiechu, wydaje nam się, że właściwą datą jest 1 lipca 2015 r.”

    • zubka zubka

     Witam mam pytanie do tego co pan napisał . prowadziłam działalność gospodarcza przez rok po zajściu w ciąże przez miesiąc nie zapłaciłam ubezpieczenia chorobowego po czym zgłosiłam się z powrotem z maksymalną kwotą !!! niestety zapłaciłam maksymalny zus przez 2 miesiące i poszłam na zwolnienie -nie byłam objęta ubezpieczeniem 90dni wiec nie należy mi się zasiłek chorobowy co w takiej sytuacji z zasiłkiem macierzyńskim? od czego zostanie naliczony ?

 10. Ania86 Ania86

  Witam, otwieram działalość gospodarczą z UP pod koniec września (UP 3 miesiące wypłaca mi dofinasowanie), rodzę pod koniec października czy mam szanse dostać macierzyński i w jakiej kwocie ?

  • wer wer

   na kiedy dokładnie ma Pani termin? i nie rozumiem sformułowania że up wypłaca środki w przeciągu 3mies? w moim mieście środki na rozpoczęcia nowej działalności gosp wypłacane są w przeciągu tygodnia od podpisania umowy z UP. proszę wybaczyć dociekliwośc i mnie poprawić jeżeli sie myle ale czy jest pani tych 3 mies pewna? to bardzo dużo czasu, polityka UP polega na tym ze UP daje dotacje na nowa DG jeżeli ma akurat środki czyli musi to trwać szybko. co do pytania o zasiłek macierzyński: Nie jestem jeszcze prawnikiem niestety chyba muszę Pania zmartwić prawo do zasiłku nabywa kobieta ktora urodziła dziecko, trzeba go rozpocząć najpóźniej w dniu porodu :( późniejszy dotyczy jedynie kobiet które przyjęły na wychowanie dziecko…. prosze pamiętac jednak że prowadząc GD ma sie również prawo do zasiłku chorobowego, na wypadek komplikacji po porodowych np (czego Pani oczywiście nie życze ale warto miec taką bramkę na wszelki wypadek) najlepiej Pani zrobi jeżeli pójdzie Pani do prawnika zajmującego się prawem pracy :)

   • Ania86 Ania86

    Termin porodu mam na 26 października. Decyzję o dotacji otrzymałam na początku lipca i prawdopodobnie dostane pieniązki za tydzień. Też mnie właśnie dziwi że tak długo zwlekają z wypłatą dotacji. Na próby wyjaśnienia dlaczego tak długo to trwa odpowiadała mi Pani z UP że zadzwonią jak będa pieniądze.

 11. nat nat

  witam serdecznie. mam pytanie odnośnie L4 po urlopie macierzynskim.Ponieważ urlop konczy mi sie 01,11,2014r a jestem na wysokim zusie i chciałabym zajsc w druga ciążę, czy jezeli zajde w ciąze w listopadzie i zapłace zus w grudniu bede miala wypłacony wysoki zasiłek chorobowy, czy musze oplacic pełne 90 dni? i jak to bedzie w przyszłym roku do lutego normalnie mi wyplaca a w marcu beda liczyli srednia?? Z góry dziękuje za odpowiedź Pozdrawiam :)

 12. MMMM MMMM

  Witam
  Prowadzę działalność od dwóch lat na niższym zusie do marca . Tak się stało że zaszłam w ciąże i się bardzo z tego ciesze:) Problem polega na tym że chciałam z korzystać z wyższego zasiłku chorobowego (na normalnym zusie) i planuje wyrejestrować na jeden miesiąc składkę chorobową i pózniej przez trzy miesiące opłacać pełną składkę nie wiem czy dobrze .A jeśli dobrze kombinuje to do kiedy mogę być na zwolnieniu . Jakie przysługują mi świadczenia po urodzeniu dziecka i jak długo ?
  Pozdrawiam!!!

 13. zolza zolza

  Widzę na stronach Sejmu, że podkomisja stała do spraw rynku prac do 19.12 nie zajmie się „naszą” ustawą :)

 14. Annaka Annaka

  To ja też mam pytanie w takim razie. Prowadzimy z mężem działalność od kilku lat mąż jest właścicielem ja osobą współprowadzącą. Mamy synka „załapałam” się na wyższy zasiłek który skończył się już jakiś czas temu. Teraz staramy się o drugiego dzidziusia. Puki co opłacam cały czas składki wyższego ZUSu ale przez następne 3 miesiące będziemy mieć zastój i trochę sie obawiam czy wyrobimy z tym ZUSem.
  Czy jest taka możliwość żeby zawiesić naszą działalność jakby w połowie, tzn że ja zawieszam swoje „udziały” ? Czy po odwieszeniu będę musiała płacić znowu 3 miesiące większego ZUSu żeby dostać zwiększony zasiłek macierzyński o ile byłabym w ciąży?

 15. mamamaksymiliana mamamaksymiliana

  Witam,

  proszę o pomoc we włąściwym zinterpretowaniu przepisów, w tym gaszczu się pogubiłam.
  Dz,Gosp. mam od 2011r. – nigdy nie opłacałam składki chorobowej, bo jest dobrowolna.
  zgłosiłam się do ubezpieczenia chorobowego od sierpnia 2014r. -podlegałam w sierpniu cały miesiąc i od 18 września 2014r jestem na wcześniejszym rocznym urlopie macierzyńskim. Syn urodził się w terminie w połowie października.

  Z badan wynika ,że jestem w kolejnej ciąży, jeśli wszystko będzie dobrze to urodzę w listopadzie 2015r.
  Jak wygląda sprawa przejścia z jednego urlopu na drugi?

  We wrześniu 18.09) skończy mi się roczny macierzyński i za dwa miesiace (11.2015r) kolejny poród?
  czy dostanę zasiłek jeśli nie płącę skłądki chorobowej będac na macierzyńskim?

  • grazyna grazyna

   Witam i proszę o pomoc !Od lipca 2014 roku prowadzę DG oraz opłacam preferencyjny ZUS wraz z chorobowym.Obecnie jestem w ciąży termin porodu – sierpień 2014.Księgowa poradziła mi abym nie przerywała opłacania dobrowolnego chorobowego , tylko podniosła na maksymalną stawkę za luty i marzec oraz abym poszła na chorobowe do lipca po czym zapłaciła jeszcze jedną maksymalną stawkę.Czy jest to dla mnie korzystne ? Nie lepiej byłoby przerwać opłacanie chorobowego na miesiąc i przejść potem na najwyższe stawki ZUS ?Ile otrzymam macierzyńskiego jeżeli zrobię to co zakłada moja Księgowa ?Z góry dziękuje za pomoc!Pozdrawiam !

   • Komin Komin

    Jeśli podniesiesz w ten sposób, policzą Ci średnią.
    Musisz przerwać ciągłość ubezpieczenia, żeby mieć wysoki macierzyński.
    Zmień księgową ;)

 16. asd asd

  Brakuje daty artukułu. Czy jest ona aktualny?

Zobacz również