Dzieci w okresie przedszkolnym mogą chorować nawet dziesięciokrotnie w ciągu roku. Każdego dnia ich system odporności bombardowany jest przez liczne wirusy i bakterie. Nic dziwnego, że infekcje u najmłodszych lubią się ciągnąć tygodniami, czego efektem często jest powiększony trzeci migdał i powtarzające się problemy z uszami. Jednym z niepokojących objawów jest wysięk z ucha, który, gdy raz się pojawi, lubi nawracać. Na co wskazuje i czy zawsze stanowi powód do niepokoju?
Co to jest wysięk z ucha? Czyli co może wypływać z ucha…
U zdrowej osoby w uchu występuje woskowina. Nawet jej zwiększona ilość nie jest objawem patologicznym. Gdy staje się rzadsza, może być pomylona z wyciekiem z ucha następującego podczas infekcji.
Zazwyczaj jednak wysięk z ucha łatwo rozpoznać. Najczęściej poprzedza go ból ucha. Dziecko narzeka na szumy uszne, „pykanie w uchu”, może również zwracać uwagę, że źle słyszy. Młodsze dziecko często pociera uszko, łapie za nie, płacze. Prosi o powtórzenie tego, co się do niego mówiło, pogłaśnia radio, bliżej podchodzi do telewizora. Czasami ustawia głowę na bok, by nastawić ucha, które lepiej słyszy.
Jak może wyglądać wysięk z ucha?
Wyciek z ucha może mieć różny charakter:
- ropny,
- śluzowy,
- surowiczy.
Zazwyczaj wyciek nie jest obfity, wtedy wskazuje na stan zapalny ucha zewnętrznego. Towarzyszy mu ból lub świąd, który mija po wydostaniu się płynu z ucha. Dziecko zauważa, że ból mija, a słuch się poprawił.
Gdy wysięk jest większy, wtedy najprawdopodobniej problemem jest stan zapalny ucha środkowego. I jest jednoznaczny z perforacją błony bębenkowej.
Wysięk, któremu nie towarzyszy ból, wskazuje najczęściej na przewlekły stan zapalny ucha. Ta cecha pozwala go łatwo rozróżnić od zapalenie ostrego.
Dlaczego pojawia się wysięk z ucha?
Wyciek z ucha często pojawia się już po infekcji, kiedy dziecku mija katar i kaszel. Zawsze stanowi sygnał wystąpienia stanu zapalnego ucha środkowego lub zewnętrznego.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Jeśli nastąpił wyciek z ucha, warto udać się z dzieckiem do laryngologa, który podczas badania oceni stan narządu słuchu. Jednocześnie wskazane jest oczyszczenie uszu i usunięcie z nich nadmiaru wydzieliny.
Warto zastanowić się podczas wizyty u lekarza nad profilaktyką chorób uszu. Niestety wystąpienie stanu zapalnego pociąga za sobą skłonność do podobnych problemów w przyszłości. Raz zaobserwowany wysięk z ucha lubi się powtarzać…
W ramach profilaktyki w wielu przypadkach sprawdza się chociażby ograniczenie ilości glutenu, cukru i mleka w diecie.
Komentarze