Wypadanie mleczaków – kiedy i jak?

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe zazwyczaj zaczyna się około 6-7 roku życia i trwa około sześciu lat. Dla wielu maluchów utrata zębów i oczekiwanie na wyrośnięcie nowych może wiązać się z wieloma emocjami, a nawet stresami.

Dzieci są podekscytowane, niektóre obawiają się, czy wypadanie zębów będzie bolesne. Bardzo ważne, by dobrze ten proces dziecku wytłumaczyć i uspokoić w razie lęków, tłumacząc, że najprawdopodobniej maluch nie będzie nic czuć. Można również wprowadzić element magiczny w postaci lubianej przez maluchy Zębowej Wróżki. Całe to przygotowanie jest istotne, wszystko po to, żeby wypadanie mleczaków było kolejnym ważnym etapem w rozwoju dziecka, wspominanym po latach z uśmiechem na twarzy.

Wypadanie mleczaków może rozpocząć się już w 5 roku życia

wypadanie mleczakówCo ciekawe na przestrzeni lat proces wypadania zębów trochę przyspieszył. Dzisiaj pierwsze mleczaki dzieci mogą tracić w 5 roku życia. U dziewczynek wypadanie mleczaków zazwyczaj następuje wcześniej niż u chłopców.

Istnieje pogląd, że im prędzej dziecko doczekało się pierwszego ząbka jako niemowlak, tym szybciej nastąpi proces wypadania mleczaków. Jeśli dziecko zaczyna tracić zęby zanim skończy 4 lata, należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć występowanie ewentualnej choroby. Konsultacji wymaga również sytuacja, kiedy dziecko ma 7-8 lat, a proces wypadania zębów w jego przypadku nie rozpoczął się.

Jako pierwsze wypadają zazwyczaj:

  • dolne siekacze przyśrodkowe (jedynki)
  • rzadziej jako pierwsze wypadają górne jedynki.

Po jedynkach wypadają szóstki, a później już po kolej – siekacze boczne (dwójki) dolne (7-8 r.ż.), górne (8-9 r.ż.), kły (trójki) – (10-11 r.ż.) , pierwsze i drugie przedtrzonowce (czwórki i piątki) odpowiednio: 10-11 i 11-12 r.ż.Około 13 roku życia wyrzynają się drugie trzonowce stałe, ósemki mogą wyrzynać się różnie (zazwyczaj około 20 roku życia), czasami nie ma ich w ogóle (nazywane są zębami mądrości). Za pełne uzębienie uważamy 28 zębów.

Przeczytaj – urazy zębów i przedwczesna utrata zębów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jolka Jolka

    u nas zaczęło się, gdy córka miała 5 lat…troche szybko

  2. Maja Maja

    U nas pierwszy mleczak wypadł w 7 roku życia. Córa dość długo miała pierwsze zeby, kolezanki juz chodziły szczerbate, a ona nie. Na szczęście nie było powodu do niepokoju

Polecane tematy