Wysięk z ucha, wyciek wydzieliny z ucha po przeziębieniu

Dzieci w okresie przedszkolnym mogą chorować nawet dziesięciokrotnie w ciągu roku. Każdego dnia ich system odporności bombardowany jest przez liczne wirusy i bakterie. Nic dziwnego, że infekcje u najmłodszych lubią się ciągnąć tygodniami, czego efektem często jest powiększony trzeci migdał i powtarzające się problemy z uszami. Jednym z niepokojących objawów jest wysięk z ucha, który, gdy raz się pojawi, lubi nawracać. Na co wskazuje i czy zawsze stanowi powód do niepokoju?

wysięk z ucha

Co to jest wysięk z ucha? Czyli co może wypływać z ucha…

U zdrowej osoby w uchu występuje woskowina. Nawet jej zwiększona ilość nie jest objawem patologicznym. Gdy staje się rzadsza, może być pomylona z wyciekiem z ucha następującego podczas infekcji.

Zazwyczaj jednak wysięk z ucha łatwo rozpoznać. Najczęściej poprzedza go ból ucha. Dziecko narzeka na szumy uszne, „pykanie w uchu”, może również zwracać uwagę, że źle słyszy. Młodsze dziecko często pociera uszko, łapie za nie, płacze. Prosi o powtórzenie tego, co się do niego mówiło, pogłaśnia radio, bliżej podchodzi do telewizora. Czasami ustawia głowę na bok, by nastawić ucha, które lepiej słyszy.

Jak może wyglądać wysięk z ucha?

Wyciek z ucha może mieć różny charakter:

  • ropny,
  • śluzowy,
  • surowiczy.

Zazwyczaj wyciek nie jest obfity, wtedy wskazuje na stan zapalny ucha zewnętrznego. Towarzyszy mu ból lub świąd, który mija po wydostaniu się płynu z ucha. Dziecko zauważa, że ból mija, a słuch się poprawił.

Gdy wysięk jest większy, wtedy najprawdopodobniej problemem jest stan zapalny ucha środkowego. I jest jednoznaczny z perforacją błony bębenkowej. 

Wysięk, któremu nie towarzyszy ból, wskazuje najczęściej na przewlekły stan zapalny ucha. Ta cecha pozwala go łatwo rozróżnić od zapalenie ostrego. 

Dlaczego pojawia się wysięk z ucha?

Wyciek z ucha często pojawia się już po infekcji, kiedy dziecku mija katar i kaszel. Zawsze stanowi sygnał wystąpienia stanu zapalnego ucha środkowego lub zewnętrznego.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli nastąpił wyciek z ucha, warto udać się z dzieckiem do laryngologa, który podczas badania oceni stan narządu słuchu. Jednocześnie wskazane jest oczyszczenie uszu i usunięcie z nich nadmiaru wydzieliny.

Warto zastanowić się podczas wizyty u lekarza nad profilaktyką chorób uszu. Niestety wystąpienie stanu zapalnego pociąga za sobą skłonność do podobnych problemów w przyszłości.  Raz zaobserwowany wysięk z ucha lubi się powtarzać…

W ramach profilaktyki w wielu przypadkach sprawdza się chociażby ograniczenie ilości glutenu, cukru i mleka w diecie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy