Wyrostek robaczkowy i jego zapalenie u dziecka. Jak wcześnie rozpoznać objawy?

Twoje dziecko skarży się na silny ból w okolicach pępka, ma podwyższoną temperaturę i wymiotuje mimo tego, że pozornie jest zdrowe? Nigdy nie lekceważ tego typu objawów! To może być bowiem zapalenie wyrostka robaczkowego, podstępna i niebezpieczna choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Wyrostek robaczkowy – czym jest i co powoduje jego zapalenie?

Wyrostek robaczkowy to kilkucentymetrowa wypustka zlokalizowana na granicy między jelitem cienkim a jelitem grubym. Sam w sobie nie pełni żadnej funkcji w naszym organizmie i jest pozostałością po formowaniu się jelit jeszcze z okresu życia płodowego. Zlokalizowany jest zwykle po prawej stronie brzucha, jednak może być położony także nietypowo.

Wyrostek robaczkowy

Zmienione położenie wyrostka może utrudniać prawidłową diagnozę zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie zawsze ból towarzyszący stanowi zapalnemu odczuwa się bowiem we „właściwej” części brzucha. Z tego powodu nie należy nigdy lekceważyć silnego bólu brzucha, który pojawia się u dzieci. Zawsze lepiej jest bowiem dmuchać na zimne i zabrać dziecko do szpitala lub do pediatry, aby lekarz samodzielnie ocenił, co powoduje dolegliwości bólowe.

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci może powodować kilka przyczyn. Do najczęstszych z nich należą:

  • połknięcie drobnego przedmiotu i jego zatrzymanie w wyrostku;
  • zaczopowanie ujścia wyrostka przez kał i rozwój bakterii w jego wnętrzu;
  • pasożyty, które namnażają się w wyrostku;
  • powikłania po przebytej chorobie (np. ospie, odrze, grypie), które sprzyjają rozwojowi infekcji.

Wyrostek robaczkowy u dziecka – w jakim wieku najczęściej występuje jego zapalenie?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to dość rzadka przypadłość u dzieci. Najczęściej schorzenie to dotyka maluchy w wieku od 6 do 12 lat, jednak może przytrafić się także nastolatkom oraz niemowlętom i mniejszym dzieciom. Bardzo łatwo jest przeoczyć i zlekceważyć jego objawy lub pomylić je z innymi chorobami. Nieleczone lub wykryte po czasie zapalenie wyrostka robaczkowego może jednak nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla życia i zdrowia naszej pociechy, dlatego nigdy nie należy lekceważyć towarzyszących mu objawów.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego – po tym je rozpoznasz!

Najważniejszym i pierwszym zarazem objawem, że wyrostek robaczkowy naszego dziecka choruje, jest silny ból zlokalizowany w okolicach pępka. W zależności od położenia wyrostka, może on być odczuwany po prawej stronie brzucha (w większości przypadków), w jego środkowej części lub po lewej stronie.

Dziecko, które choruje na zapalenie wyrostka robaczkowego, leży skulone w kłębek, nie pozwala dotykać swojego brzuszka, a największy ból sprawia mu nie tyle ucisk lub dotknięcie bolącego miejsca, co odjęcie ręki.

Ostremu bólowi brzucha towarzyszy także podwyższona temperatura ciała, mimo tego, że dziecko pozornie jest zdrowe. Oscyluje ona w granicach 37-38 stopni Celsjusza. Często pojawia się także przyspieszone tętno, które może przekraczać nawet 100 uderzeń serca na minutę oraz silne wymioty.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeśli zaobserwujemy u dziecka podane powyżej objawy, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bowiem całkowicie wyleczalne i niegroźne dla naszego dziecka. Aby jednak tak było, musimy zareagować odpowiednio wcześnie i jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. W przypadku wyrostka robaczkowego czas działa bowiem na naszą niekorzyść, a sam stan zapalny rozwija się bardzo szybko.

W szpitalu konieczne będzie zbadanie dziecka przez pediatrę oraz chirurga, którzy ocenią stopień zaawansowania zapalenia i wykona dodatkowe badania, które wykluczą także inne choroby (np. kolkę, zatrucie pokarmowe, choroby jelit oraz zapalenie przydatków u dziewczynek). Jeśli jednak diagnoza będzie jednoznaczna i będzie oznaczała zapalenie wyrostka robaczkowego, nasze dziecko najpewniej czeka zabieg operacyjny. Jednak bez obaw! Jest to dość prosta i rutynowa operacja, która polega na wycięciu wyrostka oraz pozwala dziecku już po kilku dniach wrócić do domu.

Po operacji – co wolno, a czego nie dziecku po wycięciu wyrostka?

Dzieci zwykle bardzo szybko dochodzą do siebie po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego. Warto także wiedzieć, że narząd ten nie pełni żadnej istotnej funkcji w naszym organizmie, dziecko nie odczuje więc zupełnie jego braku i będzie funkcjonowało tak samo dobrze, jak jego rówieśnicy posiadający wyrostek robaczkowy.

Po zabiegu maluch powinien się jednak oszczędzać i przez kilka tygodni nie nosić ciężkich przedmiotów ani nie podejmować dużego wysiłku fizycznego. Należy zwracać na to uwagę, dopóki rana pooperacyjna całkowicie się nie zagoi. Po upływie tego czasu, nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby dziecko powróciło do swojej codziennej aktywności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*