Wypadanie zębów mlecznych – kiedy i jak?

Nie tak dawno temu w napięciu wypatrywaliście pierwszego ząbka, koiliście ból związany z wyrastaniem mleczaków, a już wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy zęby mleczne zostaną zastąpione stałymi. Wypadanie zębów mlecznych to wielkie wydarzenie. Dla rodziców i dziecka. Jak się do niego przygotować? Jak pielęgnować uzębienie w momencie jego wymiany? Kiedy można się spodziewać, że pierwszy ząbek wypadnie?

Wypadanie zębów mlecznych – mamo, tato, nie mogę się doczekać

Dzieci obserwujące, jak wypadają mleczaki u rówieśników w przedszkolu, zazwyczaj nie mogą się doczekać, aż „ten zaszczyt” spotka też je. Snują wizje na temat „prostego” jedzenia bez zębów, przeciskania groszku przez szparę w uzębieniu lub piciu ze słomki. Niektóre słyszą historie o wróżkach, które pozostawiają małą niespodziankę pod poduszką i z niecierpliwością wypatrują czasu, kiedy Zębuszka odwiedzi ich sypialnie. Są też takie maluchy, które zwyczajnie wypadania zębów się boją.

wypadanie zębów mlecznych

Czym się różnią zęby mleczne od stałych?

Dzieci, które idą do przedszkola zazwyczaj mają pełne uzębienie. Jest ich 20 – 10 w szczęce i tyle samo w żuchwie. Mleczaki są mniejsze od zębów stałych, bielsze i mają charakterystyczne falowane brzegi.

Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?

Dzieci mają zęby mleczne do około 5-6 roku życia. Miej więcej w tym okresie rozpoczyna się etap wymiany uzębienia (zazwyczaj u dziewczynek szybciej niż u chłopców). Wypadanie zębów mlecznych kończy się około 13 roku życia. Do tego czasu w ustach znajdują się zęby stałe i mleczne.

Zęby zaczynają się ruszać i wypadać zazwyczaj w takiej kolejności, w jakiej wyrastały. Jako pierwsze wymieniane są górne jedynki, następie wypadają dolne jedynki, około 9-11 roku życia wypadają mleczaki przedrzonowe i kły dolne. Górne kły wypadają w wieku około 10-12 lat. Najpóźniej około 11-13 roku życia wypadają drugie trzonowce.

Mineralizacja zębów stałych trwa około 7 lat.  Proces ten zaczyna się około 10 miesiąca życia i trwa do 12 roku życia, czyli dużo wcześniej zanim wyjdą zęby stałe. To bardzo ważna informacja – o zęby stałe należy dbać, zanim się pojawią – stosując dobrze zbilansowaną dietę, dbając o higienę i unikanie czynników, które mają niekorzystny wpływ na stan uzębienia (np. nadmiaru cukru).

Na co zwracać uwagę podczas wyrzynania się nowych zębów?

Utrata zębów mlecznych to krytyczny okres w jamie ustnej dziecka. W tym czasie bardzo łatwo o rozwój próchnicy. Dlatego tak istotne jest, by szczególnie zwracać uwagę na higienę, utrzymując „puste obszary” czyste, zapobiegając tym sposobem infekcjom.

Gdy dziecku wyrastają zęby stałe należy zwrócić uwagę:

 • czy rosną prosto – wcześnie wykryta wada zgryzu może być szybko i skutecznie leczona
 • czy nie są przebarwione – białe plamy wskazują na osłabienie szkliwa, co zwiększa podatność zębów na próchnice,
 • czy ząb stały nie wyrasta w miejscu zęba mlecznego, który jeszcze nie wypadł – sytuacja ta wymusza wyrwanie mleczaka w gabinecie lekarskim.

W jakim wieku zaczynały wypadać zęby u Waszych dzieci? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kasia Kasia

  My jesteśmy na etapie jednego i drugiego :) starsza córcia nie ma dwóch dolnych jedynek :) także w nocy budziła się kilka razy i sprawdzała czy wróżka zebuszka juz była i zabrała zabka:D a mlodsza jest na etapie ząbkowania. Pierwszy ząbek pojawił się późno jak skończyła roczek a teraz ząbki wychodzą na raz

 2. Agnieszka Agnieszka

  Tooth fairy jest obowiazkowa, problemem dla bidnej jest 11-latka ;) Dzieci laza do dentysty od 3 roku zycia, na wizyty kontrolne co 6 miesiecy. Wszystkie problemy sa wykrywane bardzo wczesnie, sredniak ma problemy z przebarwieniami, zeby sa fluzoryzowane.

 3. Kamila Kamila

  Moja corcia wczoraj oddała zębuszce kolejny ząbek (4-ty) nie mamy dwoch dolnych jedynek gornej dwojki i jedynki;)
  Ale jaka radosc ze znalezionego pieniazka za kazdym razem gdy zabek wypadnie hi hi

 4. Ewa Ewa

  nas jako pierwsza wypadła dolna jedynka i zaginęła….Została „pożarta” ze śniadaniem. Druga dolna jedynka wylądowała pod poduszką dla wróżki zębuszki Radość była ogromna!

 5. Barbara Barbara

  Córa ma 6 miesięcy i czekamy na pierwsze ząbki. Objawy ząbkowania są od paru dni – i czekamy…

 6. Ewelina Ewelina

  My juz mamy cztery

 7. Aneta Aneta

  Ja tego nie miałam nigdy. Moje pierwsze dziecko tez do momentu jak do szkoły nie poszło. W szkole dowiedziała sie, ze zębuszka przynosi pieniazka w nocy i zęba zabiera. No coz… Codziennie dzieciom zeby nie wypadają, a przynajmniej radochę maja :-)))

 8. Natalia Natalia

  My juz mamy 4 nowe :) każdym razem była wróżka :) Dentystę znamy od czasu kiedy dzieci miały 1,5 roku. Chodziłam z nimi na początki aby powiedziały na fotelu, poznały Panią :) niegdy się nie bały :) i nie używamy w domu past z fluorem od zawsze. Fluor przez pismo Lancet został uznany za neurotoksyne. Warto o tym poczytać :)

 9. Katarzyna Katarzyna

  My zawsze oddajemy ząbki dla wróżki … już trochę ich było :) jedna córcia ma 8 druga 7 lat.. za każdym razem dajemy pod poduszkę pieniądze. Ostatnio jednak było tak ze wróżka zapomniała zabrać ząbka z pod poduszki :) wytlumaczyłam ją że tej nocy była zapracowana i przyleci następnej. . Starsza córka już podejrzewa kto jest tą magiczną wróżką

 10. Truskawka Truskawka

  Nasz mały ma 5 lat. Jak mu ząbki wypadną to kładzie je pod poduszkę, a znajduje tam zamiast ząbka pieniążki. 10 zł za jeden ząbek :)

 11. ‚ kinga ‚ kinga

  Moja córka dziś straciła 2 zęby. Pozdrawiamy

Zobacz również

Polecane tematy