Wypadanie mleczaków – kiedy i jak?

Czy pomagać w wypadaniu zębów mlecznych?

Nitka, klamka i drzwi…Dawna metoda na wypadanie mleczaków – chociaż wcale nie niezbędna. Dzieci zazwyczaj świetnie sobie radzą z ruszającymi się zębami, pomagając im w wypadaniu. Wystarczy podawanie twardych przekąsek, marchewek, twardych jabłek, skórek od chleba. Warto zachęcić malucha, by poruszał rozchwianym zębem – jednak uczulmy dziecko, by samodzielnie nie rozpoczynało tego procesu, w sytuacji, gdy ząb silnie tkwi w korzeniu. Gdy maluch omija ruszający się ząb, uczy się gryźć bez jego udziału – można udać się do dentysty i wspomóc utratę zęba.

Interwencja jest konieczna, gdy obok zęba mlecznego wyrasta ząb stały i oba zęby mają się dobrze (tak zwane zęby rekina). Jest to proces tymczasowy, chociaż zazwyczaj wskazana jest pomoc w usunięciu mleczaka.

Wypadanie mleczaków zazwyczaj przebiega sprawnie, bez bólu i nieprawidłowości.

Uwaga, próchnica!

Wypadanie mleczaków powinno zmobilizować rodziców i dzieci do jeszcze lepszych starań o higienę ząbków. Podstawa to regularne oczyszczanie i kontrole u dentysty. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na szóstki, które są z natury słabsze, dlatego bardzo szybko wdaje się w nie próchnica.

Jak dbać o zęby w okresie ich wymiany? Przede wszystkim należy dokładnie oczyszczać zęby dobrymi pastami do zębów, dbać o to, by w diecie dziecka nie było za dużo cukru. Szczoteczki w tym okresie dobrze wymieniać co 3 miesiące i odwiedzać dentystę dwa razy w roku. Poza tym wskazana jest dobra dieta, bogata we wszystkie cenne składniki odżywcze, by rozwijającemu się maluchowi niczego nie brakowało.

Co w sytuacji, gdy nowy ząbek nie wyrasta?

Ząb mleczny wypadł, a nowy nie wyrasta przez kilka miesięcy?

Spokojnie…Czasami  wypadanie mleczaków musi potrwać. Zawiązki zębów stałych są obecne już u noworodka, po osiągnięciu dostatecznej wielkości i dojrzałości przebijają się na zewnątrz. W razie wątpliwości warto odwiedzić dentystę, który sprawdzi, czy nie jest konieczna konsultacja z ortodontą.

Zdarza się, że pierwsze zęby ustawiają się krzywe. Dopóki dotyczy to jedynek i dwójek, zazwyczaj nie trzeba się niepokoić. Zęby stałe są bowiem większe, szersze, różnią się też kolorem – nie są już tak śnieżnobiałe, częściej bardziej żółte od mleczaków. Szczęka dziecka rośnie i z czasem zęby się prostują. Podobnie – zanika szpara między zębami.

Przeczytaj, co robić, żeby dziecko miało proste zęby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jolka Jolka

    u nas zaczęło się, gdy córka miała 5 lat…troche szybko

  2. Maja Maja

    U nas pierwszy mleczak wypadł w 7 roku życia. Córa dość długo miała pierwsze zeby, kolezanki juz chodziły szczerbate, a ona nie. Na szczęście nie było powodu do niepokoju

Polecane tematy