Wymioty u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Wymioty u niemowlaka mają prawo martwić rodzica. Często przy ich okazji pojawia się pytanie – czy jest to normalne, a może jest to już objaw choroby?

Nie należy ignorować wymiotów, zwłaszcza, że wymioty u niemowlaka mogą błyskawicznie prowadzić do odwodnienia i skończyć się pobytem w szpitalu. Dlatego każdy rodzic powinien zachować czujność i reagować możliwie szybko.

Wymioty u niemowlaka czy ulewanie?

Wymioty u niemowlaka mogą być mylone przez niedoświadczonych rodziców z ulewaniem. Tymczasem różnica jest znacząca – wymioty są zazwyczaj nagłe, chlustające i bardziej obfite niż ulewanie. Wymioty to nagłe usunięcie zawartości żołądka z powodu jego podrażnienia, natomiast ulewanie to czynność fizjologiczna, łagodna, nie towarzyszy jej napięcie mięśni brzucha ani żadne napięcie.

wymioty u niemowlaka

Wymioty u niemowlaka – przyczyny

Wymioty u niemowlaka mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj można spodziewać się ich kilkukrotnego wystąpienia w przeciągu pierwszego roku życia dziecka.

Niewielkie wymioty u noworodka zazwyczaj nie powinny stanowić powodu do niepokoju, najczęściej wskazują na przejściowe problemy z karmieniem – niestrawność lub przekarmienie, przyjęcie nadmiernej ilości pokarmu.Rzadszą przyczyną jest alergia – na przykład na białka mleka występujące w pokarmie mamy lub w mieszance.

Jeśli wymioty stają się bardziej intensywne, należy skonsultować się z lekarzem. W okresie od pierwszego miesiąca życia do czwartego miesiąca wymioty u niemowlaka mogą być spowodowane przez zgrubienie mięśnia na wyjściu z żołądka. Zmiana ta objawia się zazwyczaj gwałtownym usuwaniem zawartości żołądka po około 30 minutach lub w krótszym czasie po każdym karmieniu.

Najczęstszą przyczyną wymiotów u niemowlaka jest infekcja wirusowa – w rzadszych przypadkach problem powodują bakterie lub pasożyty. Często zakażeniu towarzyszy gorączka, ból brzucha, złe samopoczucie, ospałość, biegunka. Rotawirusy wywołujące wymioty u niemowlaka niestety bardzo łatwo się roznoszą, a infekcje się błyskawicznie szerzą. Czasami problem mogą powodować norowirusy, enterowirusy i adenowirusy.

Wymioty u dziecka mogą być spowodowane też przez inne infekcje – układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, ospę, zakażenie dróg moczowych. Niekiedy wymioty u niemowlaka mogą być objawem choroby refluksowej przełyku a także choroby lokomocyjnej.

Przyczyną wymiotów mogą być także przedłużające się ataki kaszlu lub płaczu.

Wymioty u niemowlaka – kiedy od razu do lekarza?

Wymioty u niemowlaka wymagają błyskawicznego kontaktu z lekarzem, jeśli:

 • w wymiocinach pojawi się krew lub żółć,
 • dziecko cierpi z powodu silnego bólu brzucha,
 • brzuch jest powiększony,
 • dziecko ma drgawki,
 • wymioty są męczące i nawracające,
 • obserwuje się objawy odwodnienia – brak łez, suchość w ustach, puste pieluszki, nadmierna senność, przelewanie się przez ręce,
 • dziecko odmawia płynów,
 • niemowlę wymiotuje od 24 godzin.

Wymioty u niemowlaka – co robić i jak zapobiec odwodnieniu?

Wymioty u niemowlaka w przebiegu infekcji mogą niestety prowadzić do odwodnienia, szczególnie jeśli zdarzają się kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego warto podawać płyny, by uzupełniać powstające braki. Jednak nie od razu po tym, jak niemowlę wymiotuje, ale po kilkudziesięciu minutach, by nie prowokować i nie podrażniać żołądka. Płyny należy podawać w niewielkich ilości, najlepiej na łyżeczce.

Jeśli niemowlę wymiotuje po posiłku, należy zadbać o to, by było karmione częściej i mniejszymi porcjami. Po tym jak skończy jeść, trzeba je utrzymać w pozycji pionowej przez około 30 minut. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie jest przekarmiane, co również może być przyczyną wymiotów.

Podczas infekcji obejmujących układ oddechowy – dbaj o oczyszczanie noska maluszka i oklepywanie plecków, by uniknąć spływania dużej ilości flegmy do żołądka, drażnienia go i odruchu wymiotnego.

Jeśli niemowlę źle reaguje w trakcie podróży, warto zaplanować więcej przerw i postojów, momentów, kiedy niemowlę będzie miało czas na złapanie świeżego powietrza. Warto unikać podawania jedzenia w trakcie podróży, najlepiej zrobić to podczas postoju i odczekać kilkanaście minut przed ponownym wejściem do auta.

Wszelkie wątpliwości warto na bieżąco konsultować z lekarzem i w razie niepokoju stanem dziecka – udać się do szpitala. W przypadku najmłodszych dzieci szczególna ostrożność jest wskazana.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Iza Iza

  Pamietam jak synek mial 6 miesiecy i rota…zadnej innej choroby nie wspominam tak zle :/

 2. Madzia Madzia

  ech…wymioty u dziecka mogą mocno nadwyrężyć rodzinę…strasznie tego nie lubię, ale systematycznie na początku roku się u nas zdarzają…także już niedlugo

 3. Elka Elka

  Nic przyjemnego ani dla rodzica ani tym bardziej dla dziecka. My stosowaliśmy elektrolity Humana. Na szczęście dziecię nie trafił do szpitala.

 4. Basia Basia

  Podczas wymiotów podobnie jaj przy biegunce należy dziecku podawać płyny. Można zastosować przegotowaną wodę bądz płyny z elektrolitami. Różnica między nawadnianiem przy biegunce a w tym przypadku polega na tym że tu musimy podawać płyny w znacznie mniejszych ilościach jednorazowo ale częściej. Jeśli podamy sporą ilośc płynów na raz to może to wywołać odruch wymiotny.

 5. Justyna Justyna

  Trzeba nawadniać ale nie można podawać za wiele w jednorazowej dawce. Często ale w niewielkiej ilości jednorazowej. Można nawadniać wodą przegotowną ale skuteczniejsze będą płyny nawadniające. Problem polega jednak na tym że muszą to być płyny o mało wyrazistym smaku- zbyt słone/słodkie mogą wywołać odruch wymiotny.